Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-7

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

try ma bucur mult ca Adrian e bine. Oricum mie mi se pare ca are o evolutie buna si tu esti o mamica exemplara, te interesezi foarte mult de ce poti face pentru a-l ajuta sa evolueze normal, asta o stim cu totii . Unele probleme am impresia ca sunt inerente prematuritatii si nu prea avem ce le face. Se manifesta si la prematuri " mari" cum e David, d-apoi la esente mai mici...
loleka m-a impresionat mult povestea voastra, ma bucur ca te-ai hotarat sa o scrii aici. Dominic e un luptator si o sa va bucure toata viata.
Bine ati venit Eva si Alex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Loleka, la tine imi pare ca toate au fost manifestari de preeclemsia: tensiune mare, preteina in urina, retentie masiva de apa.
Si eu m-am luptat cu ele, dar la mine nu au fost cauzate de preeclemsia, ci de boala lui Adrian, iar manifestarile mele erau sindromul oglinzii (mirror syndrom), adica ce se intampla cu adrian se intampla si cu mine. Tensiunea mi-a fost restabilita imediat cu putina medicamentatie, iar retentia de apa s-a reglat dupa ce lui adrian i-au fost facute doua transfuzii de sange in utero si a scapat si el de retentia de apa. Mi-a ramas insa foarte ridicata si fara explicatie proteina din urina. Care a ajuns la cote normale de-abia pe la 3 luni dupa ce-am nascut.
Pe cat a fost de perfecta sarcina mea cu Alex, primul baietel, pe atat a fost de tumultoasa cea cu adrian. Am trecut si noi prin clipe foarte grele cand nu stiam daca il mai putem salva, dar... ce sa mai ai trecut toate si stiam ca timpul e cel care ne va spune incotro ne indreptam.
Multumesc lui Dumnezeu ca acum totul e bine avand in vedere boala lui adrian. Nu puteam spera intr-o varianta mai buna. Sa dea Domnul sa il tina tot asa si sa-l scuteasca de incercari pe linia asta.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Ignatica, multumim. La asta ma gandesc si eu, ca parte din hipotonie se datoreaza prematuritatii sau poate ca ea e singura explicatie.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll spune:

Eva si Alex, bine a-ti venit! Poveste-ne mai multe de luptatorul tau...am vazut ca a fost cu putin mai mare decat baiatul meu la nastere. El cat mananca pe zi?
loleka , frumoasa povestea ta si plina de peripetii...
Ma bucur ca bebeiilor vostri le merge bine...si noua ne merge bine... Leon s-a ingrasat in 2 sapt 550 g...si mananca in continuare cam 600ml pe zi...mai are crizele de plans seara...mai nou adoarme seara doar la mine pe burtica..cred ca incepe sa devina alintat...dar nu-i nimic,atata pui are mama,.... are nevoie multa de dragoste, ca a stat mult de tot in spital.

Nicoll
Leon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Fetelor dragi...imi cer mii de scuze pt faptul ca scriu doar atunci cand am nevoie de un sfat de la voi dar pur si simplu nu am timp sa mai stau pe DC cum stateam altadata...
In speranta ca imi ve-ti da din nou un sfat incerc sa va scriu ce ma framanta acum...lui Alex care are acum 7 luni jumate (varsta cronologica) ii tremura ff tare manutele... asta se intampla mai ales cand ma vede sau cand vede ceva ce isi doreste mult...dr de familie mi-a spus ca poate sa fie din cauza lipsei de calciu si sa-i dau cate 10 zile pe luna timp de trei luni sirop de calciu...deja avem o cura facuta si el tremura in continuare...pe perioada cat i-am dat calciu nu a mai tremurat chiar atat de tare...mi-e frica sa nu fie ceva neurologic...desi am fost la neurolog si mi-a spus ca e ok....adica citez "are tot ce ii trebuie sa se dezvolte normal dar are un ritm de dezvoltare mai lent"...astea au fost cuvintele doctrului...e adevarat ca el de dezvolta mai greu si, cum scriam si alta data, nu sta inca in fundulet nesprijinit si toate etapele de la zambet pana la sustinerea capului le-a trecut mai tarziu...
Va rog daca aveti ceva informatii care m-ar putea ajuta sa-mi raspundeti!!!
Multumesc tuturor!!!!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Flavia, exact asa facea nepotica mea (sora lu frate-miu) cand era mica. A tinut pana mai tarziu acest tremurat, dar nu stiu sa-ti mai spun exact pana cand. Dar cred ca la 2 anisori tot asa facea. Ce-t ipot spune, dupa parerea mea neavizata ca e o chestiune emotionala. E un fel de val emotional care pentru ea e prea puternic si nu stie cum sa-l controleze, reverse altfel si de-asta apare acest tremurat de bucurie. Nu sti ica exista si expresia: tremuram de bucurie, tremuram de frica etc. Sunt manfestari extreme emotionale. Un om obisnuit are astfel de manifestari doar cand emotiile sunt f. puternice. Probail ca pentru ea aceste emotii sun mereu puternice. Nu stiu daca are neaparat legatura cu calciul, desi am vazut ca mereu se recomanda calciu i nastfel de situatii (Am impresia ca nepotica mea nu a luat nimic pt. asta). Nu este anormala dpdv neurologic, asa cu ms-a gandit si cumnata mea initial, copilul e absolut normal, numai ca are acesta mica manifestare la emotiile puternice. Pe masura ce va creste va fi ma icapabila sa si le stapaneasca.
Atat timp cat nu face asta decat cand e foarte bucuroasa, eu zic sa nu-ti faci probleme. Fetita e absolut normala. Nepotica mea are acum 11 ani si e absolut normala dpdv emotional, fizic si psihic.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Try...mutlumesc din suflet pentru raspuns...esti tare draguta...de fiecare data citesc cu drag si interes raspunsurile tale...inca o data iti multumesc!!!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:


buna fetelor. Nu stiu ce sa ma fac. Zilele trecute am ramas fara lapte Topfer ( nu am mai gasit in Mangalia ) si am fost nevoita sa-i dau altceva ( Humana 1 ). Bag de seama ca nu ii place deloc, abia daca mananca 450 ml iar 500 este mult. Spre ex. acum este ora 14.00 si nu a mancat azi decat 200 ml lapte cu cereale ( orez ). Refuza laptele indiferent ca este simplu sau combinat. In greutate a dat inapoi 200 gr. in 2 sau 3 zile. Ce sa fac? Face kk moale, verde ( azi a avut scaun de acest fel ) si cred ca il doare si burtica caci plange, este mofturos. As vrea sa-i dau alt lapte dar nu stiu ce: Topfer ( sa ajung la Cta ) sau Nan 1. Am nevoie de un sfat cat mai repede cu putinta. Ptr. burtica ii dau ceai de menta si bea, ii place.

loleka de www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">http://www.onetruemedia.com/otm_site/start Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:


nu ne vede nimeni?

loleka de www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">http://www.onetruemedia.com/otm_site/start Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

loleka...al meu bb a facut un astfel 2 astfel de episoade de diaree de la cerale in exces...si eu i-am dat cereale de la 3luni jumate pe motiv ca nu ii placea laptele...sfatul meu sa-i intrerupi total cerealele o perioada sa ii dai smecta si biotics...si daca nu trece du kk la anlize...
multa sanatate!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput