THROMBO ASS indicat/contraindicat in sarcina

THROMBO ASS indicat/contraindicat in sarcina | Autor: mychydutza

Link direct la acest mesaj

sunt insarcinata in 28 saptamani. medicul ginecolog mi-a recomandat sa iau cate un "thrombo ASS" 50 mg cate una pe zi cate 10 zile dupa care pauza 10. le iau pt ca am neste probleme cu varicele de la sarcina. i prospect am citit ca ar fi contraindicat in ultimile 3 luni de sarcina. as vrea sa stiu daca am mai luat cineva pastilele astea. eu am incredere in ginecologul meu dar as vrea sa stiu daca a mai luat cineva.
multumesc

+28 cu bebe baiat
mihaela
poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sobi spune:

buna,

eu am luat cate 3 - 4 pe saptamana incepand cu luna a sasea ptr. ir-uri crescute la recomandarea medicului gine. inca mai iau si saptamana asta si daca la echo sambata ir-urile sunt ok, ne oprim.
eu merg pe mana medicului, ma gandesc ca totusi nu e o doza mare, in conditiile in care o aspirina normala are 500 mg.

Andreea 35+ Vladut
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

sobi, multumesc de raspuns. asa ma gandeam si eu ca daca nu e o doza mare nu e rau pt bebe. ginecologul ala stie el ceva, nu? merci inka odata pt raspuns.

+28 cu bebe baiat
mihaela
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

cu incredere. eu am luat 9 luni de sarcina de 100 de 3 ori pe sapt la recomandarea medicului ginecolog si hematolog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

si eu am luat aspenter, similar thrombo ass, e adevarat ca doar in primul trimestru, si totul e ok. Multe fete au luat toata sarcina si bb-ii sunt foarte bine.

my baby, Lara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Si mie mi-a fost recomandat Aspenter, pina maxim in sapt. 27-28. Are aspirina in el, in doza mica, de 75 mg. Sper sa aiba ceva efect, ca in prima sarcina am avut mari probleme cu varicele in ultimele saptamini.
Pe linga aspenter, medicul mi-a recomandat cite 2 aplicatii de gel lioton pe zi, pina la nastere.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kiva spune:

buna dimineata
sunt insarcinatat in 13 sapt si incerc sa aflu cat mai multe despre orice
mama mea s-a ales in urma sarcinii cu niste varice foarte urate si mi-a zis sa ma consult cu dr sa incerc sa evit asta in cazul meu , daca se poate
dar dr mea e foarte grabita mereu si nu am apucat sa vb cu ea despre asta
e drept ca am avut pana acum alte urgente de tipul sangerari , clamydia , ureaplasma si ca nu am avut vreme de abordat sub "prevenirea varicelor"
in cazul vostru au fost niste semnale prevestitoare sau ati fost voi foarte pe faza??


la una dintre ecografiile postsangerari , facut ala dr iosup , mi-a zis la un momendat "IR un pic cam mare pe dreapta , dar punem pe seama stressului "
acum constat ca se face tratament pt asta! cand si cum pot investiga si acest apect? dr mea nu a zis nimic si nu mi-a facut nici o investigatie , sau trimitere in acest sens!

kiva[gravi13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Kiva varicele sunt semn al problemelor de coagulare asa ca ar fi f bine sa vorbesti serios cu dr ta si mai ales sa iti faci analizele ptr sindromul antifosfolipidic(eu il am pe tata cu varice suspect de tromboflebita si tot am luat thromboass si am facut toate analizele necesare si se pare ca nu degeaba aveam si eu acest sindrom). Asa ca analizele specifice si sarcian supravegheata atent.Bafta si sarcina la termen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

tromboass ca si aspenter se pot lua toata sarcina. e adevarat ca trebuie intrerupte inainte de nastere pentru a preveni sangerarea masiva data de efectul lor anticoagulant.

Aylin, 27+

pozici

atat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Eu iau trombo ass de 2 saptamani, tot de 50 si am indicatie sa il continui pana la nastere! Ajuta la circulatia sangelui si are concentratie mica de aspirina, de altfel e o aspirina recomandata cardiacilor!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Care e doza maxima de thrombo ass care se poate lua in sarcina /zi?




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput