Cum putem proteja mediul

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Aaaaaaaaaaaa!
Pai daca-i asa ma mut in Germania !!!!!!!!!
Pe cartoane,recipiente de sapun lichid,chantiny,lapte si maioneza nu se dau bani daca le duceti la bena de reciclaj?

Si cu bateriile care se reincarca!!asta da gest pentru planeta tinind cont de cit de nocive sint substantele din care sint fabricater plus ca-i dificil si reciclajul lor!!
Mi-am luat si aparat de incarcat baterii de acum un an deja doar ca nu incarca decit bateriile mici si mijlocii ,cele dreptunghiulare pentru telecomenzile de la masinile teleghidate si cele rotunde mari nu incarca ,dar cred ca exista si pentru acestea nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

-Tian !!!!
Corina
tohmai am observat ca locuiesti in Ulm pe unde trecem noi cind mergem acasa si unde chiar am dormit o nopate acum citiva ani!
Foarte placut oraselul vostru,am ramas cu o amintire agreabila ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

azi am urmarit la tv o emisiune despre cat de curati sunt romanii. erau printre invitati si sulfina barbu, care nu prea a zis mare lucru din pacate. tot ziceau ca sunt legi si amenzi pt cei care arunca deseuri aiurea....dar din pacate nu sunt oameni care sa le aplice....cel putin eu una nu am vazut si nu am auzit de asa ceva.
pe mine ma mai deranjeaza ff tare mizeria din parcuri si parintii care fumeaza in zonele de joaca a copiilor si arunca mucurile pe jos. eu am inceput sa iau atitudine in acesta privinta dar sunt privita ca un monstru care le distruge placerea de a fuma as vrea sa pot sa faca ceva mai mult....sa primeasca o amenda ceva...cand incepi sa platesti sigur nu mai faci..nu stie nimeni legile respective(am cauta pe net dar degeaba)sau unde ma pot adresa?!? sunt si tineri rebeli care se aduna in parcuri si pe langa ca vandalizeaza leaganele lasa resturi de tot felul de la peturi, seminte, la mucuri de tigara.....am gasit prezervative folosite si inclusiv o seringa folosita
e strigator la cer....vreau sa fac ceva si nu stiu ce.....astept sugestii

de Alex SUPERSTAR (8 mai 2006)
www.flickr.com/photos/49551753@N00/sets/72157594507626190/" target="_blank">POZE
www.youtube.com/profile_videos?user=arleena79" target="_blank">Filmulete
nasterea
CONCURS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Buna dimineata!

pentru mine acest subiect este tare delicat si recunosc ca am facut o obsesie din cum si ce pot face pentru a proteja mediul. Cam ce face eu:

La servici:

- hartia se recicleaza; toata hartia pe care am printat diverse lucruri si care nu ne mai trebuie, ziarele si revistele care au fost citite si nu ne mai sunt de folos, se trimite la reciclat. Avem cosuri speciale unde se aduna hartia, iar cladirea unde avem sediu are contract cu o firma care recicleaza hartia;
- atunci cand nu este nevoie de lumina artificiala, eu personal inchid lumina in zonele in care aceasta este deschisa

Acasa:

- toate ziarele si revistele le dau la reciclat; le adun frumusel intr-o geanta si le dau tatalui meu, care le duce la o fabrica unde se recicleaza hartia;
- din categoria 2 in 1, am decis sa nu mai folosesc liftul decat daca am bagaje foarte mari; altfel, urc pe scari - fac si putina miscare si economisesc si putina energie;
- mi-am cumparat de la Carrefour si Selgros cate 2 pungi mari de rafie; atunci cand merg la cumparaturi la aceste magazine, imi iau pungile cu mine, asa incat nu mai folosesc pungile de plastic din magazin;
- spal rufe atunci cand am rufe indeajuns de multe pentru a umple o masina;
- incerc sa economisesc atat de multa apa cat pot atunci cand fac dus sau spal vase

Mi-am adaugat la semnatura, atat aici pe forum, cat si in adresa de e-mail de la servici, o rugaminte catre cei ce imi citesc mesajele. Va pot spune ca are ceva impact si unii dintre cei ce primesc mesaj se gandesc la "indemnul" meu si il urmeaza.

Ce n-amm reusit... sa folosesc mai putin masina. Recunosc ca sunt de pendenta si ca si la cele mai mici drumuri, plec cu masina. Lucrez si la asta...

Stiu ca unii ma considera ciudata... pentru mine este ciudat sa aud oamenii bucurandu-se ca nu ploua sau fiind cu totul indiferenti la ce se intampla in jurul lor.

Gabi

Please think twice before you print out this message or any other document! We are all responsible for protecting our environment! YOU can save a tree...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Iata o initiativa care mie mi-a placut enorm si tocmai de aceea am decis sa-mi inscriu compania:

http://www.milioanedecopaci.ro/index.php


daca ar fi mai multe astfel de initiative.. ar fi un mare pas inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_ulia spune:

cred cu tarie ca fiecare dintre noi isi poate aduce contributia la protejarea mediului inconjurator. faptul ca in alte state ale lumii (vezi SUA sau china) se acorda chiar mai putina atentie acestui subiect nu mi se pare o piedica in calea aportului pe care il pot avea eu la acest lucru. personal:
- nu spal vasele sub jet de apa curenta, ci strang mai multe vase, umplu pe jumatate chiuveta cu apa si le spal asa.
- opresc apa cand ma spal pe dinti, cand ma sapunesc la dus
- spal rufe doar cand am o masina intreaga
- am grija sa nu printez degeaba hartii
- cumpar doar produse de curatat care nu au X pentru substante toxice pe spate, chiar daca trebuie sa frec mai mult
- strang ziarele si hartia si le predau la centrul de reciclare
- refolosesc pungile pe care le primesc la cumparaturi ca si saci de gunoi
- am tot timpul in geanta o sacosa de rafie, ca sa nu trebuiasca sa iau tot timpul la magazin pungile de plastic. iau pungi de plastic doar daca iau ceva umed sau fructe care se pot zdrobi


27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Eu si sotul meu ne-am luat biciclete de doua luni si ca atare sint mai putin doua masini in traficul oribil din Bucuresti. Nu cred ca o sa schimb clima cu atitudinea mea, dar eu ma simt mult mai bine de cind fac miscare zilnic, nu mai consumam benzina, facem economii si daca mai multi ar face asa cu siguranta s-ar simti. Ce ne facem insa cu atitudini de genul "cum sa umblu cu bicicleta, sa creada vecinii ca sintem niste sarantoci?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Orce initiativa cit de mica este ENORMA in realitate !
Si nu va speriati ca unii se uita la voi ca la niste "ciudati" toti cei care simtim ca trebuie facut ceva pentru planeta pe care o lasam copiilor nostri sintem toti priviti la fel !!
Cine n-a simtit privirile iscoditoare ale celor din jur cind s-a aplecat sa ia de pe jos un gunoi care nu-i al lui????
Cred ca toti am trecut prin asa ceva cel putin o data in viata,important este sa stim ca nu sintem singuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Si trebuie sa facem economie la orice. La curent, la apa, la hirtie, la sticle. Pentru ca altfel consumam inutil resurse.

Si mai ales trebuie reciclate materialele reciclabile, pacat ca in Romania nu se face asa ceva peste tot.

Anii '60-'90 au fost anii risipitorilor, si anii 2000 trebuie sa fie anii de economii.

Am auzit ceva ce mi-a placut:
"planeta nu e mostenire de la stramosii nostri, ci imprumut de la copiii nostri". Noi ar trebui sa protejam cit putem mediul inconjurator pentru ca alor nostri copiii sa le mearga bine si sa fie sanatori, si copiii lor la fel.



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Apropo de mersul pe bicileta, in Romania este ideea prosteasca ca daca mergi cu bicicleta , esti un amarat, ca bei banii in loc sa iti iei o masina. Asta ptr. ca noi romanii dupa ce ca suntem saraci ,( ca si tara) mai tinem si coada pe sus. Eu as fi pentru mersul pe bicicleta daca s-ar " purta" mai mult sportul asta si daca nu ar flueira toti prostii dupa mine.( La ora asta nici nu stiu sa merg)

of topic apropo de fluierat , strigaturi si alte magarii , din cauza acestora, eu prefer sa merg numai cu masina. Cand ies pe jos , in vestitul oras in care lucrez, Voluntari, ce imi e dat sa aud si sa vad...vin plina de nervi , atata prostie nu am vazut niciunde. Si nu ma imbrac nici provocator, nu sunt nici frumusetea pamantului,imi vad de treaba mea.Cu toate astea la fiecare minut trebuie sa aud claxoane, iesiri pe geam cu diverse adresari si fluieraturi. Nu mai suport, mi-am varsat oful, demult vroiam sa zic.Degeaba orasul asta e langa capitala,ca atata lipsa de civilizatie
nu am vazut in viata mea. Scuze de of topic, dar are legatura cu mersul cu masina si implicit, poluarea. Sa il ajutam pe Alexandru

Mergi la inceput