Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-7

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

loleka v-am admirat in poze, Dominic e tare frumusel si grasanel, cum ii sade bine unei esente tari. Referitor la intrebarea ta cu inceputul diversificarii, nu sunt mare experta, iti pot impartasi numai din experienta mea. Asa cum am scris intr-un mesaj anterior, eu am inceput de la 5 luni si jumatate ( corectate) cu suculetz de mar. Eu am ales sa incep cu fructele ca sa imi mai deconstip puiul. Sincer, mare lucru nu am rezolvat cu suculetul in ce priveste constipatia, de-abia cand am trecut la pulpa, s-a vazut diferenta.
Acum, la capitolul cu ce suculetz sa incepi, vei afla multe pareri. Dar cred ca parerea generala mai ales la aceasta sectiune a DC-ului este sa nu te grabesti cu diversificarea pana la 5-6 luni pentru binele lui bb. Si o sa vezi ca nici macar nu e o mare schimbare in alimentatia copilului la inceput, deoarece ei au tendinta sa refuze gusturile noi; bb se va stramba, va scuipa afara, nu va putea sta in fundic bine si va fi greu sa il hranesti etc. Va trece mult timp pana va ajunge la o masa intreaga de papica altceva decat laptic.
De inceput trebuie sa incepi, bineinteles, dar e de preferat sa nu facem experimente prea devreme pe copii, mai ales pe cei nascuti inainte de termen.
Eu nu sunt asa " sfatuitoare" din fire, dar m-am gandit ca iti va prinde bine " mica" mea experientza de mamica la primul bb.
franca bine ai venit printre noi.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Multumesc mult Ignatica. Asa m-am gindit si eu sa incep cam peste o luna cu diversificarea. Dominic are acum 4 luni.

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Legat de diversificare eu am inceputla 4,5 luni corectate pentru ca nu mai bea lapte (ajunsese la 300 ml in 24 ore si ale cu chiu cu vai). Cu sucul nu am avut succes si am trecut la pulpa de fructe, nici asta nu a mers si atunci pediatra a zis sa incerc sa inlocuiesc masa de amiaza cu piure de legume. A fost crima si pedeapsa, o luna si jumatate a durat pana am inlocuit-o complet ( se plictisea, nu avea rabdare...Dar imediat ce am inlocuit aceasta masa, a acceptat si fructele (asta pe la 6 luni corectate), apoi a mers mult mai usor totul).
Acum Dragos are 9 luni si 3 zile (7,5 luni corectate), 7,7kg si 73 cm. Sta in fundulet, are 6 dinti (4 sus si 2 jos) si zice mama si chhh (ca o pisica cand e incantat de ceva). Are 3 mese solide pe zi, dar bea ff putin lapte 250 ml (biberonul de seara) si ff rar mai bea si dimineata, de obicei, cam 150 ml.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Sanziana, la cite sapt ai nascut? Bbl tau avea cite luni reale cind ai inceput diversificare?

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Dominic de cand l-am trecut inapoi pe Topfer mananca sa nu fie cu deochi. A crescut ratia de laptic la 550 ml, cu aprocximatie "( poate mai mult ). Are acum 5 mese pe zi si tare ii mai place lapticul asta. De acum suntem pe ultima cutie de 1 si am luat deja cutia de 2 care trebuiesc amestecate. Asa am inteles ca trebuie facuta trecerea de la 1 la 2. Nu l-am mai cantarit dar e grelut. Cred ca in seara asta am sa-l pun pe cantar. In rest suntem sanatosi. Se apropie si vaccinul de patru luni si cu diversificarea mai asteptam ca doar avem timp o viata intrega sa mancam. Nu-i asa?

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Sheannamp intimplator am aflat de la prietena mea despre temerile fiului tau. Bine, acum discutia avea loc undeva in luna mai si chiar am citit mesajele voastre. Imi pare tare rau prin ce treci si sper ca fiul tau sa-si invinga temerile. As vrea sa stiu daca se simte mai bine? Sanatate.

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franca spune:

Loleka sa iti traiasca puiutul sincer cand am vazut albumbul vostru nu imi vinea sa cred ce frumoasa evolutie aveti imediat lam chemat pe sotul sa vada si el si nu ii venea sa creada ce mare este acuma Dominic.Noi acuma la 2 luni jumate avem 5kg e putin oare?Ma bucur ca pot vorbi cu alte mamici de bebei care au vrut sa ne cunoasca mai repede.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

franca e foarte bine 5 kilograme la 2 luni jumate.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Loleka, multumesc pt cuvintele tale dar nu cred ca despre mine e vorba! E adevarat ca baietii mei au fost prematurei mititei-mititei (s-au nascut la 27 sapt) dar Slava Domnului! sunt bine sanatosi, cresc si se dezvolta normal (conform varstei corectate).
Dominic este un baietel tare reusit! O adevarata esentza tare!

Ignatica, ce face David?

Sanziana, Dragos se dezvolta foarte bine. Bravo!

Franca, bine ai venit!

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_oprea spune:

Ei bine, dragele mele mamici de esentze tari, revinim si noi dupa o luuunga perioada de timp de absenta cu vesti despre evolutia noastra. Poate va intrebati "de ce tocmai acum?". Fiindca de cc un sfert de ora micuta mea esenta tare este un baietel in toata regula care tocmai a implinit un anisor. Doamne, nici nu stiu cand a trecut, atata bucurie mi-a adus acest copilas! A fost si este un copil cuminte, sanatos, fara a-mi crea probleme de nici o natura...o incantare fiecare zi pe care am petrecut-o impreuna. Acum singura lui maaare dorinta este sa mearga singur si de aceea cat e ziua de lunga ma poarta prin toata casa tinandu-ma de un deget si explorand totul. Stau si ma intreb cand va veni si ziua cand se va desprinde si de acel deget al meu...? Un alt progres pe care il astept cu nerabdare...Ma incearca sentimente de emotie, bucurie, fericire si implinire acum cand il privesc cum doarme...si cand ii spun din suflet "La multi ani, puiul mamei scump si iubit!"..
Noi avem acum 80 cm, 11,400kg, sase dintisori, inca unul care sta sa iasa impreuna cu doua maselute. Spune mama, de fapt ma striga toata ziua, desi initial a spus tata. Iubeste catelusii si pisicile (e o mare bucurie pe fata lui cand le vede), e incantat cand se intalneste cu copilasi ( le zambeste si imediat vrea sa-i atinga) si e foooarte prietenos. Foarte rar plange, chiar foarte rar. De asemenea ar sta minute in sir si ar asculta cantecelele de pe Cutiuta muzicala.

Aici puteti vedea cateva poze cu noi mai recente: reclama la site concurent - avertizare

Maine, adica azi, mergem sa petrecem la restaurant si sa taiem motul baiatului, ca apoi sa-l tund si sa-l fac un mic barbatel. Vom reveni cu poze de la petrecere.

Noi le uram tuturor mamicilor multa putere si incredere in bebelusii lor si speram sa aiba parte numai de bucurii (cu siguranta asa va fi) alaturi de ei.

Va pupam si va dorim noapte buna!

Mergi la inceput