Olita!

Olita! | Autor: paula2003

Link direct la acest mesaj

Cum ati reusit sa va convingeti copilul sa ceara la oala, sa spuna....???
Eu nu stiu cum sa-i mai explic. O cert, am lasat-o cu kk pe ea,....cate metode nu am aplicat si nimic. Spune ca mine, nu ma contrazice si e ok si peste 1 minut nu mai stie ce i-am spus. La inceput radeam prin spate cum ma aproba, acum ma enerveaza cand vad ca ma aproba si nu ma asculta.

Cum ati procedat?




Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Paula,
sper ca nu te superi ca iti scriu si eu.
Noi am adoptat la inceput "mituitul". Pt fiecare pipi sau kk la olita, primea un abtibild frumos si colorat pe planseta lipita pe usa. Dar nu a tinut foarte mult ...
Dupa care puneam fel de fel de chestioare invelite in staniol, deci sa nu le vada si de cate ori ajungeam la olita (am citit aici pe DC la un subiect, nu mai tin minte la care), isi alegea cate o "minge" de staniol cu cadou (de ex. jucarii din oo kinder, margele, tot felul de prostioare mici sau bombonici, bucatele de cioco). Asta a interesat-o mai mult.
Cel mai mult o intereseaza sa faca pipi pe furnici, afara. Asa am reusit sa scapam de pampers abia acu` 3 saptamani.
Eu cred ca Alexandra ar fi interesata de ce ti-am zis. Merita macar sa incerci !
cu muuult drag !


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Am sa incerc sa inventez si eu ceva (am vazut hartie colorata autocolant, ma gandeam sa-i gac figurine, sau ceva care sa o atraga???)....dar nu stiu daca voi reusi. Este genul de om care nu prea este interesat de ceva. Sper ca daca Paul va cere si nu va mai purta pempars sa o ajute si pe ea. Ea este foarte moale. Daca o pun pe scaun 24 de ore acolo sta. Si cand facem lectii ....sta cat rezista, ma plictisesc eu si ea tot mai cere, vrea. Am sa ma gandesc la ceva care sa o atarga. Nu o pune deloc la gradi pe olita. Asta este o alta problema. Poate daca ar avea inclus in program si mersul la WC poate ar face???? Am cerut, am vorbit....dar nu se vad sa si faca?????
Multumesc mult de tot de raspuns.


Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Paula
dc nu o pune la olita la gradi ???
Sunt convinsa ca spiritul de turma ajuta !!!
Si stii cum e cu astia mici, cand pe ei nu-i intereseaza ceva, nu avem nicio sansa .
Poate reusesti sa convingi educatoarea ... ar fi un mare ajutor in acest sens !




Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

I-am spus educatoarei dorinta mea. Zilele astea am mai aflat una alta si sper sa reusesc sa mai aflu si altele ca sa stie unde sa bat.
Nu prea am inteles rolul femeiei de serviciu si ce face ea???Am spus de ambele parti si ....
Mai aflu.



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Eu vreau sa fac sa ceara acasa. Daca va face acest lucru il va face si acolo. Nu e treaba mea ce fac ei. Copilul meu este tratat bine si observ asta. Nu pot sa le impun eu reguli. Atat le-am spus, ca mi-a placut mai mult de fosta educatoare. Si asta am simtit-o de la Alexa. Este ok si acesta noua dar nu prea are experienta si se vede.





Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Paula, sper sa reusiti si la gradi! Poate gasesti ceva ce-i place mult-mult mandrei si oferi acel ceva ca recompensa. Cred ca poate fi orice lucru mic.
Sa stii k Giulia abia ieri s-a cerut la pipi in parc, in rest eu o intrebam din 5 in cinci minute si ii propuneam sa stea 2 minute pe olita. Deci dupa 3 saptamani in care am tot intrebat-o, ieri s-a cerut singura.


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

Paula, am vazut ca avem copii de varste apropiate, si al meu cel mare e in sept. 2003, iar cel mic in feb. 2006.
Eu am renuntat la scutecul de peste zi de anul trecut din iunie, si a mers repede, de azi pe maine nu a mai vrut si nici nu a facut pe el. Insa caca facea deja de un timp la olita. Iar de vreo 3 sapt. am inceput si noaptea fara, e cam greu, ne tot trezim sa-l punem pe olita, altadata e prea tarziu si el inca nu se trezeste intotdeauna, cateodata doarme ud mai departe.
ce vroiam sa-ti spun...vezi poate exista si la voi asa un fel de colac pt wc normal, se urca pe scarita si sta pe colcaul ala ...poate asa iar place mai mult si ar face din proprie initiativa...noi avem dar, tot olita e de baza...acum ca e vara si cald, mai las-o numai in chilotei si poate daca vede ca e uda nu-i place si cere singura apoi.
mult succes va doresc,

Claudia
Poze




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Noi avem colac pt. WC de copii. As fi vreut o scarita cu tot cu colac, se transforma in olita...... cum spui tu, dar este foarte scumpa si nu cred ca isi merita banii. Cel putin noi nu avem de unde sa mai dam si pt. asa ceva.
Acum plecam la mare 2 saptamani si sper din tot sufletul sa ma intorc cu pemp. si sa renuntam macar peste zi.
Nu am gasit ce as fi vrut eu(hatrie colorata pe o parte si pe dos are lipici....am vazut mai demult la Metro). Ea este mai altfel, nu-i plac papusile, jucariile din plis....ce vin cu vrajeli din astea, sa-i aduc carti, reviste, sa invete ceva nu sa se joace. Asa am decis sa-i fac ceva din acea hertie si poate o voi stimula.
Multumesc mult de tot ca-mi raspundeti.




Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput