Prajituri si torturi (2)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Borzasimo...incerc sa decifrez reteta...ai cam sucit-o dar ma descurc io.Cate creme sunt...de foi am priceput
Pune retete desigur...sa ne mai inspiram si de la tine!


BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Danina, pai tu crezi ca ma laud cu flori cumparate???

Eu le fac. Le fac din pasta de lapte praf. Amestec trepat miere cu lapte praf(lspte praf pentru patiserii, deci acela imbogatit cu vitamine nu e bun):o lingurita de miere(miere de salcam sau energizant), una cu lapte praf, framant si colorez daca vreau. Fac compozitie putina deoarece se intareste si nu mai pot face petalele asa frumos, ca se rup.
Acum mi-am facut rost si de scule de la Wilton pentru alte floricele si multe altele. rpodusele se pot cumpara la noi in tara de la w w w.bbsuperimpot.ro(fara spatii intre W).

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns borzasimo spune:

Hildegard imi cer scuze ca nu ai inteles dar asa am primito si eu exact cum am scriso, asa scria si pe reteta,crema e una singura, cele 10 galbenuse se freaca cu zaharul se adauga laptele, faina si zaharul vanilat, toate astea se fieb la foc mic sa nu se prinda de oala cind sa racit se adauga untul, inca o data imi cer scuze eu am facuto si mia iesit fff buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Borzasimo, multumesc, ma priceput reteta

Matiz
,uite diferite explicatii la cum se fac trandafirii din pasta ,din martipan, gasesti aici la capitolul "Trandafiri" de aici:
aici



BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

[blue]

Multumesc Vero!mai am o intrebare:la flori merge si mierea zaharisita sau trebe s-o topesc?cand mai faci trandafiri nu poti sa fci niste foto pas ci pas sa vedem si noi etapele?m-am uitat p ce ai tu acolo dar nu am inteles mare lucru.daca nu e prea mare deranjul...pls.

iza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Matiz, da, o sa incerc sa fac poze pas cu pas....sper sa intelegi ce o sa fac!Eu trebuie sa pozez singura.Trebuie sa-mi fac niste trandafiri sapt. asta pentru un tort.
In situatii de astea e bine sa te pozeze cineva...si sotul meu e la servici, dar ma straduiesc sa fac singura ce pot,ok?

Acolo unde ti-am zis sa te uiti..arata cum faci tranda...deci cum incepi un trandafir!

La flori nu merge mierea zaharisita ci numai mierea curata,fina, si de salcam sa fie sau energizant.


BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

uite sper ca asta ai vazut-o:
http://www.sugarcraft.com/catalog/misc/lessons/fondantrose.htm
-aici nu arata cum faci pasta dar eu zic ca nu e asa greu;
-aici sunt trandafiri din martipan:
http://www.odense.com/rosebuds.cfm

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

vERONICA merci ,dar aia nu sunt ca ai tai. Felicitari ,eu oricum sunt antitalent, dar inercarea moarte n'are.





Danina si Diana - strengarita familiei

Poze 2006 DIDIUTZA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Danina, am gsit si eu niste linkuri ca model. Da, nu sunt ca ai mei ...cred ca depinde de fiecare cu simte s afaca trandafirii...eu pun mai multe petale, imi place sa arate cat mai natural dar nu pot sa zic ca reusesc sa-i fac 100% asa! Cu timpul o sa-i fac si mai bine.
Am zis ca o sa incerc sa fac acuma trandafiri,zilele astea(ca trebuie sa fac pentru un tort) si fac poze pas cu pas, ok? Fac poze asa cum fac eu trandafirii!

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

Veronica,abia astept!!Mie sincer imi place mai mult cum ii faci tu decat aia care ia-m vazut acolo.par reali!!dar merea din comert e buna?eu nu gasesc aici naturala de salcam.am naturala din romania dar nu e de salcam.Vreau sa te intreb ceva,am gasit intr-un supermarket o spatula de intins crema pe tort ,cica e de firma (fackelmann)dar mi s-a parut foarte flexibila.asa trebe sa fie?nu am luat-o ca m-am gandit ca ar trebui sa fie ceva mai dura.sa nu fie asa flexibila.gresesc?se gasesc foarte multe kestii de patiserie aici ,totul e sa ma apuc..

Mergi la inceput