6 ani desprecopii - cum a intrat in viata ta?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

WOW!!!! Bine ca stiu acum... si eu sunt nascuta tot pe 01 iunie !!!!!! Pai, eu am gasit aici fete extraordinare, care m-au incurajat (inca o fac) sa trec peste o pacatoasa de endometrioza care m-a lasat fara un ovar... Le multumesc din tot sufletul!!! Si multumesc desprecopii!!!!!!! PUPICI!!!

YLARI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lily spune:

Sa traiesti draga comunitate DC in pace, armonie si La multi ani !!!

Am intrat pe desprecopii din curiozitate, dar nu din intimplare, cind am vazut un subiect de pe forum, unde cineva isi povestea viata-plecase din tara, se casatorise, dar pina la urma a trebuit sa se desparta deoarece nu isi mai iubea sotul...Era un subiect ff controversat, dar am dorit sa ii transmit citeva cuvinte din suflet acelei fete sincere care a avut curajul sa o rupa cu acel trecut...Asa ca m-am logat, asa am scris , asa am intrat pe chat, am povestit...m-am contrazis, m-am certat. Parca ma eliberam de o stare de tensiune, de nervi, de frustrari, de temeri. Prin scris, prin iesirea din propria carapace, din propria timiditate, si dialog cu alti oameni am realizat un soi de tratament psihologic. In loc sa iti inchizi temerile in tine, care sa te roada , sa te tina captiv gindurilor tale negre asa cum se intimpla celor depresivi, pasesti in lume, mai departe...pas cu pas vezi cum te vindeci. E greu de explicat cum, dar merita incercat!!!
Nu eram obisnuita cu forumurile, nu scrisesem pina atunci aproape deloc...un cuvint sau expresie putea fi interpretata in alt sens decit ai gindit, lipsea contactul vizual, lipsea posibilitatea de a da replica imediat...A fost o 'aventura' on-line sa particip la citeva subiecte pe teme sensibile....Chiar imi dadeau o stare de rau unele replici, deoarece parca se simtea ca persoana care le posteaza nu stie despre ce e vorba ori nu intelege pe celalalt...Nu putem sa ii judecam pe ceilalti,fara a ne arata si pe noi cum sintem in realitate. Sau daca o facem , sa incercam ne punem in situatia lui!

Cred ca Internetul genereaza multe pasiuni, chiar patimi tocmai din dependenta pe care el o da. In spatele nick-ului, unii oameni uita cine sint.
Nu ma refer doar la DC-fiind sfatuita cum sa scap de singuratate, am intrat pe site-uri matrimoniale. Intr-un fel scriau oamenii-pretendentii la mina fetei...la adapostul nick-ului, intr-un fel se manifestau face-to-face...

Oricum ma bucur ca am gasit f multe persoane dragute, amabile, calde care mi-au daruit multe sfaturi si idei, dar si incredere in fortele proprii. Am reusit sa trec peste momentul in care ma aflam, am descoperit incintata multi romani ff ambitiosi, care si-au cladit viitorul si familiile in tari straine.
Pina sa intru pe DC, nu vorbisem cu romanii de dincolo...credeam ca sint infatuati sau plictisiti de noi cei ramasi acasa...dar am constatat cu bucurie ca ei nu numai ca nu au uitat de unde au plecat, dar fac ceva concret pt cei de aici.

Sa fiti fericiti, iubiti si sanatosi cu totii!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiut85j spune:

Cum am descoperit eu DC.
Mai intram pe net si citeam ziarul local"viata libera" si imi tot aparea o reclama"asa se naste o mare iubire"...
am dat clic pe acea reclama si mult timp de atunci am stat pe margine si am citit...
dupa ce am nascut l-am rugat pe sot sa-mi arate cum sa devin si eu membru ca nu stiam...
si de atunci asa am ramas...de-a casei.

elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

am o fetitä frumoasä,dulce,scumpä pe care o iubesc mult si vränd sä aflu mai multe din multe locuri am ajuns aici.sper sä mä primiti si pe mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

DC-ul a fost cu "lipici" de la inceput.
M-a atras, m-a cucerit si am ramas.
Am dobandit, am invatat, am meditat.

N-as fi cunoscut o serie de oameni deosebiti, daca nu era DC.
Pentru toate - va multumesc.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

stiti de ce m-am lipit de voi?sunteti brici de destepti(nu stiu cum v-ati gasit),sunteti buni(nu stiu cum v-ati gasit),sariti imediat in ajutorul unui membru DC cand va cere ajutorul(nu ma refer la ajutorul umanitar,situatii complicate), (nu stiu cum v-ati gasit) si mai aveti ceva in comun,un spirit, pe care nu pot sa-l definesc;categoric exista calitati comune care va apropie.sunteti o comunitate de invidiat si trebuie sa fiti constienti de asta si sa va protejati valoarile si potentialul.daca frecventati si alte forumuri sunt convinsa ca sesizati imediat ca este altceva...este alta atmosfera ,parca nu sunteti acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Eu l-am descoperit acasa, in paginile revistei "mami", in 2002, pe cand eram in concediu de maternitate. Si abia asteptam sa-mi reiau serviciul, sa pot accesa site-ul desprecopii, ca acasa nu aveam PC si net.
Intrand pe site, avida de informatii despre copii, am citit articolele mai intai si abia mai tarziu am descoperit forumul.
M-am bucurat sa discut cu mamici care aveau copii de aceeasi varsta cu micuta mea, sa invat din experienta celor care aveau copii mai maricei, sa discut si in alte subforumuri ale DC, nu doar despre copii, sa leg prietenii stranse, sa ajut cu o vorba buna, cu banuti, chiar, in unele cazuri, ceea ce mi-a dat asa un sentiment de bucurie...
Asta imi place mie mult la DC, cum se implica lumea in cazurile umanitare si nu numai.
Imi place ca are multi membrii, de aici si diversitatea si multitudinea de subiecte.
Dar ce n-as fi crezut niciodata ca se va intampla, a fost sa am si eu nevoie de ajutor si chiar sa primesc si, inca, fara sa-l cer.

La multi, multi ani de succese si realizari, DC !







Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeapui spune:

DC-ul a aparut in viata mea in primul moment important cu adevarat: casatoria.. tocmai fusesem ceruta in casatorie si incepusem documentarea de rigoare :D si datorita mandrului Google am dat peste voi !
Apoi a aparut vestea cea mare : eram insarcinata..si pot declara cu mana pe inima ca DC-ul m-a ajutat sa fiu o mama buna, sa stiu tot ce trebuie si sa nu fiu nepregatita in momentul cel mare.
Si uite asa au trecut 3 ani, ani in care am facut si pauze (cand era bebe mic si timpul era cam lipsa), dar asta nu inseamna ca v-am uitat..dupa aproape 6 luni de lipsa am revenit , cu forte proaspete, si cu dorinta de a mai face un bb..si stiu ca datorita DC-ului si de data aceasta voi fi la inaltime !!!

Deea si Alex (27.10.2005)
http://new.photos.yahoo.com/andreeatitza/album/576460762365304991

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

De intrat a intrat...dar nu a mai iesit!!! Pai cand vrei sa faci un bebe incepi sa te documentezi. Si prin cautare pe net am gasit mai multe, printre care si DC. Cu timpul am renuntat la celelalte sit-uri si am ramas cu voi. Revista mami a fost a doua sursa din care am aflat mai tarziu despre sit. am aproape 2 ani de cand m-am logat, dar vreo 3 ani de cand bantui pe aici. La mai mare!!!!!

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze diverse
Botez Rares 3-4 luni 4-5 luni 5-6 luni 6-7 luni 7-8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

mie mi-a facut acest bine(DC!!!!!!!) o mamik(e o prezenta frecventa pe DC si va iubeste ca si mine).

la multi ani!

Mergi la inceput