anticonceptionale (yasmine)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Dessire, nici sa nu aud ca te apuci sa iei anticonceptionale fara sa consulti un medic!!!
Eu cand am inceput sa iau pastilele am mers la dermatolog (aveam acnee si se banuia ca de la chisturi) apoi la ginecolog care m-a trimis la endocrinolog (avea dreptate dermatologul) si in final la endocrinolog care mi-a pus un milion de intrebari si mi-a dat Logest.
Am 3 ani de cand le iau si am 45 kg la 1,60. Imi vine la timp, duminica la orele 12 negresit :p
Bineinteles, luate la aceeasi ora, seara de seara.
Referitor la ziua cand incepi sa le iei, am intrebat si eu si mi s-a raspuns ca le poti incepe intre prima si a 8-a zi. eu Pe mine ma tine menstruatia 4 zile si a 5-a zi incep pastilele. Mi se pare aberant sa le incepi in prima zi. Acum fiecare cum primeste recomandarea medicala, dar nu este o regula in asta.
Si sa nu uitati sa luati din cand in cand cate un antihepatic. Sunt totusi niste pastile, oricat de benefice ar fi ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Carrye , de ce ti se pare aberant sa le incepi in prima zi ?

Pe prospectul anticonceptionalelor p care le iei nu crie ca trebuie tinuta acea pauza de 7 zile , sau le ai cumva pe acelea cu Placebo?

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

XIO, mi se pare aberant pentru ca nu vad rostul sa iau niste pastile cand oricum am ciclu. Prefer sa le iau cand am terminat.
Nu, nu le iau pe acelea, iau Logest si sunt foarte multumita de ele. Sunt reglata la ora. :)
M-ai facut curioasa si am cautat acum prospectul, asa scrie si la astea sa le iau in prima zi cand incepe ciclul, cu pauza aia de 7 zile. Sa le reincep in a 8-a zi timp in care as avea si menstruatia. Eu le incep in a 5-a zi, asa mi-a zis endocrinologul si e ok asa. Oricum, pe mine ma tine 3-5 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Pai anticonceptionalele astea sunt facute cu un rost , si anume sa "pacaleasca" organismul care pt. a nu ovula , deci pt. a nu ramane insarcinata femeia mimeaza o stare de sarcina.
Si pt. asta exista un program dupa care le iei , exista anumite praguri de protectie , daca intarzii cu ele poti ramane insarcinata , samd.

E prima oara cand aud asa ceva , dar m-ai facut curioasa si intreb pe la gineco cum sta treaba

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Da, ai dreptate, dar asa mi s-a spus sa le iau, asa le-am luat, slava Domnului nu am ramas insarcinata. :)
Cand mai afli o parere vis-a vis de asta te rog sa imi spui si mie. Sunt curioasa sa aud si alte pareri.
Multumesc frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerr spune:

hei am si eu o intrebare.folosesc yasmine de 4 luni si nu am nici problema.insa luna asta am racit si mi sa dat fromilid antibiotic pe baza de claritromicina.trebuie sa folosesc masuri de protectie in plus?pls ajutati ma k am cautata peste toto si n am gasit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrissa spune:

Buna tuturor!Carrye...cand ai luat pastilutele dupa perioada menstruatiei,ai asteptat 7 zile de protectie dupa prima pastiluta si dupa aceea ai avut contact sexual?...sau dupa prima pastiluta,s-a si intamplat?...asa am facut si eu...am luat yasmin prima pastiluta dupa perioada de menstruatie fara sa mai astept cele 7 zile de protectie...fiindca nu am stiut....si la a doua pastiluta luata am avut contact sexual...citind pe mai multe topic-uri despre asta...toti au zis ca trebuia sa astept 7 zile...eu nu am facut asta...si deci sunt in riscul de sarcina...tu cum ai facut...ai asteptat dupa prima pastiluta....sau s-a intamplat ..inainte de cele 7 zile...astept cu nerabdare raspunsul tau...
...daca a mai trecut cineva prin situatia asta...as vrea sa-mi spuna cum a fost...va multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns damadepica spune:

Si eu iau Yasmine la recomandarea medicului. In prospect scrie clar ca dupa ce se incheie folia se asteapta 7 zile si in a 8-a se ia din nou. Nu inteleg de unde ideile ca se ia din nou cand incepe menstruatia.Menstruatia incepe cam la 2 zile dupa ce se incheie folia, asa ca e aberant sa iei dupa 2 zile iar. Ceea ce scrie trebuie respectat, alfel nu mai e eficient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


quote:
Originally posted by damadepica


Si eu iau Yasmine la recomandarea medicului. In prospect scrie clar ca dupa ce se incheie folia se asteapta 7 zile si in a 8-a se ia din nou.




asa scrie si asa si fac - nici o problema pana acum...aproape 3 ani

dar pastilele cat timp le luam fara intrerupere? (Xio) - (eu imi mai doresc un copil peste doi ani) deci momentan steriletul nu ma tenteaza - se poate sa continui...cu o pauza aferenta pentru a rmaane insarcinata?!

Cu gandul la copilarie traiesc din plin www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=17" target="_blank">emotia copilariei m-am transformat din in , si lupt neinfricat PENTRU EGALITATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Eu iau Yasmine de 2ani. Mi le-a recomandat un medic dupa unele analize,la sange,tensiune,urina....etc!Sunt foarte multumita de ele,nu m-am ingrasat deloc....nu am dureri de cap...absolut nimic!Asa cum au zis si unele fete,dupa ce termin folia fac o pauza de 7 zile,timp in care am si CM,iar in a opta zi incep alta folie!Aici exista Yasmine de 21 de pastile si de 28 de pastile.Insa cele 7 pastile care sunt in plus au alta culoare....doar daca se foloseste o astfel de folie de 28 de pastile,nu se mai face pauza!

Totul e bine cand se termina cu bine!!!http://www.flickr.com/photos/24984384@N08/

Mergi la inceput