Mamici de iulie-august 2007 (64)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

quote:
Originally posted by Simo78

Revin, ca alta treaba n-am!

Se ofera pachete promotionale, de sarbatori sau ceva...sau abonamente...?

Andicu amenda! Ai zis ca nu-ti trebuie, dar la sfarsit ti-a scapat putin capul!

Simona 33+ Matei Hisham

Nu e suficient sa apartii speciei umane ca sa fii om.




si eu alta treaba n-am! ma hlizezc aici pe forum...
ma mai gandesc daca fac oferte speciale! decamdata sa dam drumul la afacere asa si oricum chestiile astea nu se spun dom'le... poate sa apara concurenta cu oferte mai bune... of SIMO, nu te pricepi la afaceri! nu asa ca mine vreau sa spun

da, da! Andicu! Simo ti-ar da amenda! eu is mai buna, te-am trecut cu o rezervare

karligutza

sapt.37 cu la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

quote:
Originally posted by karligutza
of SIMO, nu te pricepi la afaceri! nu asa ca mine vreau sa spun


karligutza

sapt.37 cu la purtator





Pai ar fi si culmea ca eu, biochimist, sa ma pricep mai bine la afaceri decat tine care lucrezi la banca!

Simona 33+ Matei Hisham

Nu e suficient sa apartii speciei umane ca sa fii om.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Buna seara.

Eu nu ma inscriu azi la rand pt zid, dar...nu se stie. Karligutza, poate faci o lista si niste oferte la o bere , ca e o zapuseala in casa incat cred ca numai o bere ma va racori.
Simo, ai grija de tine. Si cum de te-ai pricopsit tocmai acum, la sfarsit, cu gravibinon si stat in pat? Ai avut contractii? sangerari? Ai fost la medic? Matei ce mai face? Creste?(eu mai am doua fiole de gravibinon, le cedez, daca vrei. Da-mi un PM)
Nico, cum e singurica acasa? Sau sotul s-a intors deja? Si ai mei vor pleca joi, dar la cum o stiu pe socrela parca vad ca mi-l trimite duminca pe Stefan inapoi. Si imi e din ce in ce mai greu sa ma ocup de el. Parca nu mai am rabdare, desi nu ma plang, e cumintel. Totusi e un copil, ma solicita si mi-e greu. Tare as vrea sa stea macar o sapt-doua la tara, acolo ar fi atat de bine pentru el, curte si tot ce-i trebuie. (Desi recunosc ca sunt ingrijorata de pe acum daca se va ocupa bine de el)
Lia, ati cumparat patutul sau doar l-ati vazut? Daca da, sa ne pui niste poze sa-l vedem si noi
Andicu, mai ai asa putin pana nasti! Eu am emotii cand vad lista de la inceput sau AMR-ul vostru. Desi...uneori parca abia astept sa-mi vad bb-le, vreau sa il vad cat mai repede. sa vad cu cine seamana, cum e...

Hai ca va las. Merg sa mananc ceva. poate revin mai apoi.

Oana 34+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Am revenit (mi-am luat mancarea cu mine la calc).
Fetele, voi mai cititi la mamici de mai-iunie? Azi am citit o pagina-doua si am zis ca mai bine raman la povestile spuse de gabi si valen. Sunt mai incurajatoare.

Eu la bb asta mi-am propus sa fiu strong. Nu e tocmai trasatura mea definitorie, dar...nu ma las. Vreau sa ma bucur de copilas, nu sa stau mereu cu frica in san si cu dorinta de a-l vedea mare. Si daca permiteti un sfat: incercati sa va bucurati de fiecare clipa cu bb. Nu uitati, copii va vor umple casa. Nu e nici un motiv sa fiti speriate, panicate.

Mama mea e f sperioasa din fire si cand am iesit cu Stefan din maternitate si m-am uitat la ea, ca a venit sa ne ajute, m-am ingrozit. parca mergea la un priveghi, nu cu un copil acasa (pe atunci stateam cu ea) Si de atunci a fost mereu asa, ingrijorata, speriata. Bineinteles ca mi-a transmis si mie starea asta, ca ajunsesem sa ma uit la oameni pe strada si sa zic..." ce le pasa lor, ei nu au copil mic!" Si Stefan chiar a fost un bb cuminte. Acum i-am spus ca daca vrea sa ma ajute cu Stefan, sa-mi faca o oala de mancare, dar daca iar o apuca frica sa nu mi-o arate (desi e imposibil pentru ea, e ca o carte deschisa). Mai zilele trecute se arata ingrijorata ca ce am sa fac eu, ca la Stefan statea ea cu mine, ca....Am oprit-o spunandu-i ca am muuult mai multa incredere in mine decat are ea. Ma vede inca o copilita, probabil. E si ea de inteles, dar atata timp cat imi dauneaza, nu vreau.
Si cred ca asta e cel mai rau cand ai bb, sa te lasi influentat de cei din jur. Veti vedea ca, (virgula) ca si la fotbal si politica, si la crescut copii se pricep toti. Mai ales cei care nu au. Asculati in primul rand de instinctul matern. BB va trabsmite tot ce tr sa stiti. (ma rog, o parere avizata nu strica, dar nu in exces)

Hai, ca nu stiu ce-mi veni sa dau sfaturi la ore tarzii in noapte. Scuze, daca am deranjat pe cineva.

Oana 34+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siminoc spune:

seara buna, burticutze!
iaca si noi pe aici.
sotul a avut program la calculator in fiecare seara si in we, si nu m-a lasat inima sa-l dau la o parte. io pot sta si dimineata la calculator. cu toate ca, daca e racoare afara, prefer sa ies la plimbarica, sau sa mai rezolv cate cava, sau sa gatesc. eventual trag un pui de somn, asa, pe racoare.
oana, multumim de sfaturi! sunt mai mult decat binevenite. cu siguranta se vor gasi multi priceputi, mai mult sau mai putin apropiati, care sa ne dea sfaturi.
eu am de gand sa ma bazez pe ceea ce-mi recomanda pediatrul pentru copil. si din fericire, sotul meu este de aceeasi parere!

Simona+36 mamica de Miruna

MAI AVEM 4 SAPTAMANI PANA LA MAREA INTALNIRE!!!

poze cu burtica si fara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siminoc spune:

sa stiti ca am citit capitolu' asta! da' nu mai tin minte mare lucru!
imi pare rau pt toate fetele care au probleme! va doresc tot binele din lume si sa va ajute DD sa duceti bebeii cat mai aproape de termen!
si fetelor, chiar daca nu aveti probleme, lasati-o mai moale! pe caldurile astea, cu atata activitate in voi, incercati sa va miscati mai cu incetinitorul. io transpir stand si ma trezesc leorca dimineata pe la 5 - 6, mai ales in zona sanilor si a gatului. parca toate glandele mele sudoripare s-au mutat! recuperez somnu' in timpul zilei. aproape in fiecare zi dorm vreo ora-doua, cand mi se face somnic, nu prea conteaza ora.
si ma misc in slow motion parca as fie extenuata tot timpu'. pentru ca asa simt nevoia sa ma misc. nici o pozitie nu mai e destul de confortabila: la calculator, in pat, pe scaun, fotoliu, minge, etc.
afara s-a racorit, dar in casa tot cald e. oricum fac inca un dus inainte de culcare!

Simona+36 mamica de Miruna

MAI AVEM 4 SAPTAMANI PANA LA MAREA INTALNIRE!!!

poze cu burtica si fara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siminoc spune:

cred ca sunt singura care mai bantuie pe aici!
da' am o intr: karligutza e propritara zidului?
ca eu intelesesem ca e din dotarea site-ului, loc de dat cu capu' pt cine simte nevoia!
tr sa ne dovedeasca, ca astele sunt in regula, afacerea este legala, etc.!

Simona+36 mamica de Miruna

MAI AVEM 4 SAPTAMANI PANA LA MAREA INTALNIRE!!!

poze cu burtica si fara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siminoc spune:

mai "produc" doar un mesaj in seara asta! ca ma doare popoul si ma "vaneaza" un tantar!
am fost la dr vineri! si, nenorocire, bebelina nu s-a intors. asa ca pot sa vreau io nastere naturala mult si bine, ca daca ramane cu prezentatie pelvina (adica cu ) ma paste o cezariana de toata frumusetea! va dati seama ce incantata sunt!
exista si o veste buna: colul e lung si inchis. asa ca sunt sanse sa mai stea doua-trei sapt in burtica!
incerc sa vad partea buna a lucrurilor: bebelina e bine, io sunt bine, am avut o sarcina, pana acu', pt care tr sa mutumesc lui DD in fiecare zi din restul vietii mele! asa ca de acu', D-zeu cu mila, cum o fi sa fie cu nasterea! m-am gandit ca bebelina vrea sa fie din prima zi a vietii sale o d-na si sa vina pe lume fara nici un efort fizic, sau n-are chef de stat in cap atat si va face intoarcerea inainte de nastere!
oricum, e o incapatanata, ceea ce este o trasatura de familie!
noapte buna dragelor, pe maine!

Simona+36 mamica de Miruna

MAI AVEM 4 SAPTAMANI PANA LA MAREA INTALNIRE!!!

poze cu burtica si fara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Anto...esti ok?

Simona 33+ Matei Hisham

Nu e suficient sa apartii speciei umane ca sa fii om.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Buna!!Eu am avut calculatorul la reparat vreo 2 zile si am ramas in urma cu stirile; noi suntem f bine: Ines mananca san exclusiv, doarme bine inclusiv noaptea (insa eu inca sufar de oboseala), nu plange (deocamdata) iar sarah vad ca s-a indragostit de ea. Mie mi-au trecut ranile de la sani, burta e in retragere...defapt asa spun eu, ca draguta de cumnata nu pierde nici o ocazie sa ma intrebe daca nu cumva am ramas iar gravida .agri, eu una nu as accepta sa-mi induca nasterea la 38 saptamani; am acceptat o data la 40 saptamani si mare prostie am facut; lasa copilul sa se nasca atunci cand doreste si ai sa vezi ca are Dumnezeu grija de toate, chiar daca te asista medicul tau, chiar daca nu; bafta multa!!!In rest...n-am inteles de ce-i tot dati intruna cu halatu' ala si cum o sa intru la baitze acu' nici cu cred c-am sa ma dumiresc. Pupici tuturor.

Mergi la inceput