Perlutzele lui Rares

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Asta seara, inainte de culcare, ii zic, smekerelului : "No, haide, zi "Ingerasul meu" si dupa aceea te culci...Ca sa-mi testeze reactia, incepe "Inger, ingerasul meu / Ce mi l-ai dat pe Mima.." (n.a. Mima fiind fratiorul lui, Mihnea ).. face niste ochi cat cepele si, cu o privire cum numai el poate sa aiba atunci cand face nazbatii, se uita la mine sa vada ce zic... Eu, serioasa : "Da..., mai departe - "Eu sunt mic...". El o ia de la inceput, cu aceeasi placa... ( poate totusi n-a auzit mami ce-am zis). L-am lasat in pace sa-si zica rugaciunea, versiunea proprie, si dupa aceea m-am dus la taica-sau si ne-am distrat pe cinste pe seama lui...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Rares e ca si umbra mea , pe unde ma duc , hop si el.... Daca ies afara in curte, el dupa mine... Daca ma duc in casa, inapoi... si tot asa... Deunazi am vrut sa am duc in garaj, ca acolo ne-am amenajat si o mica bucatarie si prefer sa gatesc acolo decat in casa, pentru a evita mirosuri de mancare. Smekerelul asta mic, hop si el... Si, bineinteles, lasa tot timpul usa deschisa ( ca sa intre mustele... ). Si ma intorc la el si-i spun : "Da' inchide, tu, mami, usa aia, ca intra mustele...!" Dar el, ce credeti ca-mi raspunde ?! "Lasa, tu, mami, usa deschisa sa intre aer curat, ca eu de-asta am lasat-o deschisa..."

In alta zi, ii zice taica-sau de dimineata ca se duce sa cheme doi oameni sa-l ajute prin gospodarie, la una-alta. Si, dupa-amiaza, isi aduce aminte pruncul ca taica-sau a plecat cu treburi. Si-mi zice : "Si-am ramas noi singuri acasa ca tata s-a dus dupa ajutoare".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Vai, nu ma pot opri din ras...Am ras cu lacrimi in seara asta...Mihnea nostru cel mic are prostul obicei sa muste. Te ia asa, prin invaluire, vine usor, cu o mutrita mai mult decat binevoitoare - chipurile ca vrea sa te imbratiseze si ... hatz !... te "capseaza".... Nu conteaza cine e victima, de la mama, la tata, si chiar si pe Rares, mai nou. Ne punem in pat sa ne culcam si Rares turuie intruna "ca de ce aia, ca de ce aialalta" si tot asa . La un moment dat ma intreaba : "Mami, da de ce musca Mihnea ?" Ii raspund "Tu, mami, sincer nu stiu. Asa-i el. De exemplu - ii povestesc copilului - ieri cand am fost cu Mihnea la Sibiu, la ecografie, m-a muscat de picior. Si chiar m-a muscat, acolo, in cabinet. Si copilul imediat reactioneaza contrariat : "Da' mami de ce te-a muscat pe tine, de ce nu l-a muscat pe doctor ?!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Dragii mei, am intrat pe aici pe forum, sa va citesc.
Ma gandesc serios acum, poate-i fac si eu...jurnal.

Alexandru, tati de copil perfect
Vine bebe2

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Alex2, n-ar fi deloc o idee rea....

Ieri am primit-o in vizita pe fosta bona a copiilor, venise din strainatate. Era destul de suparata ca sotul ei si-a rupt piciorul chiar dupa ce-a ajuns ea acasa si acum e in spital, a fost operat si ma rog, probleme destule... Bineinteles ca Rares tot in jurul ei se invartea si ciulea urechile la ce se discuta. Dupa ce-a plecat doamna, ma intreaba pruncul : "Mami, de ce a plecat tanti acasa ? " I-am raspuns : "Pai, trebuie sa-i pregateasca la nenea mancare, sa-i duca la spital, doar ai auzit ca si-a rupt piciorul..". Si nazdravanul, asa ganditor, zice :" Da, sa-i duca un pahar cu vin..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Puii mei astia mici se inteleg tare bine dar au, bineinteles , si momente in care se cearta pentru jucarii. Cel mic s-a cam smecherit, in sensul ca daca vede o jucarie la Rares exact aia ii trebuie si in momentul acela, nu mai tarziu , iar daca n-o primeste ( ca el stie ca mama si tata intotdeauna insista ca Rares sa lasede la el, fiindca el e mai mic )face urat de tot. Tot asa si deunazi - Incepe Rares sa se joace cu o masinuta, asta micu' scandal. Ii zic lui Rares :( desi nu-i corect )"Da-i ,mami, jucaria aia, nu-l auzi ce urat face ?" Iar copilul a avut o reactie la care nu m-am asteptat ( ca nici asta nu capituleaza asa usor ) :"I-o dau, mami, ca are o gura...."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Sotul meu se simtea tare rau de cateva zile... Rares are o trusa de doctor , pe care i-am cumparat-o ca tot aia zice ca el vrea sa se faca doctor de maimutze si acum cateva zile si-a pierdut ( prin casa, desigur ) doua ustensile din trusa. Le-a tot cautat, dar degeaba. Azi dimineata fac eu ordine pe masa din living, si dupa ce mi-am adunat toate firele de impletit, se vad pe masa seringa si termometrul. Copilul exclama, bucuros nevoie mare : "Mami, uite unde erau. Acuma ii fac la tata injectie si nu-l mai doare burta !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Azi iar a debitat o perla piciul...Avem un vecin care locuieste in Germania, de fapt, dar nu si-a vandut casa si vine de doua-trei ori pe an in Romania, in vizita. Nu stiu ce avea copilul azi ca intruna zicea ca vrea sa mearga la nenea G. Zic : "Da de ce vrei sa mergi la nenea ?" Raspunde strumfi : "Vreau sa-l intreb daca mai are ciocolata pentru mine ! (Intotdeauna le aduce copiilor ceva ). Ii zic :"Mey, dar nu poti sa te duci ca nenea are musafiri ( si chiar avea )si nici nu putem sa ne ducem neinvitati ca nu-i frumos. Imi da o replica de ma lasa paf :"Ca pe el nu-l deranjeaza daca noi, de exemplu avem musafiri, si mai apare cate unul neinvitat ". Si, in final :"Da, totusi, eu nu-s de invitat ca-s prea mic !" Uite cum functioneaza logica pana la urma !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Azi am fost pana la bunici cu copiii. Maica-mea are multe tablouri, pe care le-am primit eu cadou cu ani in urma de la un prieten care e pictor. Unul dintre ele e cu un peisaj si o barca pe jumatate scufundata in apa. Cu ceva timp in urma, tatal meu a fost la pescuit in Delta si ne povestea, la intoarcere ca s-a intors barca pneumatica cu el si noroc ca stia sa inoate ca altfel... Eu chiar nu-mi mai amintesc daca copilul a fost prezent la discutie. Si azi... dragul de el, trecand pe langa tablou, l-a remarcat, asa... cu o candoare specifica copiilor si dupa aceea m-a intrebat : "Asta-i barca cu care s-a rasturnat bunicu'?" I-am zis : "probabil..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Azi am fost plecati in alt oras. In trecere, pe langa spitalul judetean, ii spun lui Rares : "Uite, mami, aici e spitalul unde te-ai nascut tu !". Copilul, foarte mirat, ma intreaba : "Unde m-ai nascut tu si cu tata ?" Zic, foarte serioasa, ma abtineam sa nu rad :"Nu, numai eu. Numai mamele nasc copii." Si vine si cealalta intrebare :"Dar tata unde a fost cand m-am nascut eu ?". "Acasa", vine raspunsul.

Mergi la inceput