Un ajutor pentru SONIA

Raspunsuri - Pagina 47

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Buna seara,fetelor!

Eu sunt o mamica de fulguleti de nov-dec 2006.Am mai intrat aici o data, ca sa scriu, si de o mie de ori pe zi sa citesc despre Sonia. Ma voi intalni cu Dandusa in Londra, in aeroport,pentru ca vreau sa ii trimit si eu ceva puiului Sosonica si mamicii ei.
Discutam si cu Dandusa,iar dupa aia cu sotul meu,care pur si simplu plange de fiecare data cand vede ochisorii Soniei,si am ajuns la concluzia ca ar fi bine sa contactam Birmingham Children's Hospital, Heart Unit. Am sa ii contactez maine, daca Oana imi da voie,sa le spun de Sonia si sa vad ce vor raspunde.
Spitalul asta face parte din lantul in care se includ si cel din Boston, cel din Toronto si inca alte cateva din lume.Trateaza la un nivel extrem de ridicat probleme serioase ale inimioarei la copii,uneori chiar si intrauterin.
Accepta copiii din UK si din Europa,si sunt extrem de buni.
Daca va fi acceptata, eu ma ofer sa ii gazduiesc pe cei care vor veni cu Sonia, inafara de Oana, care va fi in spital cu ea.Eu stau in Londra, la 110 mile de Birmingham, dar distanta asta pe autostrada o fac cu masina intr-o ora si cateva minute, deci e aproape.
Sotul meu cunoaste pe cineva care se ocupa de caritate, si tot el mi-a promis ca va trimite link-ul cu ingerasul asta mic la toti clientii mari cu care lucram noi.
Eu cred ca toata povestea Soniei va fi o reusita,pana la urma.
O iubeste atata lume, asa ca n-are cum sa nu fie un succes pana la urma.
Sonia si mamica ei sunt niste luptatoare demne de toata admiratia, si eu cred ca asta nu va trece neobservata in fata sortii, si mai cred ca in cativa anisori voi reusi sa vad poze de-ale Soniei la gradinita, sau in parc cu mami.
Doamne ajuta si sa dea Dzeu sa fie bine.



Cristina, Iasmina si Georgia

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

cristina1974, daaaaaaa !!! la clinica din anglia ne-au directionat si medicii de aici ! medicul ei o sa ne ajute si daca poti, te rog trimite si tu un mail !
doamne-ajuta !

grasa mea nu mai inchide ochii, e cu maslinele mari-mari, asa ca tre sa fug la ea !

pup

oana si Sosonica Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.


rosioara

100.000 USD pt a salva viata Sosonicii cont RON : RO59RNCB0318088189010001!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

vroiam sa multumesc mamicilor care mi-au transferat pe telefon euro. dianarus, multumesc pt cei 10 euro, iar altei mamici(nu stiu cine este) ii multumsec pt cei 5 euro ! mi-a adus si Alex, deci am destul credit sa va tin la curent cu ce se intampla aici.

vroiam sa va rog sa atasati la pagina ei si documentul medical in engleza. il gasiti la acte. pup.

azi promit sa scriu povestea ei, dar asa promit in fiecare zi si nu reusesc pt ca efectiv de la 4 am dormit 25 min. nu plange, nu e agitata, dar sta treaza si mi-e drag sa stau cu ea. Asa ca sunt rupta de oboseala, azi nu o sa se inteleaga nimeni cu mine, ca nu prea vad clar la 2 metrii...

pup si tre sa mai verific un cont si gata !
a, mai am o intrebare : cum verific daca au fost virati banii si de la cine? ca la chestiile cu banci, bani, ce e legat de ASE sunt paralela ! daca vreti va zic o poezie in schimb, la asta ma pricep !

pup


oana si Sosonica Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.


rosioara

100.000 USD pt a salva viata Sosonicii cont RON : RO59RNCB0318088189010001!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

si mai am un gand bun si cald, multi pupici si multe imbratisari, tot ce e mai bun pt IRINEL . iti stiu povestea, am plans luni de zile citind povestea Mariei, iar acum o traiesc... e ciudat, dar asta e. Maria a fost un copil minunat si acum e un ingeras care vegheaza asupra parintilor ei si sunt sigura ca si asupra Soniei !

Maria de Irinel

oana si Sosonica Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.


rosioara

100.000 USD pt a salva viata Sosonicii cont RON : RO59RNCB0318088189010001!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Kay cu Bostonul cum a ramas? Ai vorbit cu cei de aici : http://www.bmc.cardiologydomain.com/? Eu cea mai mare incredere as aveau in State, au aparatura si medici f buni. Probabil ca e si f scump si drumul lung, dar sunt f avansati.
O sa atasez si doc in engleza. Pup Sonia!

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei
Povestea nasterii
www.smi.ro/fulguleti" target="_blank">fulguleti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

In engleza la acte am gasit doar raspunsul din Boston. Traducerile diagnosticului, nu. O sa caut in urma, stiu ca ai postat la un moment dat.

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei
Povestea nasterii
www.smi.ro/fulguleti" target="_blank">fulguleti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

Oana, pupici multi Sosonicii si cat mai multa sanatate!


fetele, pana la urma, exista un cont pe pay-pal?stiu ca in RO nu se pot primi bani, doar trimite, dar daca deschideti un cont in afara RO, pliz anuntati-ma si pe mine, pentru ca in momentul de fata imi este cel mai usor asa si chiar vreau sa contribui pentru Sonia


Doina, pupici lui Andrei si numai bine!



The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Echocardiograhic study:
Dextrocardia with an important bilateral hypertrophy.
Moderate hipertrophy of the IVS in the muscular
porion, with a large VSD in the perimembranous
portion. A vessel with Ao morphology originates from
the topographically left ventricle; this vessel is
overriding the septum; at its origin it has 12-13 mm
and ist valve has no regurgitation or stenosis. The 2
coronary arteries are visible at the origin of this
vessel, their diameter is 1-1.5 mm. The truncus
arteriosus described above has, in its descendent
portion, a division that seems to generate the trunk
of the pulmonary artery with a diameter of 6 mm with a
moderately turbulent flux, unlike the flow that
emerges from the descendent part of the vessel
(aorta). The pulmoanry artery branches cannot be well
visualized, but a ductus arteriosus-type of semi
restrictive flow is visible. Unrestrictive ASD is
noticed.

incercati sa atasati si asta la documente, e important pt trimis la clinici.

la boston e greu de transportat, daca nu impostibil. trebuie oxigen si nu stiu cine ne-ar lasa cu oxigen in avion, si asta n-ar fi nimic, dar vasele ei nu ar rezista la asa presiune data de altitudinea mare. singura sansa e sa o transportam cu un avion medical, gen German Air Rescue... daca stiti avioane medicale care sa faca transporturi transatlantice... ar fi singura sansa

oana si Sosonica Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.


rosioara

100.000 USD pt a salva viata Sosonicii cont RON : RO59RNCB0318088189010001!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

ti-am trimis si eu pe pm actele medicale (cele de pe site) traduse in engleza de a_deju, cele care au fost trimise de doina in germania. daca vrei le pun pe mail, da-mi o adresa


quote:
Originally posted by mayaione

In engleza la acte am gasit doar raspunsul din Boston. Traducerile diagnosticului, nu. O sa caut in urma, stiu ca ai postat la un moment dat.

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei
Povestea nasterii
www.smi.ro/fulguleti" target="_blank">fulguleti





Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.sonia.as.ro/" target="_blank">Pentru inima Soniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


cristina, multumim pt implicare. ar fi bine ca oana sa aiba cat mai multe variante de spital, pt a putea decide unde e mai bine sa mearga cu sonia, atunci cand va fi necesar.

mayaione, site-ul lui andrei era structurat foarte frumos. sunt sigura ca doina si dragos nu se supara daca te inspiri de acolo. inca o data pt efortul pe care il faceti cu pagina soniei.

chris, eu nu pot edita postarea ta, doar un moderator poate. ma gandesc ca sunt persoane care intra pt prima data pe subiect si ar fi bine sa existe de la bun inceput, pe prima pagina, conturile in care se poate dona deja - contul in ron de la bcr si contul virtual de pe moneybookers pt usd (la asta din urma ar trebui si o scurt explicatie, asa cum a dat-o mayaione). si pe masura ce apar conturi noi pt donatii le adaugam si pe acelea. sa fie si aici, si pe site, aceeasi informatie si sa fie f.vizibil, din start. de-asta ziceam sa editezi tu primul tau mesaj de deschidere a subiectului.

eventual sa adaugi tot in cadrul primului tau mesaj si o explicatie suplimentara, referitor la starea actuala a soniei. ceva de genul
"acum, la mai bine de o luna de la deschiderea subiectului, sonia se afla in continnuare internata in Bucuresti, lupta zi de zi pt a prinde putere, in asteptarea operatiei care sa-i salveze inimioara. inca nu stim cu certitudine care va fi spitalul cel mai bun pt aceasta operatie, dar, indiferent unde se va efectua aceasta, sonia are nevoie de ajutorul nostru, al tuturor, costurile au fost apreciate la cca 100.000 usd la unul dintre spitale (boston). pozele si documentele medicale sunt pe site-ul soniei. ne sta in putere sa o ajutam sa traiasca. multumesc "conturile sunt: ......

d-na cristiana, poate are timp cineva din familie sa mearga la ministerul sanatatii, sa se intereseze de documentatia necesara pt obtinerea unui ajutor de stat pt operatie in strainatate. chiar daca nu stiti inca unde va fi operata sonia, macar sa stiti din vreme ce ar trebui sa cuprinda acel dosar, cine si ce aproba... stiti cum e birocratia la noi... site-ul cu informatii este http://sas.mmssf.ro/prestatiiSociale.php?id=27 (l-a dat una din fete, poate l-ati observat, poate nu) dar nu cuprinde informatii f.detaliate.



Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.sonia.as.ro/" target="_blank">Pentru inima Soniei

Mergi la inceput