Nunta in Iasi (22)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Dragelor,
Pot sa va spun ca sunt tare suparata. Am tot mai mult impresia ca am pus atata suflet si atata energie in organizarea acestei nunti DEGEABA. Tot mai multa lume ma suna sa imi spuna ca nu vine (si nu e vorba de simpli cunoscuti, ci de prieteni apropiati, oameni pe care ii cunosc de mult si cu care am impartasit multe lucruri), unchiul meu preferat si-a rupt piciorul si tot asa, ghinioanele se tin lant. Pana la urma o sa iasa un fiasco total, pentru care am depus efort si sentimente un an intreg. Nici nu mai stiu ce sa fac de suparare. Sotul meu zice ca o sa iasa bine, dar el e la mii de km departare, nu e aici sa se ocupe el de toate. Din cauza lui nu ne vine aproape nimeni din partea lui la nunta, pentru ca nu a fost aici sa le dea invitatiile prietenilor si rudelor lui, iar eu chiar nu am avut cum, prin urmare de la el nu vine aproape nimeni. Prietenele mele (asa zise) au considerat ca alte nunti sunt mai importante si prin urmare nu vin nici ele, si tot asa....
Imi vine s-o las balta cu totul si imi pare rau ca m-am bagat in toate astea, mai bine nu mai faceam nimic....

Leah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Leah, imi pare tare rau pt tine.
si noi am avut surprize, ca nu au venit prieteni foarte apropiati pentru care am bagat mana in foc ca vor veni, dar au venit in schimb altii de la care nu ne asteptam la prea mult. oricum partea buna a fost ca au venit mai multi decat ne asteptam. noi ne asteptam sa vina 60 si au venit 75.
eu zic sa nu te descurajezi, oamenii isi mai schimba parerea. trebuie sa il pui pe sotul tau sa vb serios cu prietenii lui, chiar daca e departe, sa ii convinga sa vina. multa lume nu e hotarata.
cate persoane te asteptai sa vina si cate vin pana la urma? sa vedem daca e o diferenta foarte mare sau nu.
eu zic sa nu renunti. o sa iasa bine si cu mai putina lume, mai ales daca nu faci nunta pentru castig.
oricum am vazut ca tu ai venit cu foarte multe idei noi si frumoase pentru nunta si te felicit pentru asta, dar sa stii ca lumea nu apreciaza asa mult tot ce faci si nu isi da seama ce mult ai muncit pentru nunta asta si cat ai cheltuit. eu am muncit 3 zile sa fac marturii si lumea le-a ignorat si le-a lasat pe masa. probabil ca nu si-au dat seama ca tre sa le ia acasa, dar nimeni nu m-a intrebat nici macar ce-s alea si ce se face cu ele. asa ca nu prea se merita, decat daca vrei tu neaparat pentru sufletelul tau.



Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Buna!

Si eu mi-am dat seama ca lumea nu o sa aprecieze nimic din ce am facut. La romani vad ca tot ce conteaza sunt lautarii, mancarea si bautura, in cantitati cat mai mari si mai traditionale. In rest, ce mai conteaza, atat timp cat se ghiftuiesc si se imbata...Azi sunt si foarte deprimata si am numai idei negre in cap.
Eu initial ma asteptam la 80 de persoane si se pare ca vin in jur de 40 (desi n-au confirmat toti inca), deci 20 de familii. Dupa cum am mai spus, o sa fie bairam acolo, nu nunta. Degeaba am comandat atatea aranjamente florale, sa am ce pune pe mesele goale probabil. Cred ca o sa sun la firma, sa reduc numarul aranjamentelor, si o sa mai reduc si meniul, o sa scot din chestiile suplimentare pe care le adaugasem. In fine, desi toti zic ca nunta o faci pentru tine, pana la urma tot cu oameni se face si satisfactia invitatilor conteaz#259;.
Daca tot am intrat in hora, acuma joc si pentru ca eu nu am decoratiuni pe masini de niciun fel (ca nu imi plac), mi-am comandat o placuta de inmatriculare pe care scrie PROASPAT CASATORITI. Era ieftina si identica cu una originala, asa ca mi-am mai permis un ultim moft. Si tot pe site-ul ala cu placuta, am gasit si diverse obiecte personalizate, printre care si un set de carti de joc cu poze de la nunta, pe care o sa mi-l comand dupa nunta, sa i-l dau sotului meu in strainatate sa-l aiba la el, ca ei oricum mai joaca si carti cand sunt in misiuni si sa isi aminteasca de nunta

Oricum, noul meu motto este "nu aduce anul, ce aduce ceasul", asa ca ma astept in continuare la ghinioane legate de nunta asta

Leah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lyla spune:

Buna Leah,
Nunta ta va fi deosebita pt. ca tu iti doresti acest lucru.Nu lasa supararea sa te umbreasca acum in ajunul nuntii.Indiferent cate persoane vor fi in final trebuie sa lasi bucuria sa reverse, sa te distrezi deoarece semnificatia momentului e mult mai profunda.Se deschide un nou drum - al vietii in doi.Canalizeaza-ti toate gandurile frumoase catre ziua cea mare si ai sa vezi ca se vor "sparge" toate ghinioanele.
Intr-adevar sunt foarte putini cei care stiu sa aprecieze frumosul si micile detalii.Gandeste-te la tine ,la familia ta si continua pregatirile cu acelasi entuziasm pe care l-ai degajat din fiecare mesaj trimis pe acest forum.
PS. La ce ore se vor desfasura evenimentele:cununie civila,cununie religioasa(le ce biserica)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Leah - mergi mai departe, nu ai ce face, incearca sa te bucuri de moment, indiferent cine va fi acolo si cine nu. acuma se vede cine iti e cu adevarat prieten si cine nu.
eu as recomanda 3 lucruri la o nunta, daca vrei sa nu ai prea mare cheltuiala, banii dati pe aceste lucruri de care va zic mi se par aruncati in vant:
1. Rochia - unul dintre cele mai scumpe articole de nunta, care nu mai paote fi folosit dupa. nu merita atatia bani
2. Orchestra - nu mi-as fi luat orchestra niciodata. e mult prea scumpa fatza de DJ si nici nu poate canta tot ce vrea lumea. merge la invitati mai in varsta, nu la tineret.
3. Decoratiuni luate prin firma - am auzit cazuri in care firma a coshit mirii de bani pentru cateva decoratiuni pentru sala. cautati-va un restaurant care ofera decoratiuni singur, care intra in pretul meniului, nu separat. nu se merita. la noi restaurantul a oferit tot, nu am decorat cu nimic in plus fatza de ce au oferit ei.
cam astea ar fi cele 3 lucruri cele mai scumpe pe care nu se merita sa dai banii, dupa parerea mea. bineinteles, daca ai bani de nu ai ce face cu ei, iti poti permite si mai multe lucruri.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Multumesc pentru incurajari!

Eu in materie de decoratiuni nu am luat nimic prin firma, in afara de cateva aranjamente florale de pus pe masa, in rest nimic, totul am cumparat eu rand pe rand.
Cu privire la formatie, e deja "arvunita" ca sa zic asa, am facut si acolo o prostie cand am luat-o ca m-am lasat influentata de parinti care isi doreau foarte mult formatie si nu DJ si la momentul respectiv am cedat si am contractat o formatie.
Iar rochia - am luat-o deja, scumpa intr-adevar dar e singurul lucru pe care a meritat sa dau banii.
In rest m-am descurcat cum am putut fara sa apelez la agentii si intermediari, m-am dus eu peste tot si am cautat tot ce am avut nevoie, cred ca atatia kilometri n-am facut in viata mea.
Asta e, de acum mai sunt trei saptamani si nu mai pot da inapoi, trebuie sa merg inainte si ce-o fi o fi. Pacat ca nu-mi poate fi invatatura de minte treaba asta (sper sa nu ma mai marit inca o data ), oricum nici petrecere la botezul copilului nu mai fac, nu-mi mai trebuie nimic de genul asta.

P.S. Cununia religioasa e la ora 17.00 la Biserica Sfantu Nicolae din Socola. Cununia civila am facut-o anul trecut, deci e o grija in minus.

Leah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Leah uite mie mi-ar placea sa vin sa te vad miresica. As fi vrut sa fiu in tara si cand a fost Ramo miresica, dar n-am reusit. Facem aici un grup pe DC? Sa venim sa ducem o floricica pt Leah?

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana8188 spune:

Leah, imi pare rau ca esti asa de supi. Nu stiu ce sa iti spun decat ca eu as mai reduce din meniuri si din aranjamente. Dar atat. Nu trebuie sa iti para rau pt tot ce ai muncit si pt ca ai pus atata suflet.

Eu am avut totul de la o firma pentru ca nici eu nici sotul nu aveam timp de umblat. Si acum, cand stiu atatea despre organizare de nunti, imi pare rau ca nu m-am implicat mai mult, ca nu am stiut anume ce sa cer firmei respective. Am lasat totul pe mana lor si n-a iesit deloc rau dar se puteau face atatea in plus sau in alte feluri, mai originale.

Sincer, eu sper sa iesi cat mai curand din starea asta. Cred ca aici contribuie mult si faptul ca sotul tau e departe. Nunta nu ai organizat-o pt altii in primul rand, ci pentru ca sa fie sufletelul tau multumit.

Si daca ai prieteni care nu vor sau nu pot sa vina te cred ca esti dezamagita, dar raman cei care vin si in plus, cel mai important este sa fiemirele si mireasa prezenti. E a voastra nunta.

Hai, un zambet.... si multi pupici de la o fosta miresica stresata

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Oana, mie mi-e dor de tine. Nu vrei sa ne vedem la biserica la Leah? Si poate mai mobilizam din fostele miresici de pe forum ...

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

unde e biserica asta? eu in principiu as merge daca am timp, numai ca in ultimul timp ne tinem de excursii in weekenduri nu prea am stat acasa de cand s-a incalzit. oricum mai vb.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput