Dar la Miami beach? cum e?

Dar la Miami beach? cum e? | Autor: Adela

Link direct la acest mesaj

Cine e in zona sau cine a fost sa-mi spuna si mie...
Plaja cum e? Si vremea? taifune ceva?


Adela




Julia http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kika spune:

Mie acolo nu mi-a placut, unicul loc unde eu una nu mai vreau sa revin! Am fost doar in trecere pentru o zi si o noapte, dar nu mi-a placut! Nu stiu, plutea asa un aer de criminalitate in aer, de public venit in zona cu treburi dubioase, nu stiu... plaja mi s-a parut urita si murdara, poate ca am asteptat eu prea mult ... nu mi-a placut si gata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cspeana spune:

In general Miami este plin de spanioli...plaja este ok mai vezi cate una topless doar in anumite zone ..Dar Kika poate ai nimerit tu cand nu au curatat plaja dar in general o pastreaza curata...........Deci nu este my favorite place pentru ca sunt multi spanioli ,mexicani ...

"Succes is a journey,not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Adela,

eu am fost la Miami Beach acum doi ani prin octombrie, care e o luna reputata pentru densitatea de uragane, ploi si alte belele. Si nu am avut parte de asa ceva. Am fost la o conferinta cateva zile si apoi ne-am prelungit sederea cu niste vacanta. N-a fost rau...plaja a fost curata si cum am fost foarte rasfatati de universitate in zilele de conferinta am stat chiar la Fontainebleau Hilton de nu-mi venea deloc sa ma duc la speech-urile serioase.
Sunt intr-adevar multi spanioli, dintre care multi nu prea au nimic de a face cu vorbitul englezei. Dar sunt destul de serviabili si simpatici. Noua plaja ni s-a parut buna, apa curata fara probleme majore de rechini si alte cele. In ocean cam intri pentru surf nu pentru inotat,dar spa-urile si piscinele abunda. Pentru noi care eram prin Olanda in vremea aceea a avut un farmec aparte sculatul de dimineata si prinsul rasaritului sau la ocean sau gadilati de apa calda a spa-ului in aer liber sub frunzele unui palmier.
Am prins doua zile si codita unui taifun cu centrul in Cuba, dar in general vremea a fost calda si la aproape 30C din cauza brizei te simteai minunat. Cu uraganele sunt destul de paranoiaci. Exista puncte pe strada unde ai mini indicatoare: punct de adunare/colectare in caz de uragan. Dar cu codita noastra de uragan desi toti pareau relativ alarmati, doar a batut vantul mai tare doua zile si dupa o noapte cu ploaie si vant am iesit a doua zi pe plaja si am cules pe langa tot soiul de corali, doua cochilii gigantice foarte, foarte intregi. Cand ne-am intors cu ele in mana in Europa ne-au oprit vamesii olandezi ca sa verifice ca nu-s din vreo specie rara.
Altfel ce sa zic... mancarea e buna, fructele au un gust divin si sunt servite chiar si alaturi de un banal sandwich.

Fata de alte parti din America, arata bine. Fiind convinsi ca-i cel mai interesant loc din Florida de Sud, ei se lauda foarte tare cu ceea ce numesc "the art deco district" sau mai simplu South Beach. Nu-i mare branza: cladiri colorate pastel, ceva urma de arhitectura urbana in plantarea gradinilor de palmieri si a strazilor, distante rezonabile pentru mers pe jos printre barurile mai maricele. Poti lua de asemenea tururi cu barca/vaporasul care te plimba prin Golfurile din Miami. Noi am mers putin si prin Everglades National Park si Big Cypress National Preserve in cautare de aligatori, pasari, mangrove si tot asa.



Andreea

Mergi la inceput