cat de sinceri sunteti cu ginecologul vostru

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Miri, homeopatia functioneaza pe cu totul alte principii decat medicina alopata. Si eu am pus intrebarea asta cu "odihnirea ovarelor" doctoritei homeopate si mi-a zambit indulgent... Deci nu se va produce asa ceva prin tratament homeopat.
Foarte pe scurt pot sa-ti spun ca prin homeopatie se canalizeaza energia din intregul organism (atunci cand aceaste rezerve de energie exista, pentru ca sunt si cazuri in care sunt inexistente), astfel incat acesta sa functioneze la parametri normali. Deci e mai mult o auto-vindecare sau reglare cu ajutorul acelor substante care pun la lucru tot propriul nostru corp. Deci numai de "odihna" nu e vorba...



pozici

"Dream as if you have forever. Live as if you only have today."
James Dean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

miri2007 problema mea difera in sensul ca eu am o dereglare hormonala.Eu m-am dus frumos la endocrinolog , mi-am facut toate analizele posibile , dupa care la ginecolog ,cu toate investigatiile mi s-a prescris la endo AC.Ce vroiam sa zic e ca nici eu n-am zis ca vreau sa urmez tratament naturist , fiindca ei sunt axati pe tratat. alopat , asta au invatat urmand medicina ,dar sunt si oameni mai deschisi.Eu am incercat un tratament homeopat , dar nu m-am simtit bine si am renuntat dupa 2 luni , dar in vara vreau sa ma reapuc , dar cu alt doctor.
Vizavi de anticonceptionale mie nu mi-au facut bine , la 16 ani mi s-au dat si printre altele am facut si o hemoragie care m-a tinut vreo 2-3 sapt.Dar pana nu vezi cum iti reactioneaza organismul nu poti stii.Desi concentratia de hormoni e mai mica , efecte secundare exista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

quote:
Originally posted by rami 73

Miri, homeopatia functioneaza pe cu totul alte principii decat medicina alopata. Si eu am pus intrebarea asta cu "odihnirea ovarelor" doctoritei homeopate si mi-a zambit indulgent... Deci nu se va produce asa ceva prin tratament homeopat.



Exact! Doctorita mea homeopata a spus ca din contra, ovarele trebuie puse la treaba, nu odihnite! Si ca dovada ca acum am un bebe in burtica! Cu preciarea ca homeopatul trebuie sa fie unul adevarat, nu cineva care doar cocheteaza cu homeopatia!

Pupici,
Angelique 9+
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere..., bebe
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

[quote]Originally posted by Anca Wish

Rami, nu mi se pare ciudat. Fiecare om cu tzacanelile lui. A fost singurul medic care, vazand, HSG-ul mi-a zis ca am polipi cu toate ca mai fusesem la 3 medici pana sa ajung la ea. Ca mi i-a scos fara anestezie, asta e alta treaba. Si exemple mai am, dar...nu despre asta e vorba aici.

Ha???? Ce polipi? Si cum ti i-a scos fara anestezie?????????? pentru toti medicii dusi cu capul! Tot citesc si ma minunez si mi-amintesc si din exemplele personale de tot soiul de neavizati care mai mult rau fac decat bine. Ma bucur ca exista forumuri unde fetele vorbesc deschis si sincer despre experientele lor, chiar daca unele pareri sunt cateodata contradictorii...chiar ca ai ce invata de aici! Pupici la toata lumea!

http://bd.lilypie.com/ZcINp3.png

violeta, 30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Buna dimineata!

Ce bine imi fac mesajele voastre. Parca incep ziua cu alt tonus si alta speranta.
Sper ca schema doctoritei mele (Popescu Madalina - este fiica renumitilor soti Chirila) sa fie ceea ce am nevoie. Oricum pe parcursul tratamentului voi face ecografii si analize pentru monitorizarea efectelor.

Despre AC, ce sa zic, eu stiu doar ca dupa 4 luni, acum cativa ani, m-am capatat cu o rana pe col. De aceea am zic ca ele vor reprezenta ultima solutie.


Va pupic si sa aveti o zi buna!

Miri2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Violeta, chiar asa a facut. Probabil, ca din acest motiv am ramas marcata de interventia asta si ma gandesc cu groaza ca va trebui s-o repet.

Nu acceptati fara anestezie. E ingrozitor!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Violetan te asigur ca dr. Moisa nu este nici dusa cu capul si nici neavizta. Dovezi sint pe acest forum cu gramada. Poate ca sint fete care nu au picat pe aceeasi consoana cu ea, dar ... totusi e o profesionista. Si ca sa raspund la subiect eu una am avut incredere oarba in ea, cred ca daca imi spunea sa stau in cap ca sa ramin gravi, m-as fi executat fara sa comentez.

Cit despre lipsa anesteziei ... ce sa zic, poate ca a avut motive sa nu faca, poate a avut o scapare, dar vreau sa va zic ca eu una ma resimt si acum dupa epidurala facuta la nastere (am ramas multa vreme cu dureri de mijloc si inca ma mai bintuie). Deci anestezia are si bile negre!






Mady si Mihai Nicolae - My little treasure (01 august 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

quote:
Originally posted by saphir

Eu nu inteleg, daca tot nu ascultati sfaturile medicilor si luati medicamentele dupa ureche, de ce mai mergeti la medic???
Cred ca un medic stie cel mai bine ce se potriveste si ce nu fiecarui pacient, mai ales daca iti stie toata "istoria".
Asta nu inseamna ca daca X-leasca a facut bine ca nu a luat pilulele, asta ti se potriveste si tie...banuiesc ca medicul ala nu vorbeste ca sa se auda.
Nu va inteleg... si apoi daca nu va simtiti bine si tratamentul nu da rezultate, spuneti ca medicii sunt de kko.

Saphir, Amos si Ailish

pozele noastre



Stii de ce nu asculta lumea sfaturile medicilor?Pentru ca e tare greu sa ai incredere in ce spun,se contrazic unii pe altii,considera ca stiu mai bien ca cel dinaintea lor,nu iau in considerare analizele facute la alti medici etc.Eu de exemplu am avut o problema cu tenul acum doi ani si de la dermatolog mi s-a recomandat sa merg la endocrine,acolo o dna doctor,si profesor pe deasupra, s-a uitat la fata mea,atat,si mi-a zis ca trebuie sa iau anticonceptionale.Ii zic dnei doctor ca eu n-am voie sa iau anticonceptionale,fiindca am uter fibromatos,iat medicul ginhecolog mi-a zis ca n-am voie sa mai iau anticonceptionale cat traiesc,la care stiti ce-mi raspiunde ea?Nu cred ca la 30 de ani ai uter fibromatos.Si gata.Ea stie mai bine fara nicio analiza.Mentionez ca am mai multe fibroame dintre care unul de 6 cm,dar dna doctor stia mai bine.

Poze

One Stone is Enough to Break a Glass. One Sentence is Enough to Break a Heart.One Second is Enough to Fall in Love and One Misunderstanding is Sufficient to Break Friendship.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

saphir, faci parte din aceasta breasla :)?

andreea
http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput