Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-7

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicoll spune:

loleka laptele care il dai lui Dominic , e lichid, nu? cine ti l-a recomandat?de ce nu incerci si alt sortiment, poate ca Dominic nu se satura cu el,dar poate reusesti cu alta marca... si eu sunt de aceasi parere ca e mult prea devreme sa-i dai cereale, mai ales ca e nascut prematur. Aici in spital Leon si toti bebei primeau lapte special pentru prematuri de la Beba si Humana. Si pentru acasa ne-au recomandat tot asta....v-a bea lapte pentru prematuri pana face 3,5 kg, dar ni s-a recomandat ca ar fi bine pana face 5 kg...e mai bogat in vitamine decat celelalte.
try , in momentul de fata ni s-a spus ca trebuie sa asteptam sa coboare singure, daca nu v-a trebui intervenit chirurgical, ...noua ni s-a spus ca se poate face si cancer la testicole daca nu se op..pe mine ma intereseaza cam cat dureaza apox pana coboara..o luna, 2, 3 luni?
am inteles ca ii faci masaj lui Adrian ... ii faci ca vrei tu, sau vi s-a recomandat...mergi cu el la fizioterapie?
Leon a primit in spital zilnic masaj pt dezvoltare si coordonare, si acum 1 data pe saptamana , pe langa asta ii mai fac si eu cate putin...dar nu prea ma pricep

Nicoll
Leon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Eu sunt de principiul ca masaju le recomandat oricarui bebelus pana la o anumita varsta. Si lu ialex, nascut normal si fara probleme i-am facut masaj pana la 6 luni zilnic (exceptii zilele cand mergeam undeva si veneam seara tarziu). La 6 luni a inceput sa se rostogoelasca si nu statea deloc locului cand incercam sa-l masej drept pt care am renuntat.
Cu adrian am procedat la fel, doar ca la el prelungesc masajul pana cand oi putea. Ne este recomandat masajul la picioruse pt ca el nu tine laba piciorului intinsa si n ucalca complet pe ea (are 8 luni corectate) si mi-au zis asistentele de la evaluare ca are mucschii prea incordati, nu se relaxeaza la picior (si nu-l blamez saracutul caci la cate intepaturi si intravenoase a avut in picioruse e normal ca muschii lui sa stea incordati si nerelaxati).
Deci masajul il continui pt adrian din ratiuni de fizioterapie. N utrebuie sa te pricepi cine stie ce. Orice mamaica poate lua piciorusul, il ungi cu ulei si incepi si masezi partile carnoase de pe corp (exceptie abdomenul, acolo nu masezi ca-l faci sa vomite, apesi pe stomac). Eu incep cu piciorusele ca-i place cel mai mult. Masez coapsa, apoi gamba, apoi laba piciorului. La fel procedez si cu celalat picior. Atunci cand masezi coapsele (mai ales daca le masezi simultam, fiecare cu-o mana) bebelusul se gadila si rade sau gangureste, oricum scoate sunete de placere. In talpa sunt foarte multi centri nervosi si n utrebuie sa ai nici un fel de cunostinte de specialitate. Masezi acolo si e imposibil sa nu nimeresti (din intampalre, nu pt ca ai stii tu unde sa apesi) unii centri nervosi pe care ii stimulezi. Si asta ar trebui sa se reflecte in evolutia sau starea de bine a bebelusului. Adrian avea o perioada cand nuam icand il puneam pe masa de masat la baie si incepea imediat sa chiuie si sa se bucure. Stia ce urmeaza .
Apoi masez pieptul (pectoralii, catre umeri), apoi manutele, apoi falcutele (aici e partea poate cea mai sensibila caci muschii fetei sunt foarte solicitati prin supt si deci riscul sa planga la masajul facial e mare) si apoi il pun pe burta si-i masez spatele, fesele, ma duc in jos pe piciorus. Plus ca e o ocazie buna sa exerseze bebelusul statul pe burta.
Tu incearca si vezi unde are el punctele sensibile si acolo unde-l doare si plange incepe cu un masaj sub forma de mangaieri si in timp apesi ma itare si insisti mai mult. Opreste masajul in locul x daca incpe si plange, te muti la un alt loc. Dar maine reiei totul ca si cand nu s-a intamplat nimic. Eu il masez inainte de baita (uleiul nu intra foarte bine-n piele si prefer sa-l spal dupa, iar masajul cu crema nu mi se pare la fel de curgator). Nu te astepta sa-i palca din prima, e genul de ritual cu care bebelusii au nevoie de acomodare. Dar dupa un timp ai sa vezi ce placere deosebita va fi pentru ei. Nuam icand apropiam manutele de gatutul lor (la amandoi baietii a fost la fel) si incepeau sa chicoteasca si sa rada in hohote cateva secunde.

Nu merg cu el la fizio, desi uneori cred ca ar trebui sa insist pe langa medici sa ma trimita si la fizio. Ma duc din cand in cand la evaluari si ele imi spun ce sa exersez mai mult cu el, anumite miscari si la ce capitole sta el mai slabut cu evolutia. Deci e un fel de evaluare-recomandare.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Buna fetelor. I-am dat pre_Nan pana la 3800 gg apoi l-am dat pe topfer. A luat in greutate dar simtitor nu la fel ca atunci cand era pe pre_Nan. Adica daca in spital a papat lapte de la mine in luna martie vb a crescut intr-o luna de la 1400 gg la 1980 gr cat avea cand l-am scos din spital. In luna aprilie, lua lapte de la mine + completare pre_Nan = 1430 gr; Luna mai lapte pre_Nan + Topfer( nu mai retin exact cand m-am oprit din adm laptelui ptr prematuri ) = 1140 gr; ei luna asta, iunie, a foat integral lapte Topfer + cereale si a crescut 265 gr si suntem aproape de jumatatea lunii. Este foarte putin si ma cam ingrijoreaza lucrul asta. De cantarit ne cantarim la 2 zile: daca pe 8 avea 4805 gr pe 10 avea 4895 gr situatia s-a schimbat pe 12 cand avea 4815 gr. El in loc sa creasca scade. Sunt disperata. Dominic este cantarit mereu la aceeasi ora, la 2 h dupa ce serveste masa si dupa ce face kk. Avem reguli stricte. O sa ziceti ca sunt nebuna, dar asta e.
Laptele este praf si se prepara cu apa plata. As vrea parca sa incerc sa-i dau Humana 1 dara astept sa vad ce zice si pediatra lui si cred ca mor pana pe 25 ale lunii. Am auzit de Humana ca este bun dar nu stiu ce sa zic acum. Oricum am inceput sa ii dau o masa lapte simplu o masa lapte cu cereale. Se pare ca asa ii place si lui mai mult combinatia asta. Intr-adevar daca ii dau lapte simplu nu se satura, dupa masa plescaie si ar mai manca dar nu mai are unde sa bage caci ghiozdanul lui e plin. Iar dimineata a inghitit 125 ml de lapte cu cereale ca ar mai fi vrut dupa ce a terminat sticla.
De plins a plins si aseara. A dormit pana la 17.30, in jurul orei, dupa care am iesit la medicul de familie si cand sa ne plimbam un pic a inceput sa ploua si am venit acasa. Medicul de fam ne-a recomandat sa mergem la ORL sa eliminam una din cauze ( otita ), i-a dat nurofen de 3 ori pe zi si seara cate o tb de fenobarbital ( care am ocolit sa-i admin ) a si calgel. Mai nou copilul meu este plin de balute pe la gurita si cum prinde barbia mea o roade de zici cei aia. Se banuieste ca una din pr lui de plans ar fi iesitul dsintilor, dar stau si ma intreb oare asta e? nu e prea devreme? Simt ca o iau razna razna razna si cu toate astea nu-mi pierd firea cvand plange neincetat.
Va pup pe toate!!! Sa ne auzim cu bine !!!


loleka de www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">http://www.onetruemedia.com/otm_site/start Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Ce am uitat sa va spun este faptul ca i-am adm de toate si nici o schimbare daca el vrea sa planga nu-l calmeaza nimic!!!


loleka de www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">http://www.onetruemedia.com/otm_site/start Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Bine ati venit pentru noile esente si mamicile lor

Multumim pentru urari si va punem poze cu esenta tanc -Catrina si esenta delikata-Sofia: poze .

loleka - fenobarbital pt. ce pacatele mele? ca plinge? scoate-l la aer. afara sau in balcon , plimbari in aer liber cu caruciorul, mers la piscina etc.
Noi facem gimnastica Vojta cu Sofia pt. ca este hipotona, are scolioza si mai nou cica are distrofie musculara (o sa mergem iar la analize.)Partea buna e ca in urma gimnasticii pare ca scolioza s-a mai redus si incep sa 'rasara' si muschii. Se ridica singura in picioare si face cativa pasi. Corectat are 12 luni. Mie nu-mi mai pare asa hipotona insa dna de la gym e asa si-asa. Problema Sofiei e ca atunci cand o vede (pe asta si pe doc de la spital) nu raspunde la nici o comanda, nu se misca. Sta si racneste! Acasa de exp. nu-i stau picioarele. Nu-i tace gura (zice mama, tata, pampers, danke, tschuss, pa etc.).
viu mai incolo. va



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

chiar asa ptce fenobarbital, aveam motive serioase sa i dau lui vlad fenobarbita la 3 luni, dar nu i-am dat, am mi scris ce mi-a spus mie medicul in legatura cu fenobarbitalul."e usor sa incepi un tratam cu fenobarbital, dar e ff greu sa il oresti"asa ca fiti mai prudente si cu bagare de seama cand e vb de astfel de tratamente!

de ce nu incercu Humana e bun noi nu am avut probleme!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Loleka, amandoi baietii mei in jurul varstei de 2-3 luni au inceput sa baloseasca serios. Nu uita ca e o chestiune absolut fireasca la unii bebelusi. Nu e problema de dinti, nu apar acum, nu te speria. Iar tendinta de-a musca nu e legata de dintisori. Stai linistita ca nu-i dau dintii acum. La alex cel putin l-au apucat balele la 2 luni jumate si dintii i-au dat la 7 luni. Tot timpul asta a balosit, dar nu pot spune ca atunci cand i-au dat dintii a fost mai balos.
Finutza noastra cea mai mica are 4 lunisoare si mamica ei se vaita de acelasi bale de vreo luna. Asa ca e normal, nu te gandi la dintisori, n-au cum sa apara de acum.

Din cate am citit despre ultimele chestiuni legate de colici se pare ca exista acesti colici, dar ei nu-s legati de functionarea sistemului digestiv (noi legam colicii de problemele la burtica), ci de o anumita etapa de dezvoltare a creierului. Si se pare ca unii bebelusi fac acesti colici, altii nu. Nu se stie foarte bine de ce, dar nu e ceva ce trebuie reparat sau necesita vreo actiune, e o etapa fireasca pentr uunii bebelusi. Trebuie doar sa ai rabdare sa treaca caci dupa cum vezi orice medicamente/picaturi incerci acesti colici isi fac in continuare treaba. Si manifestarile tipice pri ncare trece Dominic la asta ma duce cu gandul. Caci colicii aevarati sunt cei in care copilul nu poate fi potolit cu nimic, se manifesta cu precadere seara, apar din senim si trec din senim. Copilul plange neconsolat.
Asta daca e vorba de colici.

Faptul ca bb nu a luat in greutate decat foarte putin nu e vina laptelui. Nu e posibil ca un bebelus sa ia in greutate super bine pe un lapte si foarte prost pe alt lapte atat timp cat mamanca la fel cantitativ. Motivul neluarii in greutate trebuie cautat in alta parte, nu-i laptele de vina. Ma rog, poti observa o fluctuatie in greutate cand schimbi laptele unui copil, insa nu de o asemena anvergura: 1140 intr-o luna si doar 500g (extrapolat) in celalalta. Tu nu uita ca totusi greutatea sse compara pe perioade mai mari, adica astepta si vezi cum evolueaza si-n urmatoarele 2 sapt.
Bebe ar trebui inca sa ia cate-un kilogram pe luna caci e inca sub 3 luni corectate. Din a patra luna corectata luarea in greutate scade pe la 4-600g/luna.
Dar iarasi nu uita ca bebelusii nu-s calculatoare/robotei. Sunt unici si se pot abate de la reguli. Adrian al meu a venit acasa cand ar fi trebuit sa se nasca, deci din momentul in care l-am adus acasa pot considera ca avea varsta normala. In prima luna mi-a luat 1100, a doua luna mi-a luat 800g, a treia luna mi-a luat 400g (mi s-a parut foarte putin, dar... ce sa fac). Apoi au urmat 4 luni la rand cand mi-a luat cate 800g, desi el ar fi trebuit teoretic sa mearga cu cate 4-600g/luna. Dar asta i-a fost lui dezvoltarea. Bun, el a avut si mult de recuperat caci a fost prematur si cand l-am adus acasa avea 2140g, deci mult mai putin ca un copil nascut la termen.
Deci, nu te crampona foarte tare de aceste cifre. Da-i copilului sansa se se reabiliteze singur, poate are doar o perioada de incetinire. Pe la 3 luni e un bum de crestere deci poate copilu' o sa ia bine-n greutate in urmatoarea luna.
Pe de alta parte nu uita ca bebelusii nu fac doua lucruri odata: cresc in inaltime si cresc in greutate. De ex., adrian in luna a treia cand a luat doar 400g s-a inaltat 5 cm in 10 zile, deci a avut o crestere foarte mare in inaltime, era normal sa nu creasca in greutate in perioaada asta. Poate si la Dominic e acelasi lucru.
Nu te pripi sa indopi copilu' cu medicamente atat timp cat nu stii ce are. Ai un pic de rabdare. Cu totii ne-am dori ca ei sa mearga ca la carte, dar uite ca nu-i asa tot timpul. De fapt putine sunt cazurile cand copiii merg ca la carte in toate. Incearca sa te destresezi un pic, te simt ingrijorata si tensionata si asta nu e bine. Dominic are nevoei de-o mamica sigura, relaxata, calma si increzatoare .
Pe de alta parte sunt adepta instinctului matern: cand o mama simte ca e ceva i nneregula cu copilul ei, chiar daca medicii nu gasesc nimic nelalocul lui, de cele mai multe ori mama are dreptate. Deci daca tie instictul iti spune ca e ceva in neregula cu Dominic, du-te la medic si convinge-l sa-l consulte cu amanuntul.
Daca nici una din explicatiile mele de mai sus (legate de greutate si plansul seara) nu ti se pare potrivita pentru cazul lui Dominic, atunci as insista la medic sa-l consulte mai bine. Eventual as consutla si pe altcineva. Si sincer as cauta un pediatru, nu un medic de familie.
Poate fi o pura coincidenta faptul ca el a luat putin in greutate in ultimele 2 sapt. si ca plange mereu seara tot cam de atunci (gresesc sau au problemele au aparut diferit?). Poate ca fiecare lucru in parte are o explicatie separata si independenta, dar tot ce e posibil ca cele doua lucruri sa fie in corelatie. Incearca sa-i observi orice alte schimbari si urmareste-i greutatea pe urmatoarele 2 sapt. Vezi daca problemele stagneaza, daca merg usor spre ma ibine sau din contra, merg spre mai rau.
Daca el a luat mult in inaltime de curand, atunci mai mult ca sigur ca greutatea mica se datoreaza cresterii in inaltime si vei orbserva in curand (in urmatoarele 3-4 sapt.) si-o crestere in greutate.

Pupici si incearca sa te detasezi un pic, atat cat e posibil. Stiu ca e greu, am trecut si eu prin multe incercari cu Adrian si acum eram disperata, acum eram cu inima sus. Face parte din viata.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Multumesc mult fetelor ca sunteti alaturi de mine si nici nu aveti idee ce mult inseamna pentru copilul meu sfaturile voastre. Pe langa voi mai am o prietena buna aici in Mangalia(Lili) care este aproape de mine mereu si ma sprijina in orice problema cu bb. Am incetat sa ii mai dau medicamente pentru ca i-am dat aseara si nu au avut nici un efect asupra lui. Aplans in continuare, el a trebuit sa-si faca numarul. Asta e. Deocamdata am incercat si alta metoda si anume plimbarea i-am schimbat-o in loc sa fie dimineata este acum seara chiar cand il apuca pe el pandaliile. Asta a fost prima seara si vreau sa va spun ca a dat roade. A dormit pe toata perioada plimbarii, s-a trezit cand am ajuns cu el in casa, a mai scancit el un pic dar l-am bagat repejor la o baica buna, a plans un pic la masaj dar apoi a papat un "bubu" si apoi a mai supt putin de la ttk ( cat mai curge acolo, cat sa-si ude gurita ) si apoi NANI. Si maine din nou ( asa ca in reclama ); incercam sa repetam istoria sa vedem daca ne merge. De cantarit l-am cantarit si in seara asta si are 4910 gr. Dar parca nu ma mucur nu stiu dece. Ei o sa fie bine.

loleka de www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">http://www.onetruemedia.com/otm_site/start Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Loleka, poti sa-l scoti mai mult pe-afara. Nu doar o data pe zi. E cald si frumos si nu vad de ce nu l-ai scoate mai mult. Ii face bine aerul de-afara. Fa-ti program si dimineata si seara.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

loleka si noi am trecut printr-o perioada de 2 luni in care David plangea cu program, de la 16:30 la 18:00 ( de la 4 la 6 luni). Stai linistita, nu e otita, nu sunt colici, nu este decat o manifestare a oboselii peste zi, e un plans de somn. Solutia cea mai buna este sa il scoti afara unde doarme bine - asa cum ti-au recomandat si fetele.
Eu nu i-am dat nici un calmant. Cu timpul el a invatat sa isi controleze maraiala, a vazut ca mami e langa el, ca il ajuta sa doarme etc.
Parerea mea e sa nu il chinui cu medicamentatie inutila. Multa rabdare, a trece perioada asta.

try si David a avut aceeasi probleme cu laba picioarelor, dar s-a rezolvat cu masaj. Acum a inceput sa mearga tinut de manutze si cu ajutorul unor sandalutze ortopedice a invatat sa calce corect. In legatura cu statul in fund, David sta mai mult numai daca e atras tare de ceva, si tot asa cum spui tu, se dezechilibreaza repede.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput