Un ajutor pentru SONIA

Raspunsuri - Pagina 91

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Florina, asta e o idee supe buna, insa cred ca ii trebuie un domiciliu acolo pt a putea deschide un cont. Cel putin asa e in Franta. Insa poate cineva din Munchen sa se intereseze si sa afle cum sta treaba, poate sunt banci la care nu e nevoie de aceasta conditie.

Nasterea ariciului junior Pozele mele Poze cu noi si Vladimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Din pacate, ca sa deschizi un cont bancar, cred in orice tara din UE,iti trebuie o dovada a identitatii (pasaport, de ex. ) si una a unui domiciliu stabil, in zona respectiva.
In Uk , chiar daca ai un domiciliu stabil, ei te intreaba de cand stai la adresa respectiva. daca ai mai mult de trei ani, e ok, indiferent daca stai cu chirie sau nu. Daca ai mai putin, cer informatii suplimentare, insa categoric domiciliul trebuie sa fie dovedit ( facturi de uitilitati, in cazul UK ).


Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

In Romania nu e asa. Orice strain isi poate deschide cont la noi cu pasaportul si cel mult inca un act de identitate din tara lui care sa ii ateste rezidenta (domiciliul stabil din tara lui, membra U.E. sau nu; tot ce i se cere e sa fie intr-o limba de circulatie internationala).
Suntem cetateni U.E., ar fi o mare discriminare din punctul meu de vedere sa nu ne putem deschide conturi la ei cu pasaportul si actul nostru de identitate de aici.
Da, toate bancile cer domiciliu stabil dar nu ar trebui sa-l conditioneze de un anumit teritoriu...

Sibylle, acum vad ca tu esti in Franta si ai putea foarte usor (cred eu...ma insel?) sa ii trimiti banii stransi de tine. Deci chiar ar avea un rost contul asta, mai ales daca are nevoie acum de bani acolo. Sunt uimita de regula din Franta...
Imi pare rau, eu nu stiu pe nimeni la B.C.R....:(

Didi, Doina, voi ce stiti de bancile din Germania? Cer rezidenta acolo pentru un cont?...Voi incerca si eu sa ma interesez.

Cristina, la noi se cer facturi doar cand soliciti o linie de credit...Si nici atunci la toate bancile.

tuturor,

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia
Florina, fericita de Teodora(27.06.07) siTudor(5 ani)
Teodora, capsunica mea iubita
www.onetruemedia.com/shared?p=2ec9af00903bd34b9e16cb&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Asa a crescut baietelul meu, Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Florina, in UK nu ti se cere rezidenta permanenta, insa trebuie sa demonstrezi ca ai un domiciliu in aria deservita de branch- bank-ul respectiv. e vorba de un permis de conducere, chiar si temporar, care sa aiba adresa din Uk pe el, sau facturi de utilitati pe numele celui care doreste deschiderea de cont. Imi pare rau ca asa stau lucrurile.
In cazul meu,daca Oana doreste afisarea pe site a contului meu, pentru eventualele donatii in interiorul Uk, ma ofer sa trimit toti banii adunati prin Western Union, fara sa deduc comisionul de trimitere din banutzii Soniei.


Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiana58 spune:

A aparut azi povestea Soniei in Jurnalul National!

Cititi articolul www.jurnalul.ro/articole/98913/ii-putem-darui-o-inima" target="_blank">aici.



www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Sonia luptatoarea!

Florina, si in germania se cere domiciliu la deschiderea de cont.
Referitor la comisioanele de deschidere, retragere sau orice alte operatiuni cu cardul sunt in funtie de banca.
(De ex: Sparkasse au introdus comision la orice operatiune cu cardul la inceputul anului acesta/sf anului trecut.)

Edit: Flrina, nu cer rezidentza doar domiciliu (contract de inchiriere/proprietate). Rezidentza se obtine dupa 5 ani legali in DE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Florina, eu pot trimite deja banii si prin Western Union daca e urgenta . Desi intr-adevar idealul ar fi sa aiba un cont acolo ... sau un cont pus la dispozitie de cineva din Munchen ?? ( e doar o idee, desi e cam complicat de facut).

Daca nu e graba, eu prefer sa trimit toti banii odata, caci altfel se pierd bani prin transfer. Asteptam un semn, sa vedem de ce are nevoie exact.

Am intrebat si eu pe cineva de pe forum care a mai strans bani prin paypal si astept raspunsul, poate aflu care e solutia convenabila pt a pierde cat mai putini bani prin taxe.

Nasterea ariciului junior Pozele mele
Poze cu noi si Vladimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Am ramas fara cuvinte... nu stiu ce sa mai zic, nu mi se pare corect. Ar trebui sa se poata tocmai pentru cazuri precum acesta.

Mayaione, se poate pune articolul din Jurnalul National pe site-ul Soniei? Sau un link catre el?... Spuneai ca ai facut deja un banner? Cum as putea sa-l pun si eu pe un alt site?...

Doamna Cristina, multumim pentru articol!





www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia
Florina, fericita de Teodora(27.06.07) siTudor(5 ani)
Teodora, capsunica mea iubita
www.onetruemedia.com/shared?p=2ec9af00903bd34b9e16cb&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Asa a crescut baietelul meu, Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Sibylle, eu ma gandeam ca nu sunt comisioane de transfer intre conturile de Eur in U.E (cum nu sunt intre conturile de lei de la noi, daca transferi in acceasi banca)... Cred ca doar visam frumos.:) Prin Western stiu ca sunt comisioane mari. La fel daca trimiti de aici in Germania prin transfer.
Nimic nu e cum credeam, sunt sisteme si reguli diferite si pana la urma e normal sa fie asa... Totusi i-ar fi prins bine Oanei un cont acolo.
Nu stiu daca are nevoie urgenta de bani, m-am gandit ca din moment ce intreaba de B.C.R. trebuie sa rezolve o problema legata de bani pana se intoarce in tara...

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia
Florina, fericita de Teodora(27.06.07) siTudor(5 ani)
Teodora, capsunica mea iubita
www.onetruemedia.com/shared?p=2ec9af00903bd34b9e16cb&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Asa a crescut baietelul meu, Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Doamne ajuta si mult noroc in continuare.
Oana ma voi ruga in continuare ca Sonia sa aibe o evolutie favorabila.
Sa dea D-zeu sa va intoarceti cu bine asa cum iti doresti.Tot binele din lume pentru Sonia si pentru tine caci esti o luptatoare si Sonia are pe cine sa mosteneasca. sa va mearga bine.


Marta mama lui Victor Mihai 12.03
Varsta lui Victor
Victor Mihai

Mergi la inceput