Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 44

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Si pt al doilea copil, actele sunt aceleasi ca si pt primul

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
citat din mesajul lui Ennni

Am si eu o intrebare: sunt angajata din 12.05.2008, momentan sunt insarcinata si dupa toate probabilitatile ar trebui sa nasc in martie 2009. Mi se va acorda CIC si voi lua acea indemnizatie pentru ingrijirea copilului sau nu? Mersi mult.


Din ceea ce am citit raspunsul este NU.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
citat din mesajul lui totulii

marius poate ma ajuti si pe mine cu un raspuns la msajul anterior heeeeellllpp sau poate altcineva ma poate ajuta!!!!!!!!!!

mama de serban pavel(28.11.2007)
poze

povestea noastra


http://picasaweb.google.com/BicaSerban/DiversificareInVersiuneFuturista POZE NOI


Nu pot sa spun decat ca era obligatia ta sa iti rezolvi situatia. Faptul ca tu ai crezut altceva ... nu are relevanta.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

Poti fi te rog mai explicit??? Adica nu ce? Nu CIC si nu indemnizatie??? Sa inteleg ca imediat dupa ce nasc trebuie sa ma intorc la servici?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaClarita spune:

Buna seara!
Sunt angajata pe durata determinata, iar contractul meu de munca urmeaza sa inceteze pe 31.08.2008. Mentionez ca sunt insarcinata in 32 sapt si am o intrerupere in cartea de munca de 1 luna jumatate.
Inainte cu cateva zile de expirarea contractului de munca as vrea sa intru in concediul prenatal.
Intrebarile mele sunt:
1. daca mai pot solicita la unitate prima pentru nou-nascut cat si cei 15% ?
2. dupa terminarea celor 126 zile de pre si post natal as putea intra in somaj?
3. daca dupa terminarea celor 126 zile poate intra sotul meu in concediul de crestere a copilului si cand trebuie depusa cererea?
Va multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Fetelor, cand faceti instiintarea catre angajator, sa luati in considerare si:
Legea 96/2003 Publicat in MOF nr. 750 - 27/10/2003

OU 158/2005 Cap IV Publicat in MOF nr. 1074 - 29/11/2005

L 399/2006 art. Unic pct 13

CCMUN 2007-2010 Publicat in MOF nr. 1074 - 29/11/2005 art 51, art 62, art. 66

Lege nr. 25/2004 Publicat in MOF nr. 214 - 11/03/2004

Asa veti stii mai bine cum sa formulati instiintarea incat sa priceapa si ei cu ce se manaca statutul de gravida :)

va pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
citat din mesajul lui Ennni

Poti fi te rog mai explicit??? Adica nu ce? Nu CIC si nu indemnizatie??? Sa inteleg ca imediat dupa ce nasc trebuie sa ma intorc la servici?????


Ai intrebat de CIC, raspunsul este NU pt CIC. Ai dreptul insa la concediul de maternitate max. 126 de zile din care obligatoriu 42 de zile postnatal.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
citat din mesajul lui CarlaClarita

Buna seara!
Sunt angajata pe durata determinata, iar contractul meu de munca urmeaza sa inceteze pe 31.08.2008. Mentionez ca sunt insarcinata in 32 sapt si am o intrerupere in cartea de munca de 1 luna jumatate.
Inainte cu cateva zile de expirarea contractului de munca as vrea sa intru in concediul prenatal.
Intrebarile mele sunt:
1. daca mai pot solicita la unitate prima pentru nou-nascut cat si cei 15% ?
2. dupa terminarea celor 126 zile de pre si post natal as putea intra in somaj?
3. daca dupa terminarea celor 126 zile poate intra sotul meu in concediul de crestere a copilului si cand trebuie depusa cererea?
Va multumesc mult.


1. DA
2. DA
3. DA daca are fata de data nasterii copilului 12 luni neintrerupte.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

Ok, mersi mult. Si-acum mai am o intrebare. Eu lucrez la Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului, institutie subordonata Consiliului Judetean, care apartine de Ministerul Administratiei. Am citit si eu contractul colectiv de munca la nivel national pe anii 2007-2010 si am vazut ca doar vreo 4 ministere sunt semnatare ale acestui contract printre care Ministerul Administratiei nu se afla. In acest caz crezi ca eu as putea sa beneficiez de prevederile art. 51, respectiv 66 din CCM chiar si in aceste conditii, sau pot sa-mi refuze cererea tocmai pe baza faptului ca ministerul de care apartinem nu a semnat acest contract?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

Si nca ceva. Art. 51 lit. c) spune "un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate"
Cum interpretezi acest articol? Pentru nasterea fiecarui copil adica daca ai gemeni ti se acorda doua salarii? Doresc sa precizez ca s-ar putea sa am tripleti, dar inca nu stiu sigur.

Mergi la inceput