FIV 119

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dream1971 spune:

Kora iti multumesc mult. Ti-am urmarit toata aventura FIV. Te admir pentru taria si curajul de a merge mai departe. Continua sa speri si vei reusi. Sunt sigura de asta.

Si eu fac la fel. SPER. Incerc sa-mi tin moralul sus cu toate ca deseori ganduri negre se abat asupra mea. Nu e usor cand la activ am o sarcina pierduta curand. Am facut FIV in Belgia.

Va pe toate si va tin pumnii sa reusiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

Cellu asa am fost eu la primul fiv,am dat in hiperstimulare si eram umflata ca si cum as fi fost in luna a9 a...am suferit groaznic,mai ales ca mie mi-au iritat si intestinul si s-a oprit 3 zile din functiune...la mine nu a fost un fiv reusit,ca n-am ramas gravi atunci...dar tin minte,pina sa ma dezumflu a trecut cel putin o luna...in cazul vostru,trebuie sa aveti rabdare....va fi bine ai sa vezi,rugaciunile ajuta enorm,ma voi ruga si eu pentru voi...Dumnezeu sa va dea sanatate,sa aibe grija de sufletelul din burtica si de parintii lui dragi ...nu iti pierde credinta si speranta..in curind veti fi rasplatiti cu cea mai pretioasa comoara ...va pup cu drag,si o sa va am in rugaciunile mele

****zouzounaki de viitor zouzounaki mic si scump****
"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca
www.hi5.com/friend/profile/displayProfile.do?userid=63737059" target="_blank">my page

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

Kora iti multumesc din suflet pentru ajutor...imi cam prind urechile pe aici

****zouzounaki de viitor zouzounaki mic si scump****
"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca
www.hi5.com/friend/profile/displayProfile.do?userid=63737059" target="_blank">my page

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

dream multumesc pentru cuvintele pe care mi le-ai adresat,speranta e cea care ne da puterea de a merge mai departe!Tu acum in a cata saptamana de sarcina esti?

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

Dream 1971 felicitari pentru sarcina ...prima veste super la acest inceput de capitol...sa o tinem tot asa ...iti doresc o sarcina usoara si multa fericire...bine ai venit la ...

****zouzounaki de viitor zouzounaki mic si scump****
"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca
www.hi5.com/friend/profile/displayProfile.do?userid=63737059" target="_blank">my page

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dream1971 spune:

Kora, miercuri voi avea 7 saptamani. Ultima eco am facut-o la 6 saptamani si 2 zile cand avea 5mm si ii batea inimioara. Din cauza hiperstimularii am facut eco saptamanal.

Dream

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dream1971 spune:

Zouzoule iti multumesc mult pentru urari si primirea calduroasa. Stai cumintica in pat si gandeste pozitiv. Presimt ca ma vei urma in scurt timp.

Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellu spune:

Tot Mr. Cellu sunt:
Zouzounaki iti multumim mult pt. ce ai scris.
Daca mai ai amanunte vis-a-vis de hiperstimulare ne sunt f. utile.
Aici unde am facut FIV-ul (La spit. Jud. Ilfov) Cellu este primul caz pe care il au de hiperstimulare (ei si cu FIV-ul sunt la inceput), asa ca nu prea stiu nici ei ce sa faca.
Cellu a facut pana acuma 8 perfuzii cu albumina (2/zi), si anticoagulant pe care l-a intrerupt dupa singerarea de Sambata.
Tensiunea ii este monitorizata periodic si se incadreaza in parametrii normali.
Deasemenea i se administreaza medicamente pentru stomac (contra unui eventual ulcer) si perfuzii cu glicerina.
Mai nou ii mai dau un amestec de diazepan cu NO-SPA.
Si buneinteles UTROGESTAN (2x4/zi) si Ciclo-.progynova (3/zi pt. endometru).
In schimb ei i sa spus sa bea f. multe lichide.
A....bineinteles si noi avem probleme cu constipatia.....am intelas ca datorita ovarelor marite e risc de ocluzie, ulcer si probleme cu rinichii.
Daca mai stie cineva ceva de hiperstimulare ovariana va rugam sa ne mai sctieti.
Eu dau print la cea ce scrieti si ii transmit lui CELLU ...gravidutul si hiperstimulatul.

Cellu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dream1971 spune:

Mr. Cellu,

Aici puteti gasi un articol de jurnal in care sunt prezentate toate riscurile si simptomele hiperstimularii ovariane: http://humupd.oxfordjournals.org/cgi/reprint/9/1/77

Am citit si eu pe unele site-uri ca anumiti doctori recomanda multe lichide. Asta am facut si eu pana am ajuns la spital. Am baut foarte multa apa care a avut se pare un efect negativ fiindca am continuat sa ma umflu. De cand am rarit apa totul a mers mai bine si dupa 4-5zile am inceput sa ma simt mai bine. Atentie mare la circulatia sangelui. Nu stiu exact ce parametrii trebuie monitorizati dar ceea ce mi s-a explicat este ca din cauza deshidratarii sangele devine mai viscos si exista un risc crescut de tromboza.

Va tin pumnii si rabdare. Eu intru in saptamana a7a si numai de vreo 3-4 zile ma simt mai bine si ma pot misca mai cu usurinta. Dar bebe este bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

mr.Cellu ceea ce fac medicii dupa cite am citit este foarte bine...un lucru foarte important este sa nu manince nimic sarat...sinteti pe drumul cel bun...inca un piculet de rabdarica si va fi bine...oare pentru constipatie nu-i pot face asistentele o clisma?sigur s-ar simti mult mai bine dupa ea... sa ne ti la curent despre cum se simte d-na Cellu...transmite-i din partea noastra toate gindurile bune..noi sintem aici mereu la nevoie
Dream 1971 ma prind cu putere de acest vis minunat,sa-ti calc pe urme...pe urmele unui vis,pe urmele tale Dream

****zouzounaki de viitor zouzounaki mic si scump****
"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca
www.hi5.com/friend/profile/displayProfile.do?userid=63737059" target="_blank">my page

Mergi la inceput