Mamici de Noiembrie-Decembrie 2007 (30)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

mersi frumos..sa fie ..ultima eco morfologica am facut-o la Iosup si bebe avea toate organele formate, i-a masurat tot..asta de azi o fac la Sanador

ROXANA 20+ GEORGE IONUT
sa ne traiasca baiatul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Si eu merg pe 26 iunie la Iosup.abia astept.....

anca 17+

Maria
poze


www.protv.ro/stiri/social/doliu-la-clinceni-o-femeie-si-pruncul-ei-nenascut-au-fost-inmormantati.html" target="_blank">SA IL AJUTAM PE FLORIN!!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

darleena, multumesc la fel!

stai linistita, multumesc de oferta, esti draguta, dar o sa ma dscurc eu pana la urma, n-oi ramane pe dinafara! Daca a zis si camelia ca nu e o problema asa din scurt la fortis nu ma ingrijorez prea tare. Mersi inca o data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Roxana, cea de trimestru 2 este cea mai complexa, dureaza cel mai mult (aproape dublu ca pana acum, adica vreo ora) pt. ca ii poate masura fiecare oscior (mult mai multe masuratori ca la cea precedenta); se face intre 20-24 saptamani( cea de la 12-14 saptamani se numeste precoce). Credeam ca de asta ti-ai programat eco la 20W; este bine si la 22,nu stiu ce decide/a decis doctorul tau. Bafta inca o data!

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

RGE uite ce am gasit eu:
Ecografia 4DO noutate in domeni este ecografia 4D. Folosind principiul cinematografiei, ecografia 4D este de fapt o succesiune de imagini tridimensionale pe care ochiul uman o sesizeaza ca fiind in miscare. Calitatea imaginilor 4D depinde de prezenta/lipsa lichidului amniotic din jurul zonei de interes, de pozitia fatului. Alte obstacole mai pot fi si interpunerea cordonului ombilical sau obezitatea mamei.

Astfel, ecografia 4D ofera o imagime in miscare in timp real a copilasului care urmeaza sa se nasca. Spre deosebire de ecografia traditionala, are avantajul ca scoate in evidenta detaliile. Se vad degetelele, urechiusile, sexul. Aceasta ecografie nu este absolut necesara, insa e spectaculoasa! Dupa o examinare amanuntita. pacienteles e intorc acasa nu doar cu o colectie de poze, ci si cu primul "film" avandu-l ca protaginist pe viitorul junior al familiei.

Ecografia 3DEcografia "traditionala", adica cea in doua dimensiuni, are un fascicul ultrasonor care "examineaza" fatul si se intoarce ca imagine vizual, in timp real.

Cea tridimensionala acumuleaza un mare volum de date care sunt interpretate de soft-urile din dotare in planuri diferite, sub forma de sectiuni. In plus, are o mai mare acuratete a detaliilor, cum ar fi buze, urechi, degete, sex. Pentru practica curenta si pentru sarcinile fara probleme nu este absolut necesara, dar este spectaculoasa , avānd in vedere ca iti ofera o imagine aproape fotografica.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

Fetelor voi ati facut pana acum Eco Doppler?

Ecografia DopplerSe face in saptamanile 16-24 si nu este o ecografie de rutina. Se verifica starea de bine si ritmul de crestere al fatului. De asemenea, se cauta semne care sugereaza un risc crescut de preclampsie. Masoara fluxul de sange prin placenta si cordonul ombilical dupa acelasi principiu ca si radarul politistilor!

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

multumesc DANY...
ANACAMI..pei "doctorii" mei au decis astfel..unul dintre ei m-a pus sa repet analize de sange si imi face eco morfologica de trimestrul 2 peste vreo 2 saptamani...celalalt a zis sa fac ecografia asta la Sanador 3-4D si triplu test bart....si din ce mi-au "povestit" amandoi..am tras urmatoarele concluzii...refac analize pt trimestrul 2, fac ecografia asta la Sanador caci am inteles ca nu este neaparat nevoie de Tt atata timp cat sunt mica ca varsta si la prima eco morfologica au iesit toate ok...deci o fac si pe asta si acum ramane sa-mi spuna la eco diseara daca mai este nevoei sau nu de TT..iar peste 2 saptamani fac si ecografia morfologica de 22 saptamani.., repet toxoplasma gondii de tr 2, fac urocultura, si dozare anticorpi la institut...si cam atat mai fac in tr 2...

ROXANA 20+ GEORGE IONUT
sa ne traiasca baiatul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Dar pe mine nu m-a pus sa repet nicio analiza.Trebuie neaparat?

anca 17+

Maria
poze


www.protv.ro/stiri/social/doliu-la-clinceni-o-femeie-si-pruncul-ei-nenascut-au-fost-inmormantati.html" target="_blank">SA IL AJUTAM PE FLORIN!!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

hai ca am sunat sa "confirm" ecografia ...ca sa-mi spuna ce fel de eco este....si este 4D

ROXANA 20+ GEORGE IONUT
sa ne traiasca baiatul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

da ANCA mie asa mi-au spus..ca in tr 2 se repeta urocultura pt ca este foarte posibil sa facem infectie urinara si toxoplasma gondii de trimestrul 2 ..care iar am inteles ca este foarte periculoasa in tr 2...iar dozarea m-au pus sa o fac pt ca avem grupe de sange diferite eu si sotul ...si asta la fel in functie de cum iese o sa o repet prin luna a 7 -a/.

ROXANA 20+ GEORGE IONUT
sa ne traiasca baiatul!

Mergi la inceput