Top destinatii favorite

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vickip spune:

Ce am vazut:

1) Brugge -Belgia
2) Szalzburg
3) Viena
4) Geneva/Lausanne
5) Paris
6) Munchen
7) Budapesta
8) Halikidiki

Ce as vrea sa vad:
1)Japonia
2)Hong Kong
3)Thailanda
China/Indonesia/India/Tawian/Sri Lanka/Malaesia/Maldive/Bali/Singapore/Nepal/Mongolia..

ce mai as vrea sa vad cat mai mult din Asia, dar JAPONIA va ramane visul meu for ever si sper sa ajung vre-o data pe acolo.

In rest...tinand cont ca bugetul pt concediu nu e f mare, dar nici f mic planuim pt anul asta Grecia, insula Skiathos.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vickip spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinutza23



Si eu am fost in Turcia - Istambul, Germania, Suedia, Danemarca - Copenhaga, sunt frumoase fiecare in felul ei.

Ce nu inteleg eu e ce aveti cu tara voastra. In primul rand inca mai sunt zone de natura virgina, in al doilea rand are 5 forme de relief, in al treilea rand turismul nu este numai de un singur fel iar clasificarile locatiilor se fac si ele in functie de niste criterii, deci si topuri se pot face din anumite puncte de vedere. Asta in opinia mea.

Un exemplu simplu si elocvent (sper)
: Comparam Parisul sau Viena cu Bucurestiul. Raspunsul e evident.
: (ca relief) comparam Ungaria (care are amaratul ala de lac Balaton) cu ... alegeti voi o zona turistica a Romaniei. Si aici e evident raspunsul.

si exemplele pot continua, bineinteles cu pro si contra Romaniei.

Sper ca nu am suparat pe nimeni, dar, din punctul meu de vedere avem o tara de vis si sincer am hotarat de ceva ani sa nu mai ies peste granite pana cand nu-mi cunosc cu adevarat tara. Sunt tare multe de vazut si cred ca o sa-mi ia ceva timp!

7+
In asteptarea unui inger


GOD is a DJ


Ai mare dreptate avem o tara de vis!
Am fost anul trecut prin tara si mi-a placut f mult ceea ce am vazut: Sibiu, Brasov, Sighisoara, Dunarea la Cazane, manastirile din moldova.
Toate au fost super, dar ce m-a deranjat f mult si m-a obosit au fost: drumurile noastre (algomerate, pline de gropi si de soferi inconstienti), unii oameni(turisti sau proprietari de pensiuni) care erau galagiosi, nepoliticosi, etc.

Dar revenind...Romania e o tara minunata, care ar putea trai din turism, doar ca noi nu stim sa facem turism, nu stim ce insemana servicii, si promovare cu adevarat....cand o sa invatam asta o sa devenim o tara f atractiva din punct de vedere al destinatiilor turistice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emeralde spune:


Dintre locurile vizitate m-as intoarce cu placere la :

1.Kuala Lumpur
2.Dubai
3.Istanbul
4.Agra (nu orasul in sine ci Taj Mahal-ul)
5.Budapesta

pentru ca imi plac locurile exotice si plaja imi doresc sa ajung la Maldive,Bali,Mauritius,Seychelles

am avut ocazia sa vizitez deja doua insule din Oceanul Indian - Pattaya(Thailanda) si Penang (Malaezia) -mi-au placut dar nu intr-atat incat sa ma intorc


mi-as mai dori : un safari african,o vizita la Tokyo,Paris,Londra,Viena,Salzburg,Praga,Amsterdam,Creta,New York,Cairo,Casablanca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

top- locuri pe care leam vizitat

Franta-Paris, valea loarei, coasta de azur, strasbourg
Italia-Venetia, Milano, Padova, statiunile de pe malul Adriaticii
Turcia-Kusadasi
Grecia-Atena
Germania-Munchen
Ungaria-Budapesta
Africa- urmeaza concediu in 24 iunie 2009 in Hurghada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trutzi spune:

1)Hawaii
2)Miami
3)Bahamas
4)Tenerife
5)Antalya
6)Venetia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns somnorica spune:

Sia acuma, topul meu:
1. Gran Canaria, insula superba, la anul voi merge din nou pentru 2 saptamani. De data asta voi avea pastile la mine, sa nu mai fac viniluri pe masina.
2. Teneriffa, seamana mult cu Gran Canaria.
3. Formentera primavara. Mirosul de lavanda va va lesina. Perfecta pentru cei ce vor sa bicicleasca. Insula poti sa o vizitezi cu bicicleta.
4. Viena iarna. In apropierea craciunului, este un vis sa te plimbi prin oras.
5. Bahamas, mai ales hotelul Atlantis. Ai nevoie de GPS ca sa nu te pierzi.

Ajunge? Va sarut.

Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns celi-bia spune:

Am formulat un raspuns frumos, lung si elaborat (dar s-a sters sau nu stiu exact ce s-a întamplat)
Deci reformulez.

Vazute "afara":
1.Viena
2.Budapesta
3.Debrecen
4.Szeged

Vazute "acasa":
1.Varful Postavaru 1799 m (cu telefericul din Poiana Brasov)
2.Valea Prahovei (Predeal-Busteni-Azuga-Sinaia cu Pelesul si Pelisorul)
3.Delta Dunarii (+plaja de la Sf. Ghe. unde se varsa Dunarea în mare)
4.Bran si castelul "lui Dracula"
5.Cheile Bicazului+Lacul Rosu
6. Maramuresul (cu Cimitirul Vesel de la Sapanta si Sighetul Marmatiei)
7.Cetatea medievala Sighisoara
8.Orasele din centrul tarii: Cluj Napoca, Tg. Mures, Brasov
9.Salina Praid+ statiunea Sovata
10.Manastirile din Moldova si casele memoriale Rebreanu, Creanga si Eminescu
(+ multe alte zone din Romania, daca e cineva interesat detaliez)

Urmeaza:
1.Venetia (spre ca si Padova si Lido de Jesolo) în august
2.Barcelona posibil în octombrie
3.Sudul Frantei tot în toamna
4.Daca imi pune D-zeu mana in cap poate si Parisul pana la sfarsitul anului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

zone preferate:
munte sub orice forma:)si in orice tara
Retezat

orase
foarte multe sunt frumoase si diferite efectiv nu pot sa compar Praga cu San Francisco sunt diferite si superbe ambele

litoral
orice insula,plaja retrasa cu apa cristalina

top preferinte: acolo unde ma simt bine si sunt iubita, poate sa fie la Dabaca in jud Cluj sau in Paris:)



„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.” Gandhi

http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns celi-bia spune:

Am vazut ca ati pus si un top a ceea ce doriti sa vizitati chiar dac#259; nu e in plan in viitorul apropiat. E frumos sa visam
Deci am si eu o lista de "dorinte":
1. Norvegia in special zona fiordurilor (prietenul meu a fost anul trecut acolo la o conferinta si a spus ca trebuie sa ajunga neaparat si cu mine)
2. USA (pentru inceput parca ma atrage mai mult coasta de est, New York, Niagara), dar nu as zice pas nici altor zone
3. Egipt, bineinteles Piramidele (chiar daca prietenul meu nu e atras de aceasta parte de lume, iar eu singura nu as merge), dar si Cairo
4. Grecia (dar nu ca destinatie de "plaja" pentru ca eu nu o vad asa) Atena si insulele fermecate ale Eladei Antice
5. Poate cel mai imposibil vis pentru moment America de Sud cu tot ce presupune de la tango la Copacabana

Blogul meu: www.celina-bianca.blogspot.com
Pozele mele: http://picasaweb.google.com/bianca.tripon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolada spune:

1)buenos aires -cel mai romantic oras de pe pamant pt.mine, oamenii sunt superprietenosi si tangoul e la el acasa,viata de noapte e fantastica
2)foz de iguazu cascade

in europa:
austria+spania
monte carlo
italia
madeira
münchen

ce doresc sa vad:totul!(preferinte:australia,mexic,cuba,maroc,galapagos,stonehenge,sua,canada si toate insulitele din toata lumea,dar probabil n o sa am timp sa le vad pe toate)


www.camping-kasern-salzburg.com

Mergi la inceput