Durerea unei pierderi de sarcina (26)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Doamne, Oana, imi pare foarte rau pentru tragedia prin care treci Mi se rupe sufletul cand stiu cat de mare iti e durerea si sper sa te intareasca Dumnezeu si sa-ti trimita o alta minune cat de curand Faci foarte bine ca vorbesti despre necazul tau, te descarci si te va ajuta sa te vindeci sufleteste mai usor (chiar daca nu vei uita niciodata, timpul iti va mai lua din durere)! Te pup si sper sa fii tare

9+
Poze Laura
Puiul nostru drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Oana26imi pare tare rau pentru durerea asta crunta prin care a trebuit sa treci si tu. Am citit despre tine si la aspirante si efectiv m-am cutremurat. Din cate am inteles si tu esti din Iasi si erai pacienta unui dt cu renume. Nu inteleg de ce a fost atat de idiot si nu s-a ocupat de tine cum trebuie. Of doamne, pana cand atat durere? Imi pare tare rau iubita. Stiu cum e, cunosc si eu durerea asta, chiar daca in comparatie cu suferinta ta a mea e infima. Sa stii ca fetele de aici sunt efectiv minunate. Pe mine m-au ajutat foarte mult. Poti scrie aici oricand doresti si-ti poti descarca sufletul. Noi suntem alaturi de tine, te imbratisam si iti dorim putere sa mergi mai departe.
Sper sa nu se supere nimeni ca am vorbit in numele tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_oana26 spune:

Alyx, durerea fiecarei mame care isi pierde pruncii e uriasa, nu putem compara
Asa este, sunt din Iasi si de 7 ani merg la acelasi medic, unul cu renume dar fara suflet
Ultima oara m-a vazut pe 21 mai, a zis ca totul e ok, ca pot merge chiar la servici (ca am stat mai tot timpul in medical, am vrut sa fiu cat mai precauta)
Eu am decis totusi ca e bine sa stau acasa, am iesit f putin din casa pe 22, 24 si pe 25 (maxim 0 ora, doua, cu masina, deci n-am stat in picioare) iar pe 26 seara am ajuns la urgente cu colul deschis
Sarcina am obtint-o prin tratament de stimulare facut la Bucuresti, si cand am sunat medicul (om cu suflet care desi la atata distanta mi-a raspuns la telefon la orice ora din zi si din noapte) s-a crucit cand a aflat ca nu mi s-a facut cerclaj
Acelasi lucru au zis si cei de la urgente
Colul era deschis, dilatatie marisoara 5-6 cm, s-a facut tot ce s-a putut dar duminica noapte au inceput contractiile, s-au rupt membranele primului sac amniotic si luni dimineata am nascut doi puiuti vii dar neviabili
I-am si vazut, erau asa de frumosi, dar mi i-a luat Dumnezeu
M-am simtit neputinciaosa, n-am putut face nimic pentru ei
Inca nu inteleg nimic din ce mi se intampla, dar poate Dumnezeu o sa ma ajute sa trec peste asta si il rog sa aiba grija de puii mei
In cele 5 zile cat am sta in spital, dr meu nici n-a venit sa ma vada desi il sunasem si-i spusesem ce se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Of Oana, imi pare asa de rau. E ne neiertat ce a putut face dr tau. Nu-mi vine a crede. Eu macar ma pot consola cu gandul ca am avut o dr excelenta cu suflet care m-a ajutat sa fiu cat mai putin traumatizata. Iti doresc sa te refaci repede si usor sa fii sanatoasa si sa treci peste necazul asta. Plangi cat vrei, macar asa te mai descarci, vorbeste cu noi de cate ori simti nevoia si incearca sa fii puternica. o sa fie bine si pentru noi candva. trebuiesa ne spunem asta in permanenta pentru a putea merge mai departe. Te pup si sunt aici de cate ori ai nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

OANA din pacate doctorii fara constiinta care distrug destine sunt inca in spitale. Faptul ca nu a venit sa te vada este o dovada clara a lipsei de compasiune, a nepasarii si probabil a vinei pe care o resimte. Iti inteleg sentimentul de neputinta, acelasi lucru l-am simtit si eu cand baietelul meu s-a stins, m-am gandit ca atata timp cat a depins de mine a trait...Iti doresc ca tu si sotul tau sa aveti multa putere, pentru ca in astfel de clipe din pacate suntem singuri in fata destinului. Poti vorbi oricand cu fetele de aici, sunt uimitoare prin capacitatea lor de a incuraja si prin compasiunea lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

dan_ny si eu tot Euthyrox trebuie sa iau, din acela de 50 de mg si am vazut ca nu sunt contraindicatii pentru sarcina decat pentru altfel de diagnostice, nu pentru al meu (usor hipotiroidism).Merci oricum pentru ce mi-ai scris siiti doresc sa nu mai ai nici un fel de probleme.
Michelle nici nu se pune problema sa te las fie macar sa te apropii de butoi, dar mai sa si cazi in el. Stai tu cumintica si mai lasa sa treaca ceva zile, ca sa repeti testul, nu te mai agita, ca nu e bine. si te imbratisez, sa-ti treaca supararea.
andreaa16 ce sa fac, trebuia sa merg, fiind singurul institut de endocrinologie, dar credeam ca oamenii, au mai capatat putin bun simt, dar se pare ca nu.Aveam pretentii macar de la cei in varsta, dar...pretentiile sunt doar din partea lor, la adresa noastra, a tinerilor, dar invers nu se aplica, ei au toate drepturile. Doamne Ajuta-ma sa nu devin o baba ciufuta, rautacioasa si plictisita de viata !
Laura sper sa-mi auda DD si sa vina BB mai repede, ca parca ma mananca palmele de pe acum sa fac un test, desi stiu ca e muuult prea devreme. Daca e sa nu se fi prins, nu-i bai, continuam, ca poate si tratamentul asta mai da putina "benzina" la organism . Creste, creste samburelul? Acusi o sa incepe sa boxeze cu tine, mai un pik.
oana, cuvintele sunt prea sarace sa exprime ceea ce simti tu in aceste momente. Important este ca tu esti bine acum si ca nu trebuie sa-ti pierzi speranta, iar cat de curand, sa-ti poti deschide bratele din nou, pentru a primi la pieptul tau, BB-le mult dorit. Iti doresc refacere grabnica si putere sa o iei de la capat. Suntem alaturi de tine si imi pare tare rau pentru experienta ta nefericita !




Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!

Hai bebe, vino la mami !

Lau-Meli si
Trebuie sa renasti din cenusa, ca si pasarea Phoenix si niciodata sa nu spui "Niciodata"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

Ce liniste e azi! Sper ca vremea frumoasa v-a scos din casa fetelor! Va doresc un weekend minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dan_ny spune:

danangie te urmez indeaproape ...mi-a venit si mie. Tu cat ai de la chiuretaj? La mine luni ar fi 4 sapt.
Ma bucur atat de mult...chiar asa, nu mi-am dorit niciodata asa mult sa-mi vina. Ma cam doare burta si mijlocul, dar e ceva obisnuit la mine in primele 2 zile...numai ca uitasem 4 luni cum e. Asta e, sper ca data viitoare sa uitam 9 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

OANA imi pare tare rau ca treci prin aceasta suferinta. Mai ales ca erau 2 si sarcina era destul de maricica. Si eu am pierdut pe al meu bb la aproape 11 saptamani si tot sufar de nu mai pot. Eu iti doresc sa treci cu bine de aceasta suferinta, plangi cat poti ca sa te descarci, dar nu inceta sa speri.Iti sunt alaturi si D-ne ajuta!

DANY foarte bine ca ti-a venit!! Si eu eram asa de bucuroasa ca mi-a venit ca niciodata. Mie mi-a venit dupa 28 de zile. Care e inca un motiv in plus sa ma bucur . Sper sa se regleze ciclul de data asta. Eu nu il aveam asa de regulat. Cand 28 de zile, cand 26 zile, cand 34 zile. Acum incep si eu numaratoarea! Vezi....copilasul meu ingeras a vrut ca de ziua lui sa ma bucure. Ca ciclul mi-a venit exact pe 1 iunie, de ziua copiilor. Acum sper sa ma cheme cat mai repede sa fac laparoscopie. Nu stiu cine ma intreba de ce trebuie sa fac laparoscopie: am un chist destul de maricel si m-am decis sa-l scot. Azi eu sunt ziua 2.

MICHELLE imi pare rau ca luna asta nu a fost sa fie. Dar uratii ti-au venit deja? Stiu cat de mult ti-ai fi dorit sa fie luna asta. Stiu cat as fi vrut eu sa vad scris de tine ca ai ramas. Eu zic sa nu ratezi ovulatiile. Eu zic sa faci dragoste cu sotul tau nu numai cand esti la ovulatie. Asa nu mai devine totul monoton. Si atunci cand vezi ca ai secretia aia ca de albus de ou sa insisti mai tare. Atata tot. Imi pare tare rau....si stiu ca aceste cuvinte nu-ti micsoreaza durerea.....dar sa stii ca-ti sunt alaturi. Eu sunt mai binisor. Zilele trecute la munca am vortbit cu una din colegele mele, care si ea a pierdut un bb prin avort spontan, acum ceva timp in urma, si m-a ascultat, m-a incurajat, si m-a lasat sa ma plang putin, sa-mi spun offul, si mi-a fost bine. Daca iti spun ca ieri am atins burtik unei din colegele mele gravide!!!1 Colega aia mai blanda, nu aia nebuna care imi tot arata non stop ca ea e gravida. Si avea o burtik taricica si frumusica ptiu sa nu fie deochi. Si m-am bucurat ca am trecut de bariera aia ca nu o suportam pentru ca era gravida.Ti-am zis ea e o persoana care nu arata la lume ca e gravida. E in 20 de saptamani dar are o burtik mica tare. Si nici nu zici ca e gravida. Sper sa ma "videc", ceea ce iti doresc si tie. Te pup si D-zeu sa te ajute si sa-ti calauzeasca pasii.








POZELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Della spune:

Lau-Meli, Mirela, Pepsi , multumesc pentru galerie, sunteti scumpe . Pai cum sa incep, asemeneau lui Michelle, am facut testul in 1 iunie, si inca de 2 ori (z29) si cu toate ca am toate simptomele de sarcina, ambele au iesit negative (unul testul barza si altul ulul fff ieftin 2,6 lei). Azi (z30) am mai facut un al test, de asemenea negativ si acesta. Uratii nu par sa apara, greturi am toata ziua si pofta de mancare imensa, adica toate semnele ca la carte, doar testul este cat se poate de negativ. Eu mai sper pana nu apar uratii, cu toate astea. Cu sarcina de anul trecut, exact in z29 am facut 2 teste cat se poate de pozitive, poate de data asta s-a prins mai tarziu, sau poate imi sugerez toata starea asta de greata etc. In curand oricum voi afla. Imi doresc sa fie asa cum trebuie sa fie .
Draga Mav, multumesc de raspuns. M-ai itrebat cum l-am recunoscut pe Richie si cum adica "legatura speciala cu el"... Este greu de explicat, dar incerc. Bine-nteles, exista legaturi "speciale" intre cei dragi, dar legatura cu Richie este mult mai profunda. Cat eram insarcinata cu comunicam cu el in gand tot timpul. De exemlu daca noaptea cand m-a culcam nu il simteam miscand (probabil dormea), il rugam in gand sa se trezeasca si sa ma atinga doar putin ca sa ma linistsc eu ca totul e bine, si el aproape in acea clipa ma mangaia usor si ma linisteam. Dupa ce s-a nascut si era inca bb mic, doar eu reuseam sa-l linistes intr-o clipa, luandu-l in brate dar mai ales vorbindu-i si in gand si ca prin vraja se linistea spontan, fara nici o exceptie. Da, se stie ca mama este singura care poate linisti copilul, dar crede-ma, ca nu tot timpul reuseste nici ea, cu toata dragostea ei, de aceea se minuna lume, cat de repede si de usor (spontan!) ne mergea noua acest lucru. Richie absolut totdeauna a fost echilibrat, cu o incredere 100% in mine. Copiii mici ar sunt asa, adica sa nu aiba nici macar o data o cat de mica suspiciune si sa nu intrebe "Sigur Mami?". Iata un exemplu, cand l-am dat la gradinita, prima zi, l-am lasat acolo si nu a plans deloc! Nici o secunda nu a fost trist sau apatic. Toata gradinita l-a admirat si nu le venea sa creada ca el nu mai fusese vre-o data da vre-o gradinita. Singurul lucru pe care l-am facut a fost ca i-am explicat cu o zi inainte cum va fi la gradinita, ca acolo se va juca, va manca si va dormi, iar cand se trezeste eu deja voi fi acolo, langa patutul lui. E mare lucru, ca un coplilas de 3 ani abia impliniti sa se joace, manance si sa doarma linistit intr-un loc strain, unde nu cunoaste pe absolut nimeni, si sa nu se ingrijoreze dedoc. El are incredere in mine 100%, caci ma cunoaste de foarte mult timp. Zic asta, adica f ult timp, pt. ca legatura mea cu el este precum ti-am zis si suna straniu, inca cu o sarcina mai devreme. E ca si cum, ne-am cunoaste inca de la prima sarcina, pe urma a plecat (cand am pierdut sarcina) dar eu am avut legatura cu el si pe perioada cat inca nu am fost insarcinata dinnou, dupa care am ramas cu Richie si uite asa... Cred ca nu se mai intelege nimic din tot ce am scris. Si nprecum eu scriu intotdeauna la limita timpului, adica cand pic deja de somn, nu o sa mai recitesc, nu pot. Imi cer scuze daca nu s-a inteles nimic si am fost plictisitoare. Stiu ca suna aiurea totul. Cuvantul "reincarnare" nu imin place sa-l folosesc, nu cred ca lucrurile sunt atat de simple. Exista lucruri pe care nu le cunoastem si probabil nici nu le vom cunoaste. Ceea ce simtim, sentimentele, trairile, sunt singura realitate, cel putin pentru noi.
Va pup pe toate, noapte buna .

Mergi la inceput