Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-7

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_oprea spune:

vei primi avertizare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Sheannamp ma simt putin coplesita de situatie. Imi pare tare rau de confuzie dar acolo era numele tau. Oricum ar fi si oricine ar fi sper ca totul sa revina la normal si sa creasca un copil fara temeri. Un adevarat barbat, cum i-ar sta bine dealtfel.

Draga mea Franca Dominic s-a nascut la 33 saptamani cu 1400 gr. Imediat dupa nastere a dat jos 200 gr. O luna cat am stat in spital cu el ( de fapt prima lui luna de viata extrauterina ) a ajuns la 1980 gr ( de fapt atat avea cand m-am externat cu el pe 1 aprilie ). Deci a luat in spital 500 gr. In aprilie ( deci eram deja acasa ), 1430 gr. In luna lui mai a luat in greutate 1140 gr. Ei, acum suntem in iunie, si aseara cand l-am cantarit avea 5300 gr.As putea spune ca luna asta a crescut cu 745 gr. Ca la carte. Eu zic ca 1 kg pe luna cat a luat puiul tau e bine. E mai mult decat scrie la carte.

Ignatica, multumesc mult pentru aprecierile tale legate de dragostea noastra, Dominic si multumesc mult tutur pentru ca m-ati primit aici in cuibul vostru. Ma simt ca o invingatoare.



loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Franca, pe tine te-am omis, dar iti multumesc mult. As vrea sa vad in curand pozele fiului tau...!? Nu bate pasul pe loc. Noi ne-am facut album pe one true media. Vezi poate te lipesti si pe acolo pina ne face cont aici la DC.

O intrebare intrebatoare as avea si io sa va pun. Pana cand ati sterilizat biberoanele si tetinele bblusilor? Oricum noi de mult timp nu mai facm papa cu apa fiarta si racita. O facem cu apa plata. Dar o prietena mi-a spus ca de acum este mare si ca nu ar mai trebui sa mai sterilizam biberoanele si tetinele, ca ar trebui calit, obisnuit cu viata normala. Voi ce parere aveti? Voi cum ati procedat in acest caz?

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franca spune:

tot ma chinui sa postez si eu niste poze dar nu reusesc

Mamica de Mark-Adrian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Ma tot uitam in urma ( am citit partea a doua si partea a treia ), prima parte nu se deschide, si ma gandeam cate mamici de esente au ramas in urma. Nu au mai scris de foarte mult timp. Deja bebelusii lor sunt copii mari in toata regula. Cred ca sunt si foarte sanatosi si voiosi, si isteti si...as putea continua la nesfarsit asa! Printre mamici as putea aduce aminte de Hera, Cristina22, Veve, Papadie, Lidiadanaila si multe altele. Acum a inceput parca o noua era. Se formeaza incet incet alt cerc de mamici ( ma refer la cele din 2007 ) dar mici si fara experienta. Trebuie sa profitam cat le mai avem prin preajma, pe mamicile din 2006 si nu numai, caci au bebelusii de acum mari si ne mai pot impartasi din experienta lor si din meseria de mamica!
Sa va traiasca puii care de acum sunt mari!!!

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

Nu sunt mamica de esenta tare, dar intamplator mi-am aruncat un ochi si aici...Sa va traiasca micutii si sa se faca mari, voinici, sanatosi si frumosi! Scuzati ca dau buzna!

franca - Vad ca ai ceva dificultati in a pune poze; ar fi bine sa iti faci un album pe net, la un site care gazduieste poze: yahoo se inchide dar iti da trimitere la 4 variante (snapfish, flickr,+ inca 2), onetrumedia, rock4you,dropshots,webshots,etc. Linkul de la pagina share-uita il pui la semnatura (pt ca pozele sa fie vizibile mereu), sau chiar in text (sa se vada doar la pagina cu postarea).
activeaza Mesageria privata de la profilul personal! Poti primii indicatii mai sigure acolo, inclusiv parole si lucruri cu caracter confidential.

Succes!






Nasterea 1 - Un puzzle cu flori de liliac - Luca Matei - 05.11.2004
Nasterea 2 - In asteptarea d-lui Maslinuta! - www.onetruemedia.com/my_shared?z=15c3fccea103d6e25e31e4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Adam Cristian- 15.01.2007
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=69848621" target="_blank"> slide 1 , www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=71222273" target="_blank">slide 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

Loleka-multumesc ca ti-ai amintit de mine! Sunt aici zi de zi, va urmaresc si va doresc in gand sa treceti peste toate problemele!!
Aveti fiecare esente absolut perfecte!!

Andrei e bine, are 4 ani jumate, scrie litere, citeste, foloseste calculatorul. A terminat primul an de gradinita. Ia priviti aici
http://family.webshots.com/photo/2827219490081429888OXnCmn
Iar ca dezvoltare fizica, ce sa va spun? Poarta haine pt 6 ani!

Nu uitati niciodata un lucru care mi l-a spus si mie in maternitate o asistenta medicala, mama a doi prematuri- SUNT COPII DEOSEBITI!!
De asta ma convinge Andrei zi de zi!
Nu-i asa? spuneti si voi.

SANATATE SI NUMAI BINE!!!

cristina si nazdravanul Andrei (22.11.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Ei Cistina22, ai intr-adevar o adevarata esenta tare. A crescut bine, normal, inalt si nici nu zici ca e nascut inainte de termen. Bravo, nota 10 cu felicitari!!!

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franca spune:

Sper sa mearga sa puteti vedea pozele cu evolutia noastra.Sa imi spuneti va rog daca puteti vedea pozele.Multa sanatate la toate esentele tari


Mamica de Mark-Adrian
http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=1b3cf0d13fbe107b089620&utm_source=otm&utm_medium=text_url


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

franca nu merg pozele. stii ce? da click pe una din poze si da-ne linkul si pe urma ne ducem noi pe urmatoarele.
loleka eu nu am sterilizat NICIODATA. aici apa e safe si curata si am spalat mereu bibele si tetinele cu apa mai calda si cu dero de vase si am clatit f. bine. in RO. probabil ca as fi sterilizat din cauza apei (la noi in oras vine ba cu noroci, ba cu sare).
referitor la DIVERSIFICARE - ca am citit cateva pagini in spate... va rog NU VA GRABITI mai ales cele care alaptati. Aici moasa m-a sfatuit sa alaptez fetele MINIM pana la 6 luni (copiii nascuti la termen sunt alaptati exclusiv pana la 6 luni la indemnul pediatrilor, moaselor etc.) Catrinei i-a mers senzational cu laptele meu. Si Sofia a fost innebunita insa la ea am pierdut laptele al cinci luni jumate si cu laptele praf s-a inteles bine o perioada apoi au inceput mofturile la orice. De asemenea NU se recomanda sucul de morcovi (plini de nitriti morcovii), NU se recomanda citricele pina la un an (produc aciditate). Pt. copii mai top model se recomanda cerealele, pt copii mai pufosi supa de legume. Schema noastra de diversificare a fost: piure de legume, apoi zeama de la legume cu un pic de carne de pui, curcan etc. Apoi piureuri cu legume si carne. Evtl. cereale dar pusa cate o masura in biberon. Fructele mai la urma asa sa nu se invete cu gustul dulce ca apoi nu-i mai prinzi sa manince legume. Catrina de exp. pina aproape de doi ani n-a pus gura pe apa sau suc. De sete, de foame , de somn...lapte. Sofia nu pune gura pe suc, apa f. putin , laptele asa si-asa in skimb nu se dezlipeste de iaurt.
NU va grabiti cu diversificarea pt. ca asa fac alte mame, asa spune vecina sau pediatra care n-a mai deschis o carte de pediatrie din secolul trecut. Nu va luati dupa "asa am crescut 7 copii, asa au crescut si altii" etc. pt. ca maturii crescuti cu sarmale de la 6 luni sunt cei care straiesc cu dicarbocalm, cu pietre la bila , cu "stomacul in pioneze" etc.
Asa ca ALAPTATI, ALAPTATI, ALAPTATI! Este cel mai mare bine pe care-l puteti face copilului vostru. Daca nu aveti lapte mergeti cu incredere pe FORMULELE de lapte. Ca nu degeaba muncesc la ele sute de oameni. Sunt imbunatatite cu tot ce au nevoie copiii nostri (de altfel in spital prematurii primesc in primele zile formula si este OK!!!). Nu va luati dupa vecine, mame, bunici si alti sfatuitori. LAptele de vaca NU este pt. copii pana intr-un an. Laptele de vaca este gras si "imbunatatit de mama natura" pt vitei, nu pt. copii. NU va imbolnaviti copilasii de gura acestor "cunoscatori". Va rog- suntem in sec. 21 sa profitam ca putem citi pe internet, ca putem afla de la altii, ca putem citi carti "contemporane" despre cresterea copiilor. Militati pt. o hrana adecvata pt. copiii nostri! VA ROG!



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput