Copiluti de mai-iunie 2005 (34) - It's show time!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

quote:
Originally posted by moniboni

Deci...cand incep inscierile la gradinitele de stat? Eu am una chiar in capatul strazii (acolo am fost si eu) si am inteles ca e buna.
N-as vrea sa ratez inscrierea.

mamica de rockerash



Gradinitele de stat incep oficial pe 15 mai REINSCRIERILE (adica doar cei care sunt deja la acea gradinita + fratii si surorile lor, cica si aia au inteietate, ca vezi doamne, cum sa ii desparta, sa fie cel mare la o gradinita si cel mic la alta; asa mi-a zis mie directoarea unei gradinite de stat din zona) iar de la 1 iunie incep INSCRIERILE (adica pentru aia care nu au mai fost inscrisi la acea grdinita), dar doar in limita locurilor disponibile, ramase dupa ce s-au terminat reinscrierile. Oricum la stat (in Bucuresti cel putin) nu prea ti-l primeste daca nu are 3 ani.
Asa ca singura solutie, de care mi-s sila, dar probabil in disperare de cauza o voi aplica, este un pliculet bine plasat, si ai locul rezolvat. Eu n-as vrea sa apelez la vechea metoda romaneasca, da' ce ma fac ca altii o fac si uite-asa se ocupa locurile...... Si sa le dau pe amandoua la particulara, nu ma tine buzunarul , asa ca eu as vrea ca din toamna malina sa mearga la stat iar Daria 4 ore la gradinita unde-i malina acum. Daca oi reusi sa prind locuri. daca nu, le las la particulara cu program scurt pe amandoua (oricum taxa acolo e aproape derizorie, 200 RON / luna), si-mi pastrez bona pentru dupa-amiaza.

In fine, voi vedea cum va fi....deocamdata nu ma stresez prea tare. Am solutie de back-up, bona, dar vreau sa le dau la gradinita pentru socializare, conteaza enorm.

PS: Pentru fetele din Romania, care inca nu s-au hotarat ce fac cu cei 2% din impozit, va rog bagati un ochi la semnatura .

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

www.acsis.ro/2lasuta.php" target="_blank">Ajuta-ma sa cresc langa mama mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

La multi ani, Stefan !
La multi ani, Luca-Andrei !
La multi ani, Robert!
La multi ani, Oana!

OlgaM, mi-am adus aminte ca ma intrebai daca sotul a slabit. Daaa! Tine regim de vreo citeva luni bune (nu dulciuri, nu fainoase, nu grasimi, face zilnic sport - alergat, exercitii, kendo, yai) si a ajuns la 61 de kilograme! I-am interzis categoric duminica sa mai slabeasca pina nu nasc si termina cu alaptatul. Ca altfel ma voi simti ca Piranda cu tirul ei de tigan pe strada! Eu am acum 67, dar nu va fi pentru multa vreme. Si s-a conformat!

Danelutza, da' citi ani ai draga, de spui ca ai depasit virsta? Ai mai mult de 42? Ca daca ai pina in 42 si un medic bun, la care as mai adauga si genele bune (si trebuie sa stii si la tine si la sot daca au fost cazuri care ar trebui sa te ingrijoreze), eu nu vad nici un impediment de a mai face inca un copil, acum cit nu e chiar prea tirziu. Daca ai mai mult, atunci nu pot sa-ti spun decit ca ai deja o principesa si sa te consolezi cu faptul ca sint atitea si atitea femei care isi doresc macar un copil si nu-l pot avea. Hai, capul sus din oala cu melancolii si depresii, viata poate fi frumoasa la orice virsta, depinde de tine cum vrei sa o privesti si sa o traiesti.

Ma bag si eu ca musca in lapte in subiectul gradinite: daca aveti posibilitatea sa platiti o bona de incredere si sa stea copilul pina in toamna viitoare acasa, nu mai stati pe ginduri, e clar cea mai buna solutie pentru aceasta virsta. Iar daca alegeti gradinita, incercati sa alegeti una mica si cu putini copii in grupa. Mie mi se pare esential acest aspect, am vazut aici, unde se presupune ca grija de copii e pe primul loc, cum se poarta educatoarele in gradinitele mari prin comparatie cu cele in care sint doua sau chiar trei educatoare la 8 copii, cum e la Tudora. Plus un ajutor, care le mai schimba din cind in cind, ca sa-i ia pauzele scrise in contract. Nici nu se compara! Si sincera sa fiu, eu nu prea vad multe avantaje in a merge la gradinita inainte de 3 ani, chiar daca fetele mele au mers. Dar la mine au avut noroc ca am fost libera si au fost la gradinita doar pentru citeva ore, pentru socializare si limbi, iar cind au fost bolnavioare au stat acasa cit a fost nevoie. Ca daca as fi avut servici, ar fi stat de la 8 la 18 acolo.
Daca ati putea combina gradinita si bona dupa 2 sau chiar 3 ani, pina pe la 4, cind devin si ei copii in toata firea, ar fi ideal. Sa stea maxim 4 ore pe zi la gradinita, ca sa se joace cu copii de virsta lor, sa vina acasa la prinz, sa manince, sa doarma si apoi in parc cu bona pina veniti voi de la munca...

Incarc acum www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">poze din ultimele zile si cu ultimele evenimente. Am uitat sa va spun ca am luat bursa si am scapat in vreo trei magazine cu haine de copii, dar nu asa de colo, ci din alea de firma (GAP, Zara, Roots), am gasit niste reduceri, dar am luat si unele la pret intreg... si am imbracat-o pe Agata din cap pina in picioare. Nu-mi vine sa cred citi bani am putut sa cheltui pe fundul ei! Dar a meritat! Pe Tudora o imbracasem acum doua luni, asa ca acum am doua fete tare bine imbracate. Daca ar fi si mai cuminti, as fi o mama chiar fericita! Ieri, in timp ce proba hainele luate, Agata imi spune: mami, acum sint mult mai bine imbracata decit tine! Si nici nu stie ea cita dreptate are!


CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanailincam spune:

Si acum sa va arat mostra de varicela si cam cum se simte Ana.

Inutil sa va spun ca Ana doarme pentru a treia oara pe ziua de azi, sper ca nu ne pregateste noapte alba la noapte, bine macar ca e week-end.

Si ca sa nu va speriati chiar de tot si ceva mai vesel: livingul completat in sfarsit.

Ma duc sa halesc si eu ca nici acum n-am apucat.

Ioana cu Ana (22.06.2005)
Ana - de la nastere pana la Revelion
Ana - dupa Revelion, in 2006
Ana - dupa 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61984" target="_blank">Povestea nasterii

Ai grija ce iti doresti! S-ar putea sa se indeplineasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanailincam spune:

Teddy - sper din toata inima sa nu faca Ally varicela. Ca daca face nu stiu ce va faceti, e zvapaiata ea de la natura, daca mai si sufera cred ca va rupe, nu alta.

Monu - apropo de bone furate in parc, zilele trecute imi spunea bona ca acum e foarte cautata (probabil rude, prieteni), si chiar pentru sume mai mari, dar nu o paraseste pe Ana. O fi vreun apropo ca vrea marire de salariu? Sper ca nu ca deja incepe sa nu mai merite daca e vorba de asa. Ce raspuns ai primit de la bona pe care ai acostat-o?

Mai, ma speriati cu gradinitele astea. Nici noi nu o dam din toamna, principalul motiv e ca ne-ar mai trebui cineva sa stea 2-3 ore cu ea dupa si nu avem pe nimeni. Dar daca e groasa si pentru 2008 poate ar fi timpul sa ma interesez.

Ioana cu Ana (22.06.2005)
Ana - de la nastere pana la Revelion
Ana - dupa Revelion, in 2006
Ana - dupa 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61984" target="_blank">Povestea nasterii

Ai grija ce iti doresti! S-ar putea sa se indeplineasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniboni spune:

quote:
Originally posted by gabitzam

Moni, mu stiu foarte sigur, dar am impresia ca acum inscrierile la gradinitele de stat se fac pentru anul scolar 2007-2008, si incep prin vara, in iunie. Tu cand vrei sa-l dai la gradinita? De anul asta? Sau in 2008?
Poate n-ar strica sa faci o vizita chiar la gradinita si sa te interesezi care este mersul.

Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla



vreau sa-l dau de la anu'; dar cred ca o sa o caut pe educatoarea mea sa-mi puna o pila la directoare! Nu pot sa sufar chestia asta, dar nu vreau sa risc sa ramanem pe langa

mamica de rockerash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanailincam spune:

Ha, ce tare, prima gradi din sectorul 4 pe care am gasit-o pe net e la 2 strazi distanta de noi. Insa vad ca, desi e particulara, ii primeste numai dupa 3 ani. Nu-i bai, asta era si planul.

Ma scuzati ca dau asa mesaje sacadate, cred ca e enervant

Ioana cu Ana (22.06.2005)
Ana - de la nastere pana la Revelion
Ana - dupa Revelion, in 2006
Ana - dupa 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61984" target="_blank">Povestea nasterii

Ai grija ce iti doresti! S-ar putea sa se indeplineasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Ioana m-am socat de bubele Anei...n-as vrea sa fiu in pielea ei mititica...
Frumoasa canapeaua...sa stii ca am vazut la carrefour niste cuverturi traznet...ca eu deja sunt la al doilea rand din cauza de Delia...

Nelia fetele mele nu poarta hainele decat un sezon,iar ma-sa vreo 7 ani...asa ca mare adevar graita Agata...
Am o vaga banuiala cu sexul bebelusul tau, dar astept sa vad ce spune echografia...

Daniela hai ca m-ai dat pe spate cu motivul depresiei...ai o varsta atat de frumoasa cand poti face ce vrei ca ai acumulat suficienta experienta si maturitate...ti-ai castigat locul in societate...eu in locul tau as jubila de multumire ...ai un copil superb,un sot care te iubeste si te pretuieste,o casa frumoasa ...ce conteaza ambalajul daca continut e proaspat...sa nu te aud ca faci depresia prefixului...
Cand am facut 30 de ani m-am intrebat de ce majoritatea femeilor sunt socate...eu ma simt atat de bine la anii mei incat nu as vrea sa ma intorc in urma,ba chiar astept sa ajung mai incolo...cred ca pe la 45 o sa-mi fac putine probleme de genul laba gastii si piei atarnande...
Iar daca mai vrei un copil nimic din ce spui tu nu vad sa te impiedice sa-ti duci visul la indeplinire...totul e chestie de vointa si de...

Moniboni aici la cele de stat s-au terminat inscrierile pana in 2008 inclusiv...din cauza asta m-am cutremurat de groaza...

Mickyyy acuma spui?!Azi am donat si eu si sotu' 2% sub forma de sponsorizare pentru gradinitza care o gazduieste pe fii-mea din 2009...

Elisor si eu sunt antispaga pe toate fronturile...aici la gradinitza am donat impozitul,suma fiind derizorie ca am avut deduceri amandoi...altfel nu as fi dat ...mai ales ca directoarea este de o nationalitate care mie imi provoaca retinere...


Loreen cu BIANCA si DELIA
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Pup fetele!

Off, mi-au dat lacrimile cand am vazut cate bubite are Ana! pupicei sa-i treaca repede ca stiu ce rau este.
Tocmai ce m-a sunat Andutzy de la munte, s-a gandit la mine azi si s-a gandit sa ma sune sa vada daca inca am burta la mine S-a intalnit azi la trei brazi cu Fran! Ce mica e lumea si forumul!
Sa aveti parte de distractie placuta in continuare Andra si Fran!

Andreea mamica lui Filip Stefan
Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ioana, am vazut-o pe Ana cu bube... sper sa treaca repede, la copiii mici formele ar trebui sa fie mai usoare.
Loreen, tu la 7, eu nu mi-am mai schimbat hainele de vreo 10, ca tot astept sa termin de facut copii si sa-mi revin si eu in sfirsit ca sa ma pot imbraca pe gustul meu.

V-am dat link-ul cu poze, dar nu e complet desi ar fi trebuit sa fie de cind m-am apucat sa le pun... Nu merge dropshots-ul, tot incarc, dar dureaza mult mai mult decit de obicei si se mai si blocheaza din cind in cind. Sint si doua filmulete pe care nu vrea sa le ia si gata. Va anunt cind termina... daca termina.

Ma duc sa o tund pe Agata, i-am facut programare la un coafor de copii si vreau o tunsoare scurta, de vara, dar haioasa, sper sa-i iasa coafezei. Ca la noua tinuta nu prea merge tunsoarea, la care am colaborat impreuna cu ea si am luat din toate partile si tot ca aiurea arata...

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omustata spune:

La multi ani Stefan si Luca! Sa fiti sanatosi, ca frumosi sunteti si sa aveti mult noroc in viata!

Imi cer scuze ca sunt in urma rau si cu cititul si cu vizionatul pozelor, cu tot.

monu-am reusit sa vad pozele tale. Alexia se face din ce in ce mai frumoasa, Antonia este o dragalasa, iar tu arati atat de tanara!!!!

OanaC-nici nu stiu ce sa-ti spun. Multa sanatate Evei! Ceai de menta gasesti si aici. Despre restul ceaiurilor nu pot sa ma pronunt ca nu ma pricep bine. Stiu doar ca ceaiul de galbenele este foarte bun la stomac. Aici se mai gaseste pe la magazinele rusesti, daca ai asa ceva in zona.

Flori-sa-ti traiasca crestinul. Arati super!!!! El se vede ca a fost cumintel, iar Tiza noastra cea creola este o scumpa.

Laura-in Romania ajung pe 27 mai. PLecam de aici pe 17, dar ne oprim 10 zile in Franta.

Simona-inceput bun la gradinita pentru harnicutul de Dragos (am vazut poza).

Teddy-bravo pentru curaj. Asa imi trebuie si mie curaj sa pot merge pe autostrada. In oras conduc fara nici o problema, dar pe austostrada parca am un blocaj, mi-e frica de mor.

Am votat tot ce era de votat.

Dupa cum vedeti am reusit sa vad numai pozele care erau postate direct pe forum. Trebuie sa-mi fac timp sa intru si pe contul comun, dar stau atat de prost cu timpul!!

Va pup pe toate si mai ales pe sarbatoritii zilei.



Olga si Maya (28.05.2005)
Poze Maya

Mergi la inceput