Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-7

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Multumita tie Try, am reusit.

loleka de Dominic Andrei - nascut la 02.03.2007 -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Try, dar dece nu apare de fiecare data " poze cu Dominic Andrei " ( acel link ) cind trimit un raspuns?

loleka de Dominic Andrei - nascut la 02.03.2007 -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Bine ai venit Ayumi. Va tin pumnii sa aveti cat mai repede copilasii acasa. Multa multa putere va doresc.

try si eu am un fix cu scaunul de masa. Mi se pare foarte confortabil atat pentru bebe cat si pentru mamica, il iau cu mine oriunde plecam pe termen lung.

loleka ma bucur ca s-a remediat problema cu masa lui Dominic, sper sa o tzina tot asa. Si eu il las pe David sa stea cu manutzele in guritza, slava Domnului ca nu are reflexul de a suge din degetzel. In general, l-am lasat sa "deguste" tot ce se putea, cu exceptii bineinteles. Oricum pe mine nu ma derajeaza deloc daca iesim la o plimbare cu caruciorul si el isi papa manutzele; mi se pare normal.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Am primit si noi cadou de la stramatusica lui Dominic un scaunel de masa pentru bblusi dar cred ca mai are mult si bine pina o sa-l folosim.

Eu sunt Dominic-Andrei

loleka de Dominic Andrei - nascut la 02.03.2007 -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Pt ca acel link trebuie sa-l pui in semnatura ta. Adica trebuie sa copiezi polologhia aia dupa ce ai creat linkul in mesaj (inainte sa dai send la mesaj o copiezi), apoi te duci in profilul tau si-i dai paste la semnatura. O introduci acolo.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Bun venit gemenilor! Sa cresca mari si sa vina repede acasa!
Dragos are acum 9 luni si 3 saptamani (8 luni si o sapt. varsta corectata), abia de o saptamana isi baga piciorusele in gurita! Si cum sta numai in body e atat de fericit sa exerseze aceasta noua achizitie!
Ziceai de Dominic ca nu se rostogoleste....pai nici Dragos nu o face...poate dar nu vrea, adica nu-l pasioneaza aceasta indeletnicire, cum nu merge in 4 labe! Poate fiind primul copil, nu am avut cu ce compara si l-am privit ca atare! Mie mi se pare ca face progrese extraordinare pe zi ce trece, dar cand ne intalnim cu alti copii realizez ca mai avem de asteptat acele 6 saptamani, cu care el e in urma.
Ca sa nu mai dau explicatii, m-am obisnuit sa spun pe strada, daca ma intreaba cineva (merci Try de pont) varsta corectata si scap de orice explicatie, cum ca e prematur si de aceea nu face, nu drege!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Buna seara la mamici de gigilici. Nu stiu cum e pe la voi dar aici pe litoral te sufoci de cald inca de la prima ora a diminetii. Azi am iesit mai devreme afara ( 18.30 ) si lumea facea plaja iar eu de aici nici macar degetul mare de la picior nu l-am bagat in apa .

Am inteles ca Visolul ar fi mai bun si nu creeaza dependenta ca Peritolul. Oricum Dominic papa mai bine, mult mai bine, as putea spune ca are programul care-l avea inainte de vaccin ( undeva la 400 ml pe zi ). Multumitor zic eu. E cuminte si tare dragalas caci toata ziulica ma cearta si se framinta, pedaleaza, ei ce sa mai vb area activitate.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Anna, ca tot ma intrebai de poze, nu mai stiu daca am dat si aici linkul cu pozele din concediu: aici si aici

Loleka, am vrut sa te intreb, da' am uitat. De ce ii dai atatea chestii lui Dominic: minerale, vitamine, calciu. Ma rog, stiu ca ti-au fost recomandate, dar mi se pare prea mult. Am vazut ca-n Ro se prescrie foarte usor calciul la bebelusi, aici foarte rar, doar cand e neaparata nevoie (nu preventiv).

Si judecand dupa ce-a spus cineva mai devreme (n-am retinut cine, scuze) tot ce e posibil ca aceste mineral, e vitamine, calciu sa-i mai taie si din pofta de mancare. Spre ex. fier... au facut analzie care aratau o lipsa de fier la Dominic? Ca nici cu lapte matern nu-i hranit (laptele matern e mai sacar in fier si e posibil ca un bebe prematur sa aiba nevoie de supliment de fier). Si oricum, au trecut 4 luni de la nastere, nu verifica nimeni daca nu cumva mai are nevoie sa ia fier, calciu etc?

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

nu vreau sa critic pe nimeni si nici sa imi atrag comentarii negative, citesc acest subiect zilnic dar intervin destul de rar.
Am remarcat postarile lolekai, ii inteleg ingrijorarea si faptul ca e o mama orientata 150% asupra bb-ului ceea ce este normal.

oare cum sa spun sa nu te supar, si vlad a fost un copil nascut prematur, care a mancat si inca mananca din 2 in trei, acu mai bine decat la inceput dar inca apetitul lui difera!

parerea mea este ca tu esti prea stresata si mult prea concentrata asupra acestui aspect ca nu mananca mie nu mi se pare ca arata a copil care face fitze la papa.

mi se pare ca pre insisti cu bibita si cred ca deja si-a creat o repulsie fata de ea, cerealele le-ai introdus mult prea devreme, cat despre cate suplimente ii dai deja sunt prea multe si strong bons (de la calciu fontanela se poate inchude prematur ceea ce nu e de dorit deoarece acum in primul an creierul are o dezvoltare ff spectaculoasa)inca de acum.......e tare pt el e mult prea mult, cunosc produsele de care vb in sarcina eu am luat new life, cu strong bons mi-am tratat eu spasmofilia de care sufeream, dar la un bb asa mic e prea ,mult.

vlad a avut 35 de saptamani la nastere si 2700 g, nu a fost greutatea lui normala intrucat eu am stat 10 saptamani in spital cu perfuzii zi de zi iar bb a fost infiltrat pt ca a scazut 400g in primele zile si abia dupa a inceput sa ia in greutate, cu toate acestea in afara de fierul si vitaminele de care ti-am spus nu am luat altceva in timpul sarcinii, iar vlad alte suplimente nu a primit, doar alimentatie la san si la cerere.

pt suplimentul de fier trebuie facuta analiza fierul da dureri de burtica ff mari, din pacate medicii stiu dar nu le informeaza pe mamici asupra cestui aspect si in plus creeaza si inapetenta!

vitaminele pot schimba metabolismul ceea ce nu e de dorit, important este ca bb sa fie sanatos chiar daca nu e un mare mancacios, ca un ex vlad are zile cand mananca de te sperii dar atunci face kk si de 3 ori pe zi, astea sunt arderile lui si de unde sa fie gras daca e intr-o continua miscare, nu a fost nici cat a fost bb vreun faclcos.

parerea mea este sa incerci sa renunti la toate suplimentele alimentare pe care i le dai si sa vezi atunci cum va evolua.

e mic dar s-a nascut gata instruit si stie el bb tot ce trebuie sa stie. spunea cineva ca vin cu lectia gata invatat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Neata! Sa va raspund la nedumeriri. Dominic a facut imediat dupa nastere la citeva zile ( 2-3 ) o retractie sternala ff puternica. La pus pe picioare si de la 1 saptamina am inceput sa-i dau ce mi-a recomandat dr. De fapt asistentele adm. aceste vitamine. Din calciu luam cite 1 capsula pe zi timp de 10 zile pe luna si nu mai mult! Din Infant formula luam cite 0.5 ml pe zi pina la 2 ani. Fierul, 4 picaturi timp de 3 luni ( preventiv ). Si asta e tot.

Cit despre mancare, eu m-am linistit si incerc sa nu a mai stresez. Am adoptat formula: nu maninci nu cresti mare si ai sa ramii mic mic. Si atunci incep sa-i cint - alunelu -. E foarte atent la mine si casca niste ochi...Dar cind nu are chef de mincare nu maninca si gata. Pot sa ma pun io si-n limba. Incerc si fac eforturi sa nu-l stresez nici pe el si sa ma linistesc si io, sa fiu mai temperata. De cele mai multe ori reusesc; ce-i drept nu-mi place ca uneori mai ramine papica in biberon dar ma conformez. Atit a putut sa manince, poate data viitoare papa mai mult! Va rog sa ma credeti ca sunt mult mai linistita acum, realizind ca daca-l fortez nu ajung nicaieri si ii dezvolt o reactie negativa pentru mincare. Ii va intra in disgratie si nu vreau acest lucru.

Anca, parca tu ziceai ceva de fontanela. La dr. cind am fost ultima data a zis ca este f bine. La masuratori a iesit 1/1 cm.

Va pupam si mai vb

Mergi la inceput