Cum e in Cuba??

Cum e in Cuba?? | Autor: n/a

Link direct la acest mesaj

Hei fetelor iar m-a prins un dor de duca dar de data asta
vreau plaje insorite cu nisip alb si mare verzuie. Vreau sa stau la soare sa nu ma gindesc la nimic sa ascult ritmuri de cha-cha si salsa..
Seara sa hoinaresc prin cabarete si sa fumez tigari de foi.
Cele care ati fost hai pliz povestiti-ne si noua cum e.

Adm. ne-ati promis c-o sa ne povestiti cum a fost in vacanta din Cuba!!
E adevarat ca orasul are un aer colonial numai ca mai e putin si se prabuseste? Si e adevarat ca la aeroport te intimpina fete cu ghirlande de flori dasind in ritm de salsa?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Ahaaa,deci la CUBA visezi tu Amalia draga!
Tre' sa te dezamagesc,nici eu n-am fo' acolo,dar daca ar veni acuma de undeva o zina buna si as avea 3 dorinte,ghici care ar fi una din ele ?
Da, sigur ca as vrea musai sa vad CUBA si sa dansez SAMBA in plina strada!
Am vazut in schimb o gramada de reportaje despre CUBA la tele si am ramas asa de impresionata, de faptul ca oamenii rid si danseaza tot timpul,chit ca-s saraci lipiti pamintului si n-au nici dupa ca bea apa!
Sunt veseli & optimisti, iar drogul lor e dansul ! WOW!

Deci, ori ma "rezolva" zina cea buna ori dau lovitura la loto,dar CUBA trebuie s-o vad!
Traiasca CUBA!
P.S.Si asteptam povestirea adminului! Plizzz!


***Alba***
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album%20principal&mid=499&cid=78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

Mi-a placut imens Cuba si as mai merge inca o data.

Dar: Noi am fost la Varadero si nu ne-a asteptat nimeni cu fete si ghirlande cu flori, si nu mi-a dansat nimeni pe ritm de salsa la aeroport. Tot avionul spre Cuba majoritatea numai barbati, ce se duceau sa faca o cura de femei.

Cum ne-am dat jos din avion ne-a izbit un val de caldura umeda, de nu am putut respira ca lumea cateva minute. Dar te obisnuiesti. Aeroportul mic, niste maturatori impingeau niste "ceva" ca un fan uscat pe jos, mirosea a grajd si parca eram intr-un film intr-un tinut uitat de timp. Pasapoartele la control, zimbareti baietii la vama, ca doar eram cu pasapoarte romanesti, si eram frati de regim (fost) comunist.
Frumos si exotic. Ne astepta o aventura in fata noastra. Superb.

Merita vazuta! Merita vazuta! Oamenii saraci si respectuosi si cu un imens bun simt. Dar saraci lipiti! O camera de luat vederi sa nu lipseasca deoarece veti intalnii cea mai mare si veche colectie de masini rusesti ever. Nu ne-am plimbat cu caleasca deoarece calul era asa de slab incat ne era teama ca o sa pice pe jos cu noi.

Mancare buna. Daca dai un banut la localnici, poti sa-ti gateasca loco ceva traditional si seafood. Paiella si tot felul de bunatati cu schrimpi si lobsteri. Iar cafeaua cubaneza e extraordinara. De vrei sa parasesti resortul unde stai, poti lua taxiul, sau merge pe jos. Pe strada totul a fost safe si nimeni nu s-a legat de noi. Dimpotriva eram salutati si lumea ne zambea respectuos. Sunt calzi si cand se intalnesc/vad se pupa pe obraj la fel ca noi.

Din Canada am cumparat vreo 20-25 sapunuri, guma de mestecat, niste reviste, ziare si lucruri de imbracat ce doream sa le donam la Goodwill. Inainte de-a pleca la plaja, in fiecare zi am avut grija sa las 2-3 sapunuri pe pat si cateva pachete de guma de mestecat pentru cameriste. La intoarcere camera ne era plina de flori exotice, iar din prosoape erau facute lebede. La plecare finala am lasat toata imbracamintea celor ce lucrau la hotel. Numai cu lucrurile dupa noi am ramas. Au fost foarte bucurosi de gestul nostru.

Plaja cu cel mai fin nisip. Apa calda si culoarea de azur. Mai aparea din cand in cand cate un militian, ca sa verifice de localnici, ce aveau interzis sa calce in resort.

Ni s-a intrerupt curentul de vreo 2 ori, timp in care am golit niste margarite pe malul oceanului..

Si in final, fete si iar fete (prestand cea mai veche profesie). Marea majoritate a turistilor barbati (veniti singuri) erau din Germania, Italia, Canada. Ce sa zic, erau in fiecare zi cu cate 2-3, si mereu altele. Vreti amanunte?

Ceea ce merita vazut este Havana. Nu-mi vine sa cred ca pasii m-au dus unde si Hemingway a locuit vreme de cativa ani.

Va recomand Cuba cu placere!










Garo

Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela T. spune:

Garofitz, sa-i intelegem si pe ei ca sunt dupa 1 an de suferinte :-) La felul cum arata canadiencele, cred ca zic bogdaproste sa apuce si ei femei adevarate. Si ala cu 2-3 probabil ca-si facea plinul pt anul care vine ;-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Draga Alba poate vine zina pina la urma, sau de ce nu poate un zmeu sa te fure si sa te duca-n paradisul terestru Neaparat sa ne tii la curent.Hai poate facem o intilneala acolo. Ce zici?

Garo esti o dulce tare fain povestesti.La ce hotel ai stat de cite stele? Si ce am putea cumpara de-acolo inafara de havane, rom ..
Spunea cineva ca ar fi buticuri cu bijuterii din aur de 24 carate ieftine ca braga si magazine cu obiecte de arta care n-au taxe. Am mai auzit ca au sampoane si spumante cu esente de fructe exotice atit de aromate ca-ti vine sa le maninci .
Angela ai dreptate si eu ii iert pe canadieni.Pai cum sa reziste cind vad atitea frumuseti cu corpuri de sirene si pielea creola.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

quote:
Originally posted by Angela T.

Garofitz, sa-i intelegem si pe ei ca sunt dupa 1 an de suferinte :-) La felul cum arata canadiencele, cred ca zic bogdaproste sa apuce si ei femei adevarate. Si ala cu 2-3 probabil ca-si facea plinul pt anul care vine ;-)



Buna Angela,

Dar cum arata canadiencele? M-ai facut curioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kika spune:

Cuba e super! Si eu tot in Varadero am fost la plaja, deci alte orase n-am vazut, dar mi-a povestit sotul meu care a mai vazut si Havana, ca e intr-adevar deosebit! Cubanezele sint atit de frumoase... eu ca femeie si ma uitam... am tenul ciocolatiu si niste ochi verzi cenusii extraordinari, sint minione si tare vesele. Prostituate nu am vazut. Plaja a fost nemaipomenita, programele de distractie super, si e bine ca in astfel de tari sa iei totdeauna un hotel de 5 stele ca sa fie totul ok. Daca ii vedeai pe barmani cum te serveau, dura 10 minute pina umplea un pahar cu cola... cam leneviori si distrati dar ei mai mult dansau decit munceau! In orice caz te intorci de acolo cu o pofta de viata nemaipomenita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosa spune:

Amalia,

Du-te ! Du-te! Du-te! cit poti de repede, o sa te intorci cu bateriile incarcate si cu amintiri de neuitat.
Noi am fost in Cuba de doua ori, la Varadero si Cayo Coco si m-am duce oricind inapoi. Cred totusi ca e foarte cald daca te duci vara, noi am fost in februarie si in aprilie si era tocmai bine.
Varadero e foarte frumos, mai ales daca vrei sa vizitezi Havana - un oras superb, arhitectura coloniala impresionanta, mai au de renovat ceva fatade, dar poate o vor face cu banii de la Unesco, ca acum e inclus in circuitul international. Oamenii sint foarte primitori si veseli, cinta, danseaza si se bucura de viata in ciuda saraciei lor.
Mincarea e excelenta, are un gust de mincare naturala cum nu prea gasesti pe aici, iar daca te duci untr-un loc pentru familisti ai toate conditiile pentru copii – kids club, jocuri, muzica si dans pentru cei mici. Iar animatorii sint foarte buni si sa vezi balenutele canadience ce mai danseaza cu ei.
In fiecare seara sint spectacole apoi incepe discoteca, n-ai timp sa te plictisesti. Ah, si sa nu uit pina-colada, margarita si toate cokteilurile posibile . Peste tot esti in siguranta, noi lasam lucrurile pe plaja, chiar si camera video, plecam si citeva ore si nu ne-a disparut nimic.
As putea sa mai povestesc multe, dar ma opresc aici. In orice caz, merita vizitat.

Distractie placuta !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Rosa,

Mai continua, te rog...


Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosa spune:

quote:
Originally posted by khristin

Rosa,

Mai continua, te rog...


Cristina



Sa mai zic atunci…
Din pacate nu te intimpina fetele cu flori la scara avionului, aia cred ca se intimpla in Hawaii. Dar de cum cobori te izbeste un aer familiar, peisajul nu poate fi, cred ca sint oamenii, zimbitori dar ineficienti, poate caldura e de vina.
Timpul se masoara in “minute cubaneze”, dupa cum ne-a anuntat ghidul. Adica drumul pina la hotel e de 10 minute cubaneze (cit are trebui sa dureze) care se traduce in 45 de minute canadiene (cit dureaza de fapt). Aeroportul nu avea aer conditionat, toate geamurile erau deschise, curent peste tot, atit localnicii cit si calatorii fumau inauntru, cred ca si asta a contribuit la senzatia de deja-vu.
In sfirsit, ne urcam in autocar, aer conditionat, placut, vine soferul sa ne intrebe daca bem ceva. Dupa 3 ore de zbor si intrati in rolul de turisti, cerem cite o Cuba Libre (rom cu Cola). Ne taxeaza scurt de $2 US de caciula, dar il dam pe git si asteptam sa ajungem la hotel la “all inclusive”.
Intr-un tirziu, cam ora 10pm ne cazam, dar surpriza – ne dadusera cea mai proasta camera din hotel, ieseai in balcon si admirai un zid imens iar lampa de deasupra usii era singura care pilpiia din tot hotelul Am coborit sa mincam, restaurantele inchise deja, nu mai aveau decit niste sandwichuri vechi si scofilcite la bar. Bune si alea, si dai cu pinacolada sa ne treaca foamea.
Atunci am devenit sceptica , dar a doua zi toate s-au rezolvat – ne-au schimbat camera cu una cu vedere la ocean, absolut superba. Restaurantele s-au deschis si mincarea a fost la superlativ – intr-o seara a iesit cheful francez cu echipa si au dansat pentru turisti, ce mai, tambalau mare in restaurant, ii aplauda toata lumea.
Intr-o zi am vizitat Havana, in alta zi am luat o croaziera cu catamaramul si mai sint si alte excursii pe care le poti face – contra cost.
Peisajul este absolut impresionant, florile sint mai mari, culorile sint mai vii, frunzele sint mai viguroase, caldura te bate in cap, briza te bate in fata iar animatorii danseaza si cinta toata ziua. Plajele din Cuba am auzit ca sint cele mai frumoase din Caraibe, dar nu asa de frumoase ca la noi la mare (sic). Bineinteles, apa e foarte sarata, dar daca nu o suporti poti sa stai la piscina.
Intr-un cuvint – SUPER !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:


Ahaaaa,.....interesant mai vrem

***Alba***
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album%20principal&mid=499&cid=78

Mergi la inceput