Miscari involuntare in timpul somnului

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

quote:
Originally posted by teo37g

sanziana72 ce ma fac ca nu stiu engleza , si mi-as dori sa stiu cat mai multe despre aceste simptome
chiar azi am fost la doctora de familie , si mi-a recomandat s-o duc la pshiholog
am intrebat-o daca are vreo legatura cu lipsa de calciu , si mi-a raspuns ca e posibil
As vrea sa va intreb pe toate ,daca fetita mea, care e mai grasunica ,are acum 39kg la 8 ani , si daca ii admininistrez Ca Mg si vitamine , e posibil sa se ingrase mai mult?
Am uitat sa va spun ca de ceva vreme acuza si dureri in piept , ea zice ca o inteapa inima asta pe timpil zilei , iar acele tresariri le face numai in timpul somnului .



Calciul si magneziu s-ar putea chiar sa o ajute sa slabeasca si nu sa se ingrase (pt ca daca ii lipsesc ea mananca mai mult ca sa suplineasca lipsa lor, pe cand daca i le dai, s-ar putea sa nu mai aiba atata nevoie sa manance). B-urile cresc pofta de mancare.
Vezi ca se pot face analize pt determinarea nivelului de calciu si magneziu, desi nu sunt totdeauna foarte relevante.

Miscarile pot fi intradevar legate de lipsa de minerale si vitamine sau pot fi amplificate de acestea, dar atunci nu ar aparea numai in somn.

Problema cu inima insa ar trebui sa vedeti ce e, ca poate fi o inima obosita din cauza faptului ca e mai grasuta. Puteti eventual face si un TSH (analiza a hormonului tiroidian) care sa va zica daca ingrasarea ei nu e legata de un dezechilibru al tiroidei.

O sa caut saptamana viitoare daca am cate ceva in romana despre mioclonii.

Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo37g spune:

Sanziana iti multumesc din suflet , esti tare draguta.
Am sa incerc maine sa merg la un alt doctor , ca de luni sa-i pot face analizele pe care i le da

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Akum am observat ca nu mai am activata casuta postala, dar habar nu am de ce.
Sotul meu si-a facut fara tragere de inima niste analize pt ca se simtea cam obosit si intr-o seara a avut un tremur incontrolabil al mainii de cateva minute care l-a speriat.
Toate au iesit ok, mai putin hemograma care a relevat o destul de usoara anemie pernicioasa-o carenta in b12 care poate da si semne neurologice gen parestezii si polinevrite.
Nu mai retin valorile, oricum nu sunt concludente pt un copil, cert e ca a repetat analizele pt ca dr spunea ca este prea tanar pt o astfel de boala si i s-a spus sa faca si o dozare a vit b12 si a acidului folic.Pana atunci i s-a prescris milgamma (vit b12). De atunci sotul meu se simte f bine - nici inaninte nu era chiar rau,bineinteles ca nu s-a mai dus de vreo 6 luni la medic si lucrurile au ramas la jumatate de drum.
Am observat insa ca in zilele cand ia vit b12, spasmele dispar aproape cu desavarsire - de unde concluzia mea ca la el erau de natura neurologica si nu o lipsa de Fe sau Ca.
Initial si el a fost banuit de talasemie.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo37g spune:

Aseara a dormit linistita fata mea , am inceput sa-i dau Ca+D3 15 zile , dupa care inca 15 zile Mg+B6 . Asta timp de 0 luna iar in fiecare zi cate o pastiluta masticabila de polivitamine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Teo37g, ma bucur ca fetita a dormit linistita si nu a mai avut probleme dupa ce i-ai dat calciu. Tine-ti-o tot asa.

Goldi, multumesc pt detalii. Tine-te de capul sotului tau sa isi ia vitaminele si sa isi faca controalele, pentru ca, chiar daca la un deficit usor lucrurile sunt reversibile, daca deficitul se cronicizeaza, problemele neurologice pot sa nu se mai vindece (iti spun din ce am citit pe internet).

Fetitei mele vitamina de B12 i-a iesit ok la analize, ar trebui sa facem si acidul folic. Iar calciu ii atenueaza simptomele, dar nu dispar. Mai cautam.

Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Fetita mea a avut astfel de simptome pe la 2 luni. Ne-am speriat foarte tare atunci pt ca nu stiam ce este. Ne-am internat si i-au pus perfuzii. Analizele erau ok. Nu au stiu dr sa ne spune ce are, insa dupa perfuziile alea n-a mai facut asa de des, iar in timp de cca o luna au disparut cu totul. Nu stiu nici acum ce a avut dar ma bucur ca nu au revenit.

a venit primavara...

serbare-Gradina de legume

Mergi la inceput