cat trebuie sa manace bebelusul...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisbar spune:

fetita mea are 10 luni jum. si mananca 2 biberoane de lapte pe zi (dim. si seara), fiecare de 200-230 ml. adunat nu fac 500 ml/zi. Pediatra mi-a zis ca la varsta asta bine ar fi sa depaseasca 500 ml dar,avand in vedere faptul ca mananca si un iartel pe zi si branzica facuta in casa, a zis ca e ok pana la urma pt ca-si mai ia si din lactatele astea. oricum, nu am cand sa-i dau lapte mai mult pt ca ar trebui sa-i inlocuiec ori masa de fructe, ori masa de pranz de mancarica gatita, dupa aceea manaca branzica si un iaurtel iar la 10 seara, inainte de culcare - biberonul de lapte. problema este ca ea nu poate manca la o masa o cantitate foarte mare de lapte. iar noaptea nu se trezeste sa mananca. oricum, copilul este sanatos si la fiecare control lunar pediatra a fost multumita de evolutia ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinaw spune:

Lorenyy, si eu sunt stabilita in USA (TN) si aceeasi situatie am avut si eu cu pediatra pe problema laptelui (baietelul meu acum are aproape 3 ani). Intr-adevar e important laptele si sa ii dai cat vrea, dar nu o poti forta. Important este ca fetita sa nu piarda in greutate. Atata timp cat pune pe ea si e sanatoasa, nu trebuie sa iti faci probleme.

Sanatate si numai bine,
Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

La mine situatia e si mai gri...
A mea are 6 luni si 1/2 si papa maxim 450 ml lapte pe zi. Dar nu exista biberon de lapte fara cel putin 3-4 masuri de cereale cu lapte in el! Si ii mai bag si cate un iaurt la cele doua mese solide de fructe si legume. Sunt mereu stresata ca nu bea suficient lapte, dar nu pot si nu vreau sa o fortez. Am fortat-o de vreo 2 ori si mi-a vomitat tot ce avea in burtica saraca! :-(
Asta e. De sanatoasa e sanatoasa si foarte vioaie.

Alina

Mergi la inceput