Azoospermie - cap 7 -

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Ella - sunt pacienta lui big M. Eu vreau sa trec de luna octombrie pentru ca am observat ca sunt cam infertila in luna asta. 2 ani la rand am fost asa. Acum imi vine la sf. lunii septembrie si ma programez atunci la histero ca apoi la sf. lunii octombrie sa incep inhibarea. Mi s-a spus la biopsie ca spermatozoizii sotului sunt buni pentru formare de embrioni. Vom vedea. Avem insa drum lung de strabatut. Sansele sunt mici - zic eu - dar ne agatam de tot ce poate fi posibil.

Cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Ella, Amzulica , Anca, va multumesc mult de raspunsuri.Stiu ca depinde foarte mult si de cum reactioneaza organismul la diverse tratamente si operatii, deci, trebuie sa ajungem la dr Damian neaparat.El ne va spune ce si cum.
Ella, iti tinem pumnii stransi sa reusiti.Stim ce inseamna lupta asta, dar pana la urma trebuie sa reusim.
Amzulica,poate tu ai mai postat si nu am citit eu, sotul tau a facut vreun tratament?Sa dea Domnul sa faci un super bb.
Pupicesc toate azoogirls....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Andrabirni - am postat pe la inseminari pe vremea cand mai practicam. Adik intre sept. 2005 si noiembrie 2006.
Sotul meu a luat ceva vitamine acum cativa ani buni, cartirec, niste tampenii. Ce i-am dat eu de curand a fost Maca insa ideea e ca hormonalele i-au iesit la fel la interval de cativa ani. Adik FSH-ul foarte bun ceea ce mi-a dat sperante. De fapt singurul om care a fost alaturi de noi si pe care l-am simtit si eu si sotul meu lipit de sufletul nostru a fost dl. dr. Damian - un om extraordinar, n-am intalnit pe nimeni ca dansul de cand merg prin doctori. Sper sa ne poarte noroc.

Cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrembebe spune:

buna fetelor si bine ati venit din concediu!!!! sau concediu placut pentru cele norocoase!!!
intrebare: stiti cumva cat costa o spermograma la sabyc? sau ce nr de tel au? merci mult si o saptamana usoara
pe toate fetele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma2007 spune:

vezi ca au site sabyc.ro


aspiranta(cam trista in ultima vreme...) din 2006

http://tt.lilypie.com/4pMGp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrembebe spune:

dma2007 mersi, stiu ca au site, dar nu le merge....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Buna fetelor,

Incep cu pretul pt spermograma la sabyc - o data mi-a luat vreo 3 mil parca, si asta fiindca s-a uitat nu stiu ce embriolog israelian
In rest, parca 1 mil. era
M-am intors si eu acum si ma gandesc din ce in ce mai mult ca vine toamna si deci octombrie, luna in care imi voi incepe si eu tratamentul pt ICSI
Ceva nostim: din nou, ma simt ...insarcinata :-)
Luna asta am avut impresia ca am facut-o fix la ovulatie (in vacata, relaxati) asa ca orice mic semn de greata imi creeaza o mare fericire :-)
Azi as fi ziua 9, asa ca m-am decis sa fac test de sarcina ...stiu ca sunt nebuna dar la naiba nu mai am rabdare :-)
In rest toata lumea e ok ?...

PisiX,
Viitoare Mami (odata si-odata)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrembebe spune:

pisix mersi mult de informatii!!!
fetelor, ce mai faceti? tot in vacanta? acum e tare greu de gasit subiectul nostru... trebuie sa iesim dinamorteala, nu?
o saptamana usoara la toate si va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Vrembebe nr tel Sabyc: 021.3186481
ptr toate fetele

vrem si noi un - din august 2005
vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Buna fetelor, tot in concediu? Eu ... nimic nou. dar vin cu o informatie :

"Cheia fertilitatii masculine

O echipa de cercetatori de la Institutul de Genetica si Biologie Celulara si Moleculara de la Universitatea Louis Pasteur din Strasbourg in colaborare cu oamenii de stiinta de la Universitatea din Dallas si Universitatea din Louvain au identificat de curind un regulator cheie al fertilitatii masculine: proteina SHP. Pina in prezent mutatiile la nivelul receptorului hormonului luteinizant au reprezentat singura explicatie cunoscuta pentru precocitatea sexuala la baieti.

SHP (small heterodimer partner) apartine familiei receptorilor nucleari ai caror activitate poate fi modulata cu ajutorul liganzilor agonisti si antagonisti.

Echipa de cercetare condusa de Johan Auwerx a decis studierea rolului acestei proteine identificate la Institutul de Genetica si Biologie Celulara si Moleculara ca fiind implicata in maturatia sexuala a soarecilor masculi pentru a dobindi o mai buna intelegere asupra factorilor trigger de sinteza a testosteronului. In studiu au fost folosite doua modele de soareci: unul poseda proteina SHP, iar celalalt nu. Rezultatele obtinute au fost uimitoare. Soarecii care nu posedau proteina SHP au fost capabili sa se reproduca cu o saptamina mai devreme decit soarecii martori. Aceasta reprezinta o diferenta notabila avind in vedere faptul ca soarecii devin maturi din punct de vedere sexual la virsta de 7-8 saptamini. In plus, independent de

o activitate sporita a glandei pituitare, soarecii fara SHP produc prematur mai mult testosteron, ducind astfel la o maturare prematura a caracteristicilor sexuale primare.

In acelasi timp SHP controleaza sincronizarea diferentierii celulelor germinale prin inhibarea metabolismului acidului retinoic. Astfel, in cazul pubertatilor precoce care pina in prezent nu au putut fi explicate, ar putea fi posibila existenta unor mutatii la nivelul SHP.

SHP poate fi o potentiala tinta terapeutica datorita dezvoltarii noilor liganzi sintetici, lucrarea de fata deschizind astfel noi perspective de imbunatatire a productiei de sperma la pacientii suferind de tulburari de fertilitate."



Miki

Mergi la inceput