Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-7

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

franca, cand am inceput sa-i dau laptic praf - Nan1 -Alexia il vomita de fiecare data dupa vreo 2 ore...pediatra a zis ca poate ii dau prea mult, ca poate are ceva la stomacel, bla, bla, bla...dar cand i l-am schimbat pe Milumil nu am mai avut probleme cu vomitatul de nici un fel...si primea fara probleme si lapticul de la mine si completare cu Milumil

De gangurit, zau ca nu mai stiu cand a inceput...cert e ca acum toata ziulica povesteste pe limbuta ei de nu se mai opreste...

Pupici multi la gagalici

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Neata fetelor. Vad ca este ceva activitate la noi azi dar sunt convinsa ca mai tirziu ne culcam pe o ureche.

Bunnnnn, sa va zic ca bbicul meu papa la lingurita? Ei nu va speriati acum ca am trecut la diversificare...exclus dar pentru ca nu papa tot laptele cu cereale ( 110 ml lapte rezultat + 1 masura cereale de orez = 115 - 120 ml ) sunt nevoita sa ii au ce ramine la lingurita ( bine ideea asta mi-a venit acum de dimineata cind nu a vrut sa manince decit 50 ml ) si vreau sa va spun ca papam tot pina la urma fara prea mare efort. Pai m-am cam saturat sa arunc atita lapte pe apa simbetei. Costa bani ce Dumnezeu. Si uite ca papa si eu sunt tare multumita. Dimineata 50 ml acum la 10 20 ml. Daca o tinem tot asa inainte cred ca o sa ne vina tare usor cind trecem la diversificare ( deglutitie + papa cu lingurita ). Eu una asa cred.

Draga Mi-ka sa stii ca aceeasi problema o am si eu cu Dominic si ma refer la faptul ca dupa ora 20 nu mai vrea sa manince ( ultima masa o are la ora 19-20 dar tras de ea si papa cam 50 ml cu strigaturi, ma cearta mereu ). Dar sa fiu sincera ii dau pace adica las ca el si pe la 1 sau 2 noaptea daca sunt treaza si de obicei ma gaseste la ora aia asa, ii mai dau un biberon de lapte simplu. Si-l haleste nu gluma ( 80-90 ml ).

Sunt ingrijorata rau de tot in privinta greutatii. Copilul meu nu vrea sa mai creassca in greutate. Stagneaza la 5300 gr de vreo 4 zile. Simt ca o iau razna.

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franca spune:

Loleka nu cred ca ar trebui bebe cantarit in fiecare zi ca prea iti faci griji stabileste si tu o zi din saptamana si o sa vezi diferenta.Am vazut ca ii dai ceva cereale imi spui si mie de cand si cum iai dat la Andrei sa stiu si eu.

salutare

Mamica de Mark-Adrian 17.04.2007
http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=1b3cf0d13fbe107b089620&utm_source=otm&utm_medium=text_url



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Franca, referitor la cintarit nu esti prima care-mi da sfatul asta si cred ca am sa-l pun in aplicare. L-am cintarit aseara si am sa-l mai cintaresc duminica.

Referitor la cereale ii dau de la 3 luni. Cite 1 masura ( cea de la lapte ) la 110 ml lapte preparat. La Topfer masura de lapte este o idee mai mare decit cea de la Nan. Se pun 100 ml apa = 110 ml lapte, pe cind la Nan 90 ml apa = 100 ml lapte. Folosesc numai cereale pe baza de orez cu lapte. Ultima oara i-am luat de la Bebi orez cu banane fara lapte dar nu prea ii plac. De obicei cumpar de la Milupa dar foarte bine le-a mincat pe cele de la Topfer ( orez cu lapte ). Foarte bine le-a mincat. Probabil or fi mai bogate in vitamine si grasimi...ce stiu eu. Inca nu am facut comparatie intre ele. Si nu ii dau la fiece masa. Ii mai las si 2 mese numai de lapte simplu.

Salutare!

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

loleka il cantaresti in fiecare zi?! de ce? e un stres in plus mai ales cand bebelusii au o perioada de stagnare in greutate. Bebelusii stagneaza in greutate uneori sau tie asa iti arata cantarul si el de fapt creste in lungime:) In Germania bebelusul e cantarit cand vine moasa acasa dupa care la pediatru la vaccin. Aici de la moasa la pediatru toti m-au sfatuit sa nhu ma stresez cu cantaritul. este relevant numai daca bbelusul nu ia in greutate 2-3 luni sau scade in greutate. si asta numai cand e bebe mik ca de pe la 9 luni un an ia mult mai putin in greutate decat in primele luni.
pt ca ai avut pb cu el cu mancatul e util sa-l cantaresti dar fa-o o data la o saptamana pt. inceput si apoi la doua saptamani. Succese si falcute va dorim!:)

Ignatica- Sof. e OK. Face ca toate fiarele la gimnastica si o uraste pe doamna de la gym. Luna asta merem o tura la spital sa facem analize la muschi si pb. sa repetam radiografia la coloana.




Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Pai de acum inainte asta am sa fac: o data la saptamina caci ma cam oftic cind vad ca stagneaza!!!

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

papadie va tin pumnii din tot sufletul la consult si radiografie. Daca tot o chinuie pe micutza la gimnastica, sa fie cat mai repede cu folos.
loleka acelasi sfat ti-l dau si eu, cantareste bebelul mai rar si o sa vezi diferenta de la o saptamana la alta.

Noi tot in greva foamei suntem la masa de pranz, numai pacalitzi papam cate 100ml de piure. Asta e.


Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Da, uite vezi sunt egoista!!! Urit din partea mea ca nu m-am gindit si la voi Papadie! Promit ca vom fi cu sufletul si gindul alaturi de voi. Va uram sanatate si poate intr-o buna zi o sa-i placa si masajul...de fapt sunt convinsa ca atunci cind va fi mare ii va placea. Mult curaj si rabdare totul va fi bine mai devreme sau mai tirziu caci e cineva acolo sus care are grija de noi toti.

Salutare!

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Neata mai mamici de gigilici! Nu prea am mai avut somnic in dimineata asta dupa ce l-am hranit pe Andrei asa ca mi-am facut aparitia aici sa vad cam care mai este atmosfera. Ei, liniste si pace. Toate mamicile sunt cuminti. Buna constatare.

In dimineata asta, ca si ieri dimineata de altfel, Dominic iar nu a vrut sa pape prea mult ( 75 ml lapte + cereale ) si iar am incerc at sa-i dau cu lingurita numai ca de data asta si-a cam facut greata si a dat afara tot ce a mincat cu ea. M-am ofticat va dati seama. . Stau si eu strimb si incerc sa gindesc drept: copilului nu ii este foame dupa ce ultima masa a fost la 9.30 aseara si a papat putin tare?

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franca spune:

Sunt foarte bucuroasaaseara lam auzit pe Mark auuuu,gh tare se distreaza cand se aude,isi arcuieste buzitele parca parca sa mai scoata un sunetel dar nu prea ii iese.Acuma sper sa isi deie drumul sa nu mai taca o clipa cat ii ziua de lunga.Loleka matinla esti.


Mamica de Mark-Adrian 17.04.2007http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=1b3cf0d13fbe107b089620&utm_source=otm&utm_medium=text_url



Mergi la inceput