Cum se ingrijesc pestisorii din acvariu?

Cum se ingrijesc pestisorii din acvariu? | Autor: tlaura

Link direct la acest mesaj

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi: azi, fara vreo intentie prealabila, i-am cumparat din piata lui Andrei 2 pestisori de acvariu. E prima oara cand posed asa ceva, habar nu am cum se ingrijesc. Am cumparat si o punguta cu mancare, un fel de pufuleti dar foarte mici, si din cate am inteles eu (nu stiu turceste, iar celalalt nu vorbea nici o alta limba), se da o data pe zi un singur pufulete din acela de pestisor.
Si cam atat! Acum ca am ajuns acasa, le-am schimbat apa in care erau (cam mirosea), cu apa de la robinet! Sper ca nu am gresit!
Va rog, orice sfat e binevenit!
Multumesc!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Laura,apa trebuia inainte fiarta si racita sau sunt niste pastile care se pun in apa.De mancat sotul meu vad ca le da neste chestii mici sfaramicioase,nu ce sunt,le schimba apa la 2 saptamanai,are aparat d'aa de oxigeneaza apa,lumina...il mai intreb pe el cand vine daca vrei!
Mai era un subisct despre acvarii,poate il gaseti,ca acolo au scris mai multe fete,despre ce si cum!

"La vita e bella"
poze
marea inghetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noi2 spune:

Laura, apa de la robinet nu este indicata sub nici o forma, clorul este foarte daunator, de aceea, in apa se pun nishte solutzii care au tocami acest lor: de a elimima clorul shi alte substantze nocive, facand ca apa sa fie cat mai asemanatoare cu cea din habitatul natural al peshticilor. Daca imi spui ce peshti ai, te pot ajuta cu sfaturi..daca sunt de apa calda, vor avea nevoie de un incalzitor, un termostat, aparat pt oxigenat apa shi o lampa.. in cazul in care vrei sa ai mai multzi peshtishori este indicat shi un filtru.Apa trebuie schimbata la o saptamana, nu mai mult de 1/3 din cantitate.
Ashtept sa-mi dai mai multe detalii , cum arata sau cum se numesc ca sa te pot ajuta

..shi te iubesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78334

Cu respect,
G.

www.siteaudit.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Scuze Joxi, nu stiam de celalalt subiect; poti sa-l incizi pe acesta; oricum incerc sa dau pestisorii cuiva cu acvariu; mi-a spus si sotu' aseara ca le trebuie conditii altfel mor, si nu vreau sa ii am pe constiinta.
Nu pot sa-mi iau acvariu aici, pentru ca la anul ne intoarcem in tara si nu vad cum l-as putea transporta; e mult mai probabil sa cumparam unul acolo cu tot ce trebuie.
Asta e, m-am lasat condusa de un impuls si de rugamintile lui Andrei, si se pare ca nu am facut prea bine!
Am citit si la subiectul celelalt si am vazut cam ce si cum!
Va multumesc tuturor pt. raspunsuri!


Mergi la inceput