anticonceptionale (yasmine)

anticonceptionale (yasmine) | Autor: mamica dulce

Link direct la acest mesaj

Buna fetele,sper sa mai fie cineva pe net la ora asta care ia yasmine.
E a doua luna cand le iau,normal ca am aruncat instructiunilesi nu stiu daca trebuie sa incep a doua folie in a saptea zi de cand am terminat-o pe ultima sau dupa 7 zile incheiate-deci a opta seara.
Mai exact,am terminat joia trecuta si nu stiu daca sa incep folie noua acum sau maine seara.
Help!

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Anca
carnaval

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

Eu am folosit aceste pastilute yasmine dar in momentul incare teriminam folia nu mai laum face-am pauza si urmatoarea folie o incepeam in prima zi de CM deci nu iei nimica pina nu iti vine rusii.Deci se incepe din prima zi cu o folie noua in rest astepti sa vina CM din nou si reai urmatoarea folie.

Sa aveti o zi usoara si plina de surprize placute
Fabya


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


quote:
Initial creeata de mamica dulce
[am terminat-o pe ultima sau dupa 7 zile incheiate-deci a opta seara.




Exact asa cum spuneai mai sus.
Eu de ex.le termin mereu sambata si incep duminica urmatoare.

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

Luna,merci mult,cititsem si eu pe ambalaj,dar nu mai stiam exact care zi.O sa iau de maine atunci.
Fabya,sigur nu e corect cum zici tu-sigur scrie ceva de o saptamana,indiferent de cand vine CM,asta tin minte sigur.
Eu am terminat joia trecuta si mi-a venit marti..deci dupa cum spui tu ar fi trebuit deja sa incep,ceea ce sigur e contraindicat.


Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Anca
carnaval

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

sssunt 21 de pastilutze si e calculat ca ai Cm la 28 deci e o saptamana de pauza pina iti vine ,mie i-mi venea regulat la fix 28 si in prima zi luam de Cm incepeam noua cutie asa mi-a spus med.

Sa aveti o zi usoara si plina de surprize placute
Fabya


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

Deci daca au trecut cele 7 zile de pauza le iei ,se va reglean CM.Nu stiu dar daca caut bine cred ca mai am o cutie prin casa si poate are si prospecutul in cutie.

Sa aveti o zi usoara si plina de surprize placute
Fabya


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

http://www.yasmin.de/scripts/index.php

Uite aici incearca sa cauti acolo sigur au si prospectul lor.

Sa aveti o zi usoara si plina de surprize placute
Fabya


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Fabya,eu nu le-am luat niciodata in timpul ciclului-ci doar dupa terminarea lui.
De ex.termin folia pe 21,imi vine ciclul pe 24-25 iar in ziua 29 incep o noua folie
Ciudat cu doctorii astia-fiecare prescrie altfel,insa pe prospect e sigur asa cum le iau eu

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruta spune:

Deci .....21 de zile iei pastile , faci 7 zile pauza , incepi o noua folie in a opta zi chiar daca CM nu s-a terminat , nu are importanta .Important e sa respecti zilele si cat de cat orele .Eu am luat 2 ani jumatate ....si asa am procedat mereu .Faceam 7 zile pauza ,incepeam o noua folie in a opta zi si de obicei mie imi venea prin a3a sau a4a zi dupa ce terminam folia de 21 , deci mai mereu incepeam o noua folie cand inca mai aveam CM .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dessire spune:

Buna. Am si eu o mare dilema si as vrea sa ma ajute cineva dak se poate. Am 17 ani si mi-am inceput de curand viata sexuala. Vreau sa incep sa folosesc anticonceptionale dar nu stiu ce fel. Vreau sa folosesc Yasmine dar nu vreau sa merg la medic. Pot lua yasmine fara sa fac un control ginecologic??????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Daca joi ai luat ultima pastila faci pauza : vineri , sambata , duminica , luni , marti , miercuri , joi si prima pastila o iei vineri.

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput