Dilema

Dilema | Autor: alexutzuuu

Link direct la acest mesaj

Sunt un baiat de 10 de ani si din motive obiective as dori sa ma conving care este diferenta dintre un psiholog si un psihiatru.Mami imi spune ca psihologul este "medicul" sufletului, iar tati imi spune ca psihologul spune daca "esti idiot sau nu".Pe care sa cred?

Cum decurge o sedinta la psiholog?
Testele ce reprezinta? De ce se fac testele?
Cum iti poti da seama ca psihologul te poate ajuta sau nu?
Cum ar trebui sa ma comport eu la psiholog pentru a-mi raspunde la multele intrebari pe care le am? Pot sa am incredere in psiholog?

Va multumesc mult!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Alexutzuu, cred ca esti un baietel tare simpatic si istetel. Uite care sunt raspunsurile mele la intrebarile tale. Cred ca sunt mai putin plastice decat ale tatalui tau dar poate e mai bine asa.
Psihiatrul este un medic, ca toti medicii, care verifica daca esti bolnav sau nu si iti da medicamente ca sa te faci bine.
Psihologul iti poate spune la ce esti mai bun, care sunt calitatile tale si cum le poti imbunatati, te poate ajuta sa treci peste momente mai grele, te poate ajuta sa te cunosti si sa te intelegi mai bine pe tine si pe ceilalti.
Testele sunt niste probe prin care psihologul poate verifica prezenta sau absenta unor trasaturi sau aspecte sau masura in care ele sunt dezvoltate.
Iti poti da seama daca psihologul te ajuta daca obtii imbunatatirile pe care ti le doresti si cu care ai convenit cu psihologul.
Cum ar trebui sa te comporti pentru a primi raspunsuri decat punand intrebarile pe care le ai?
In cine ai avea tu incredere ca sa iti raspunda la intrebarea daca poti sa acorzi incredere unui psiholog sau nu? Cine vrei tu sa iti certifice asta?


Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Draga Alexutzu, ... eu cred ca tie iti place mult sa te rasfeti sau sa fii rasfatat.Dovada acest nume de alint pe care l-ai ales ca sa te semnezi.Parerea mea este ca mama ta a incercat sa-ti dea o definitie cat mai apropiata de realitate.Sufletul nu se vede, dar se manifesta prin tot ceea ce facem si spunem.El sta undeva ascuns si totusi iese atat de la suprafata pentru colegi sau adulti.Psihologul are ca material de lucru si testele, dar acestea nu spun chiar totul despre tine.Ele pot fi de inteligenta, dar si de personalitate.Un test poate fi chiar si un desen.Nu are de ce sa-ti fie teama.Nu doare aceasta investigatie si nu ti se prescriu medicamente.Este mai mult o discutie de la om la om prin care se incearca sa se vada ce te deranjeaza.La psihiatru te intreaba daca dormi, daca ai accese de manie, daca ai stari de frica nejustificate si ti se prescriu medicamente care sa te calmeze.

Mergi la inceput