Mariuku pui de Iulenka

Mariuku pui de Iulenka | Autor: iulenca

Link direct la acest mesaj

Dragele mele au trecut aproape 10 luni de cand a aparut Mariuka in viatza noastra si de=abia acum m-am hotarat sa scriu povestea nasterii ei. De fapt sa o completez pentru ca am mai scris-o si la alt subiect. Nu a fost un copil programat pentru ca eram proaspat casatoriti - de vreun an, de-abia mutati in Bucuresti fara casa si fara multe alte lucruri dar fericiti. Cand am aflat ca vine bebe am fost foarte surprinsi - eram la munte in preajma Craciunului - dar fericiti. Am tinut secret pana am facut prima eco si ni sa spus ca e totul ok cu bebe. Parintilor le-am pus filmul si i-am pus sa ghiceasca ce e acolo. Toata sarcina a fost f bine, controale lunare de maxim 5 min pentru ca totul era normal. Am mers la job pana aproape de termen, ne-am luat casa ne-am aranjato ( eram in luna 8) si am asteptato cuminte pe bebe Mariuku. De-abia ma mai miscam in ultima sapt si am lenevit pentru ca in sfarsit cuibul era gata si il astepta pe bebe. Eu cand am ramas gravidutza eram de parere ca e cel mai bine sa nasti natural , cu epidurala evident dar asta pentru restul lumii in afara de mine - eu vroiam mortis cezariana si nu de frica durerii ci de situatia in sine - masa, impinsul urletele etc. nu erau de mine. Ghinionul ca doctorul meu nu facea ceza la cerere asa ca spre sfarsitul sarcinii cand nu mi se intamplase nici o nenorocire care sa ma faca candidata la cezariana mi-am zis ca asta imi e soarta si ca m-oi descurca eu. Prin urmare mi-am luat epidurala, am tras aer in piept si am inceput sa citesc tehnici de respiratie ca pana atunci nu facusem conspect decat la recuperarea dupa cezariana.
Sarciana a fost perfecta, contractii n-am avut nici macar una asa ca habar nu aveam cum e. Din ce citisem cica stii clar ca nasti cand te apuca contractiile alea mari. Bon, intr-o dimineatza pe la 10 stateam io frumos la calculator (cam cu o sapt inainte de DPN) si simt asa o durere cam ca la ciclu. Zic, na belea asta o fi o contractie ?
La vreo 4 min alta. Ma apuc sa scriu pe o foaie bucuroasa ca am si eu contractii si cu gandul sa le cronometrez. Tot asa pana pe la 12.30 din 4-4 min. fac treaba pe akasa, fac o baie, niste mancare si tot citesc pe net la semnele nasterii. Dop inca nu eliminasem, apa intacta contractii regulate si dese. Imi zic eu dupa o atenta documentare - n-am cum sa nasc ca e prea usor, contractiile sunt lejere si prea sunt regulate asa din prima - tre sa fie mai rare si mai neregulate la debutul travalilui nu? Mai stau eu ce mai stau si tot documentanduma pe la 1.30 dau peste u articol unde zice ca poate sa debuteze travaliul si direct cu contractii dese da parca nu imi venea a crede ca tocmai eu experimentez asta. ca sa fiu on the safe side sun sotzul si ii zic hai akas ca as vrea sa merg o tzara la spital sa ma linistesc. Pe la 2.30 ajunge si plecam spre spital. parca in masina se mai intetzise durerea da nu mult. plus ca ma tineau 20 de sec si dupa aia era ok. Pe drum ii zic hai sa imi iau niste ziare ca daca ma opresc astia la spital mor de plictis. La 3.30 ajungem la spital ma urca aia pe masa si cica dil 5. Hopa ma bucur ca pana la dilatatia asta a fost asa usor, dau telefoane si zic la lume ca io nasc, ma echipez si astept sa vina anestezistu sa bage epidurala ca doar eram la dil numa buna. Si astept si astept si ala nu mai vine. Greu asa nu era da ma enerva cumplit ca io vroiam sa mi-o faca daca tot asa fusese vorba. M-am plimbat pe acolo ca pe pat imi era imposibil sa stau, m-am mai conversat cu sotzu pe hol, am mai sprijinit un perete, am inceput sa elimin si dopu. Era bine cu exceptia a vreo 30 de sec la 3 min in care ma cam cocosam un pic de la durere. Vine o tipa sa ma verifice si cica ups dil 9 - nasti chemam doftoru. Zic poate vine si asta cum a venit anestezistu. Trec pe masa si surprise - apare anestezistu cu un zambet larg catre ...... ca eram cracanata pe masa si cu scuze ca nu a venit mai devreme. II zic ceva de dulce ca a facut o fatza lunga rau si il poftesc sa iasa din sala ca io am treaba sa nasc nu sa ma conversez cu el. Ii spun totusi ca daca venea isi lua si binemeritata spaga (ca d-asta nu venise ca ii era frica ca nu si-o ia - mai luase tzeapa de la paciente ale aceluiasi doctor)da acu nu mai am ce sa ii fac - data viitoare. Pleaca omu ca daca mai statea il si bateam si ii strig ca daca are chef de conversatie e sotzu pe hol si poate ii si explica cine e aia de urla pe masa si de ce. Apare si doftoru il injur si pe asta ca nu a fost suficient de convingator cand la chemat pe anestezis si zic hai sa nastem. Revizuiesc repede caitolu respiratie si incepem. Se urca una pe burta mea si apasa. Hopa ce e asta ca nu mai pot respira daca tanti e all over me. De vreo 2 ori incerc si vad ca fara rezultat. Urlu la ei si le zic sa ma lase si pe mine cateva secunde sa imi dau seama care e treaba cu respiratu si inpinsu. Oamenii se cam grabeau si tot urlau la mine sa respir sa imping. De draci ca nu coopereaza (ca eu asa vroiam - ei sa coopereze cu mine ca doar io trebuia sa fac toata treaba , nu io cu ei) m-am pus pe un urlat de ma auzit toata sectia si din vreo doua trei tipete de lupta a iesit bebe. Meanwhile am simtit io ca ma pisca ceva (epiziotomia) da nu am bagato prea tare in seama ca era insesizabila senzatia. Aud puiu ca plange pe la 6.30 zic - gata asta a fost tot, mai vreau sa fac unu. Cat eu ma uitam printre lume sa imi vaz copilu pe care il curatzau, ei cred ca au scos si placenta. Vine bebe il vad e frumoasa manca-o-ar mama slava Domnului. Dau sa vb si cu doctoru da fugise. Zic super treaba ca de obicei am fost f operativa - repede si bine asa cum fac eu toate lucrurile. Da ntz ntz se pune o gagica la cusut. Si da-i si trage si baga atza si nu mere io cica nu stateam corespunzator, sangele curgea, comenta lumea ca a plecat doctoru si alasato pe fatuca asta rezidenta singura. Pan la urma isi declara gagica incompetenta si cheama medicul de garda - un dragutz care ia problema in maini, baga vreo 5 anestezii ca pe mine ma apucase sensibilitatea si nu suportam piscaturile si incepe treaba pe care o si termina cu bine. Asta a fost partea cea mai nasoala si cea mai lunga. Aveam chef de vorba la greu si mai ales o pofta sa demonstrez ca argoul meu e bogat si foarte plastic - asa ca au trebuit sa suporte cam tot ce am avut sa le reprosez, nu atat celor prezenti ci celor care dadusera bir cu fugitii. Si gata asta a fost. Eu zic ca a fost usor.
Acum Maria Theodora e piersicutza mare si ne gandim la un fratzior cam peste vreo 2-3 ani da parca vad ca vine mai devreme. AAAA si am uitat sa spun. Sotzul imi promisese ca ma duce la spital cu o masina cu lumini si girofar - de politie dar cu o zi inainte de a face rost de girofar am nascut. Dar mi-a promis ca data viitoare ma va duce la maternitate cu surle si trambitze asa ca de-abia astept.

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10722;104/st/20060808/n/MARIA+THEODORA/dt/8/k/82d2/age.png

MARIA THEODORA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudela spune:

Sa va traiasca fetita si multa sanatate!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Foarte frumos ai povestit, mamica curajoasa. Sa va traiasca piersicuta si sa va bucurati de ea. Si musai sa-i faceti un fratior/o surioara si sa ne povestesti faza cu girofarul.

Cornelia, mami dewww.onetruemedia.com/shared?p=1f7b802ef8d6f642515014&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eduard si Eric

MAI 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Sa va traiasca !!! Ce frumos scrii.

Miruna + Alexei (13.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Iulenca, sa iti traiasca Mariuca si sa va aduca numai bucurii.
Povestea nasterii Mariucai este acum pe prima pagina - la Galeria Stelelor
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1141





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
special:www.supereva.ro. Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

[Iulenca, felicitari, ai ajuns pe prima pagina!!!!!!
Foarte frumoasa povestea voastra, sa va traiasca Mariuka si sa va umple toata viata inimile de fericire!!!

Cristina, 30+ si bebe scump

POZE
POZE BURTICA SI BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Felicitari iulenca ,sa va traiasca bebelina Mariuka si sa fiti fericiti inca o mie de ani deŽacum incolo

Alba,mami de
Darian Valeriu *17.09.1999
https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Darian
&
Cassian Teodor *04.06.2005
https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Hai ca esti tare, chiar i-ai injurat?
Mariuca este o frumoasa si cred ca a meritat efortul

Dariana si Darius (30.07.2006)poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

frumos, frumos, frumos...

sanatate si noroc!

georgiana, mamica de piersicuta nour

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulenca spune:

Dariana nu ca l-am injurat, l-am porcait rau de tot.
Sarumana de cuvintele frumoase fetelor si multumesc desprecopii pt prima pagina si pentru pozica.

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10722;104/st/20060808/n/MARIA+THEODORA/dt/8/k/82d2/age.png

MARIA THEODORA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonuta spune:

Sa-ti traiasca Mariuka si sa-ti aduca muuulte bucurii!
Felicitari, felicitari, felicitari! Atat pt. bebelina scumpina cat si pt. atitudinea de nota 10+ din sala de nasteri.

Mergi la inceput