Perlutzele lui Rares

Perlutzele lui Rares | Autor: pisimuky

Link direct la acest mesaj

Azi imi da comanda fiul meu cel mare ( 2 ani si 8 luni ) sa-i fac macaronitze cu branza ( ii plac foarte mult ). Eu, ca mama saritoare ce ma gasesc, ma apuc sa-i fac. Dupa ce incepe sa manance, ii zic pe ton de gluma :"Mai soricica !". Da' el "Nu, nu !". Il intreb :"Ce nu, nu ?! Nu esti soricica ? Dar ce esti ? Baietel ?". Si el raspunde :"Nu, eu sunt Rares".

Dupa ce timp de aproape un an ne-a innebunit la cap ca vrea la gradi, acum cand se apropie momentul ( in oct. va face 3 ani iar in toamna va merge la gradi ) nu mai vrea sa mearga. Il intreb azi :"Da' zi, tu, mami, la toamna te duci la gradinita ?". Rares _"Nu, stau cu mama". Si mama ( tare surprinsa ) il intreaba : "Dar la gradi cine sa mearga ?" Rares ( sta pe ganduri ) "A, A, A, Bambi". ( Bambi fiind un pui de caprioara pe care i l-a adus un vecin.)

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:



de-ale gurii

Veronica si
Stefan Peter(1 an si 8 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Il duce taica-sau cam peste tot cu el si cum copilul n-are astampar tot cate o pozna face...

Intr-o zi merge cu el la Carti de munca sa-si depuna niste acte pentru angajatii firmei. Acolo e o camera de asteptare si de regula stai acolo pana te cheama dnul sau dna care se ocupa de problema ta.Intra, deci, in camera cu pricina, unul cate unul. Dupa ce taica-sau intra, ca-i venise randul, copilul nu mai vrea sa stea cu mine in camera cealalta si intruna ma sacaie "ma duc la tata, ma duc la tata". Eu nu si nu, ca sa nu deranjeze... Cand colo piciul isi trage rapid manutza din mana mea si o sterge in camera de dincolo, se asaza fein-frumos pe scaun si ii cere doamnei un pix. Si-l primeste imediat ! Da' el tot nemultumit... "Da hartia unde-i ?"
Toti de acolo se prapadeau de ras iar dna, pentru ca noi trebuia sa plecam ii zice "Rares, sa mai vii pe la noi ca-ti mai dau hartie si pix !"


In alta zi, il ia la garaje. E o cladire etajata cu garaje ale proprietarilor de apartamente din zona iar afara, chiar la iesire e un gard din sarma unde vesnic, spre disperarea mea , sta agatata o conserva taiata la gura iar daca ploua, aia e plina cu apa. Rares e tare energic si nu sta o clipa locului. De cele mai multe ori se catzara pe gardul cu pricina, o data chiar a scuturat cu putere de gard si cum conserva era plina cu apa l-a udat leoarca... Si iaca ziua cu pricina... Un vecin de acolo, ( tare rautacioshi mai sunt unii, oameni in toata firea... )ii zice copilului ( stiind de faza cu pricina )" du-te acolo la gard si trage tare de el !" Da' copilul nici nu-l baga in seama...pentru moment.... Ala, vazand ca nu are succes, isi ia tacticos un scaunel si se pune fix sub gardul respectiv sa se relaxeze. Dupa ce se asaza, hop si Rares langa el si trage cu putere de gard... si-i cade aluia continutul conservei in cap, numai ca de data asta nu era apa de ploaie ci... mucuri de tzigara....


Mamica de nazdravan Rares si Mihnea




Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

tare!,rares!


mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

senzational! si-a cautat-o nenea ala, ce sa zic :))))



Smilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Super cool!Abia astept sa creasca si V. si sa postez si eu perle de-ale lui1
Hilde, cred ca noi mai avem de asteptat, nu?

Ile 40 si Victor ( 22 dec 2005)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

bravo Rares

BambolettadeAntonia-Gabriela(1 nov 2006)
luna 9
www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">varsta Antonia
www.smi.ro/fulguleti/" target="_blank">Fulguleti nov-dec 2006
www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Saptamana trecuta imi iau copiii si ii duc la pediatru pentru un control. Cum medicul la care mergem are foaaarte multa lume, de obicei, imi da cheia de la un alt cabinet si asteptam acolo pana vine sa consulte copiii. Rares, bineinteles, n-are stare. Zic : "Stai aici ca imediat vine tanti doctor". El : "Nu, mama, ca ma duc afara". Eu, din nou "Linisteste-te, ca afara n-ai ce face, e plin holul de copii bolnavi". Degeaba, cand i se pune ceva in cap nu-i chip sa-i mai schimbi parerea. Incapatanat ca mama-sa ! Iese afara, eu las copilul cel mic cu bona si ies si eu dar raman langa usa. Copilul, curios cum e, se duce langa fisier. Acolo, o cucoana, probabil asistenta medicala, statea rezemata de perete si fuma tacticoasa o tigara. Rares e "inoculat" de cand a inceput sa aiba un vocabular pasiv ca tigara nu e buna. Se posteaza fix in fata cucoanei si o imita cum scoate fum de tigara, aratandu-i cu mana spre tigara :"kk, kk". Aia n-a mai putut sa vorbeasca , eu m-am strecurat usor pe usa si am inceput sa rad pe infundate...Uite asa se face educatie adultilor...

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea




Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanae spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Duminica ne ducem intr-o comuna de langa Sibiu in vizita la niste prieteni din Bucuresti care au acolo o casuta de vacanta. Toti sunt fumatori, erau doi domni si o doamna. Am stat afara in curte ca era tare cald si bine afara. Pe masa avea fiecare cate un pachet de tigari si o bricheta. Rares nu avea stare, ca de obicei. Ia pachetele de tigari, le studiaza, ia brichetele, le asaza pe masa, iar le ia, iar le asaza... La un moment dat, doamna il cheama in casa, urca amandoi niste scari si acolo sus pe un gemulet avea o sticla plina cu miere. Il intreaba pe copil "vrei sa gusti din miere?". Rares, pofticios cum e, aproba repede. Si ia o dusca. Coboara scarile, mai sta putin, apoi o cheama pe dna "Haide tanti, sus". Doamna iar se duce cu el, iar ii da o dusca si tot asa se repeta faza de cateva ori. Suprasolicitata la un moment dat, femeia ce se gandeste, sa ia sticla si sa o aduca in curte pe masa. Zis si facut. Pune sticla pe masa in fata copilului, sa fie la indemana. Asta, smekeru', ii zice sa-l ia in brate. Dupa ce se instaleaza comod la dna in brate, ia un pachet de tigari pe masa ( toti fumau la greu ) scoate o tigara ( desi stie ca e kka ...) si da sa si-o puna in gurita. Tata-sau, de colo, striga la el sa o puna imediat la loc in pachet. Asta micu', daca vede ca s-a ingrosat gluma, intr-o fractiune de secunda isi ia tigara de langa gurita, o pune rapid in pachet, isi pune amandoua manutele pe sticla cu miere asezata in fata lui si cu aer cat se poate de nevinovat ii zice lui taica-sau pe un ton foarte piano "Miere, mai tata, miere !". Ca si cum - stai, draga, nu te nevroza, ca am vrut sa beau miere nicidecum sa umblu cu ocaua mica... Maare !

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea




Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Azi il rog pe shtrumfy asta mic sa-mi aduca ceva din casa. Executa imediat si cand intru in posesia lucrului cerut ii spun "Multumesc". Da' el ocoshu' mamei : "Sa cresti mare, mama !". Fara alte comentarii...

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea




Good things last forever.

Mergi la inceput