Azoospermie - cap 7 -

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Buna fetele. Sunt si eu o fosta aspiranta timp de 7 ani dar anul trecut Dumnezeu si-a facut mila cu mine si am scapat.

Acum incerc sa ajut o prietena si nu stiu unde sa postez dar m-am gandit ca poate ma ajutati voi cu ceva detalii. Ea locuieste in SUA si cele de mai jos i-au iesit la analizele sotului:

"Deci, ceea ce i-a iesit f. prost:
count: 4 milioane ..... normal 40-200 milioane/ml
% normal sperm: 10% ...... normal 70-100%
cu mobilitatea se pare ca stau bine, insa sunt f. putini si se pare ca nu sunt 'normali', nu prea inteleg asta. Poate compari cu ceea ce mai stii si tu. "


V-as ramane ffff recunoscatoare daca imi puteti da cateva pareri pe chestia asta sau sa ma indrumati unde sa caut. Multumesc mult de tot si Dumnezeu sa va ajute sa va atingeti visele.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Vrembebe, in urma carui tratament au aparut gigeii?Sau ai facut biopsie testiculara, ai operat varicocel ceva?Scuze ca nu mai retin anumite detalii legate de cazul vostru, dar as fi tare fericita daca mi-ai reaminti.Multumesc.
Nusy, Miki, Pisix, Micsunica,Copilutzu si toate azoogirls

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Catalina,intr-adevar spermograma este proasta.Ceea ce e bine insa,este ca are mobilitatea buna.Asta conteaza foarte mult,caci degeaba sunt multi si lenesi,nu pot ajunge pana la ovul,sa-l fecundeze..insa daca sunt vioi,sunt sanse mai mari.
Pacat,insa,ca nu sunt si normali,decat foarte putini.Ma gandesc ca ar putea sa aiba sotul ei infectie cu Chlamidya,caci aceasta duce de obicei la anormalitatea gigeilor si la scaderea numarului lor.O sfatuiesc sa faca sotul ei toate analizele( spermocultura;Chlamidya,Micoplasma si Ureaplasma din secretie;ecografie testiculara;)si sa se prezinte la urolog.
Se poate,in functie de cauze,sa reuseasca cu un tratament adecvat.
In caz contrar,poate recurge la inseminari artificiale( si aici are sanse pentru ca sunt vioi)sau,in ultima instanta, la FIV.Multa bafta!

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Draga Nusy, iti multumesc foarte mult, i-am trimis prietenei mele raspunsul care sunt sigura ca o va indruma foarte mult. Oricum, i-am zis si de forum, poate intra ea personal ca vad ca si voi, din pacate va confruntati cu probleme, si eu stiu cat m-a ajutat pe mine forumul.
Eu am stat 7 ani la Asteptand un ingeras, nu stiu daca ma mai tine minte cineva si cand nu mai speram Dumnezeu mi-a daruit o minune. Nu va pierdeti speranta, pe toate va asteapta ceva minunat, sunt sigura!!!

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

Fetelor am fost in concediu o saptamana.
A fost EXCELENT! Sotul meu si-a revenit complet dupa operatia de varicocel, nu se mai plange deloc!
Va sarut si tinem legatura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrembebe spune:

andrabirni sotul meu are fsh-ul peste limita superioara. a facut o punctie si rezultatul a fost 0 barat, dupa care am ajuns la dr soare care ne-a recomandat o serie de analize.. am facut tratamentul prescris de el si acum se pare ca incep sa se vada si rezultatele.... fsh-ul scade in mod constant si sper sa se incadreze in limitele normale....

succes la toate fetele..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Fetelor vad ca aveti numai vesti bune ... Ma bucur :-)
Eu sunt cam panicata, joi are sotul meu biopsia si avand in vedere ca nu e la Giuli trebuie sa ne sincronizam de sa ne ia mama naibii. Sper sa fie bine !

PisiX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrembebe spune:

pisix, bafta multa pentru maine!!!! iti tinem pumnii strsansi si sa te vedem
pe toate fetele!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

M-am intors si eu aseara . Felicitari tuturor fetelor care au obtinut rezultate bune in urma tratam .
Pisi iti tin pumnii pt maine si aveti grija sa nu intarziati/ uitati ca de obicei. Astept vestile cu sufletul la gura.

Eu sunt ultra deconectata. Nu ma mai stresez ca nu am bb si ca tb sa-l fac acum, urgent, ca intrara zilele in sac. O sa am eu bb atunci cand vrea DD si pisic/catzel/purcel . Apropo m-am indragostit de un catzel in Franta.
Mi-a fost dor de voi, de Romania , de tot-tot.

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Pisix si eu tin pumnii maine! Sa fie totul bine si sa fie cu folos!Asteptam vesti super bune!

Nusy

Mergi la inceput