Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-7

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

FloriDeCires mi-au dat lacrimile de fericire ...nici nu stii cat de mult ma bucur pentru faptul ca sunteti atat de bine si minunata Maria e mare si voinica ...
Va doresc un concediu de vis si sa reveniti cu vesti bune!!!!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Draga FlorideCires, sa aveti un cencediu de vis, copii sa nu te necajeasca prea mult si profita si tu de soarele de acolo.

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

FloriDeCires ma bucur asa de mult ca ne-ai adus vesti despre minunea voastra, Maria. Recuperati bine si cu greutatea, 5400 e foarte bine, luand in considerare punctul de plecare. E bine ca Maria face progrese mari si repezi, e o luptatoare in continuare.
Va doresc un sejur frumos la mare, sa va priiasca tuturor.
Try si papadie va multumesc pentru sfaturile privind alimentatia copiilor, cred ca ne sunt foarte de folos mai ales pe aceasta sectiune a forumului.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Neata fetelor! Ce mai ziceti? Ce mai faceti? Se pare ca lunile de vara lenevim. Am si eu una bucata bebelus cuminte dar care mai face nazuri la mincare din cand in cand. Se cearta cu mine toata ziulica, rade la toata lumea, ce sa mai zic e o dulceata de bebelus.
In rest ne pregatim si noi sufleteste pentru vaccinul de 4 luni ( 11 sau 12 iulie ) si din urma caruia speram sa nu facem complicatii. La cel de doua luni a fost ok dar nu se stie niciodata.
Noi tot la 4 mese pe zi am ramas, la fel ce nu terminam la bubu papam la lingurita ( si e acelasi lapte cu cereale dar are alt gust parca la lingurita ).
Astazi vom cantari baiatul sa vedem daca a mai crescut putin. Oricum e grelut caci daca-l tin mai mult timp in brate realizez ca fac febra musculara.
Va doresc o zi reusita!

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Flori de cires, ma bucur din suflet sa aud ca minunata Marie e bine si ca voi va pregatiti de o binemeritata vacanta.
Chiar ma gandeam zilele trecute ca bucuriile simple ale vietii (acela de a avea o familie, copii, masa in familie duminica, vacantele petrecute impreuna, zambetul fericit pe care ti-l trimite chiar inainte sa adoarma seara) sunt cele mai frumoase. Si asta imi doresc cel mai mult pentru baietii mei. Nu sa fie mari inventatori sau scriitori de geniu ci sa aiba o viata obisnuita, normala, dar plina de iubire, in mojlocul unei familii multumite care sa stie ca lumea in care traim e tare frumoasa.

Va imbratisez cu drag si fie ca Adriatica sa fie generoasa cu voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Buna ziua la toate mamicile de esente tari! Vad ca eu am ajuns sa conversez cu mine dar e bine si asa decat deloc. Ma simt de parca as tine un jurnal. Dominic este bine, voios si zambaret cand papa cand nu papa dar multumesc lui Dumnezeu cred ca am trecut la etapa urmatoare de crestere caci in ultimul timp nu stiu ce a patit caci mananca la o masa cate 140-150 ml lapte + cereale. Eu zic ca este un lucru imbucurator. Ei, mai dam si cu lingurita cand facem, nazuri la biberon, in sensul ca nu papa tot din biberon. Ma tenteaza sa ii dau un picut de suc de mar sau un pic de merisor dar ma abtin stiind ca inca nu este indicat acest lucru, ca as putea sa ii fac rau la puiut.

Franca, sanatate la bebelus, sa se faca repede bine, sa ii treaca raceala si sa aveti grija sa nu faceti si alte complicatii.

Va salut si sa auzim de bine!

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

quote:
Originally posted by loleka

Try ziceai sa nu ma ingrijorez de cit maninca?

Are prima masa la 6.30-7.00 dimineata ( uneori maninca bine ( 110-120 ml ) alteori ma rog de el ( 50-60 ml ). Urmatoarea masa este 10.30-11.00, uneori 12.00 ( 110-120 ml ), apoi mai maninca la 16.00-17.00 ( 110-120 ml ) iar ultima masa este 20.30-21.00 ( 110-120 ml ). Sa zic ca de doua ori pe saptamina peste noapte daca ma gaseste treaza si vad ca se foieste si da din gurita ii mai dau o masa de 110-120 ml. Parerea mea este ca maninca foarte putin. Si la carte zice ca un sugar de la 2 la 3 luni ar trebui sa mininca la 5 mese pe zi undeva la 500-600 ml ( un sugar nascut la termen ). Dominic are acum 4 luni si 5 zile reale deci 2 luni si trei saptamini corectate ( daca nu ma insel ) si nu maninca nici cit un copil de acea virsta ce sa mai zic de unull de virsta lui reala. Nici gind de asa ceva. Uneori ii place laptele alteori se strimba si nu vrea sa manince. Sa nu-ti dai foc la par? . Patru mese pe zi si la alea face zimbre? Pai mori incet, incet si sigur. Imi omoara toti neuronii si asa am putini . Ce sa ma fac? .

Dulci pentru mamici si esente.

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007



Este bine sa manince 110-150 ml pe kg corp, in functie de greutatea pe care o are. Nu te grabi cu sucuri sau cereale, laptele e suficient la virsta asta.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by loleka

Try ziceai sa nu ma ingrijorez de cit maninca?

Are prima masa la 6.30-7.00 dimineata ( uneori maninca bine ( 110-120 ml ) alteori ma rog de el ( 50-60 ml ). Urmatoarea masa este 10.30-11.00, uneori 12.00 ( 110-120 ml ), apoi mai maninca la 16.00-17.00 ( 110-120 ml ) iar ultima masa este 20.30-21.00 ( 110-120 ml ). Sa zic ca de doua ori pe saptamina peste noapte daca ma gaseste treaza si vad ca se foieste si da din gurita ii mai dau o masa de 110-120 ml. Parerea mea este ca maninca foarte putin. Si la carte zice ca un sugar de la 2 la 3 luni ar trebui sa mininca la 5 mese pe zi undeva la 500-600 ml ( un sugar nascut la termen ). Dominic are acum 4 luni si 5 zile reale deci 2 luni si trei saptamini corectate ( daca nu ma insel ) si nu maninca nici cit un copil de acea virsta ce sa mai zic de unull de virsta lui reala. Nici gind de asa ceva. Uneori ii place laptele alteori se strimba si nu vrea sa manince. Sa nu-ti dai foc la par? . Patru mese pe zi si la alea face zimbre? Pai mori incet, incet si sigur. Imi omoara toti neuronii si asa am putini . Ce sa ma fac? .

Dulci pentru mamici si esente.

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007



Loleka, ia fa tu un simplu calcul matematic si aduna mililitri pe care mi i-ai dat tu aici (fara masa de noapte) si ai sa constati ca Dominicul tau cel "mofturos" pana nici mai mult nici mai putin decat 450-600ml de lapte/24h. Asta fara sa pun masa de noapte care inteleg ca nu o papa mereu.
La 2-3 luni corectate (nu reale caci la astfel de comparatii trebuie sa iei in considerare varsta corectata) mie mi se pare foarte bine.

E prea mic ca sa renunti sa tii cont de varsta corectata. Eu pana la 8 luni nici nu m-am chinuit sa tin cont de varsta reala. De-abia de-acum (9 luni corectate si 10,5 reale) m-am decis sa nu mai tin cont de vartsa corectata.
In ochii mei copilul tau are 2 luni, nu 4. Deci trateaza-l ca atare.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Floridecires, Maria e exemplul cel mai viu pentru minunile vietii. Pri ncate a trecut micuta asta si prin cate at itrecut si voi alaturi de ea si-acum parca-mi povesteti de alt bebelus. Si constat ca e inaintea lui Adrian ca evolutie motorie. Adian inca nu sta in 4 labe. Nici gand sa se ridice singur in fund, desi avem 9 luni corectate. Sta in picioare sustinut de subbrat sau de manute si de curand a inceput timid sa paseasca (pana acum 2 sapt. nu avea instinctul de a pasi, statea pe loc si doar batea din picioare).

Loleka, adrian are o forma de anemie rara (Diamond Blackfan Anemia), adica are o modificare genetica (scuzati cacofonia, dar nu ma mai chinui s-o evit) care il face predispus la a nu produce celule rosii. A devenit anemic inca de cand era in burtica, la 29 de sapt. am constat ca are o problema, desi eu toata sarcina am avut premonitii ca e ceva in neregula. La 33 sapt si 4 zile s-a nascut dupa ce am fost nevoiti sa facem doua transfuzi ide sange in utero. Dupa nastere au mai urmat alte 5 transfuzii de sange si apoi maduva lui osoasa a inceput sa produca singura celule rosii, fara nici u najutor. Asta a fost minunea minunilor pentru noi. De atunci el e bine, si-a revenit, nu mai este anemic, insa boala exista acolo in fundal. In orice moment (adica maine, peste 3 ani sau peste 25 de ani) el poate deveni din nou anemic si sa fie dependent de transfuzii de sange sau sa intre pe tratament cu steroizi.
Ne rugam la Dumnezeu sa-l tina cat mai mult timp in remisie si sa nu se mai intoarca anemia.
Povestea a fost lunga si cu multe peripetii, dar acum suntem bine.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Sirimie, multumesc mult pentru grija care ne-o acorzi. Dominic a inceput sa pape tot mai bine ( cred ca-l si indop putin ). Speram ca lucrurile sa o ia pe fagasul normal.

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput