oua vopsite in coji de ceapa

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Crista eu intotdeauna le fac cu foi de ceapa (de la ceapa alba) si ies frumoase, dar mi se pare interesanta ideea ta de a folosi si ceai de fructe. Numai cel de fructe de padure e bun? Ar fi ok si de capsuni? Si cele doua pliculete cam la ce cantitate de apa se pun? Le pui la fiert odata cu foile de ceapa? Multumesc anticipat.

Un alt pont pentru vopsirea oualor este sa le pui intr-un material cu gaurele daca ai (erau niste maieuri plasa) ies foarte interesant. Iar eu mai folosesc pentru ornat bulinutze de la perforator, pe care le pun pe ou aleatoriu sau creez diverse modele (floricica, inimioara, litera, etc) - umezesc oul cu apa inainte ca sa adere hartia si ies si ele foarte interesante (cum am spus, eu le pun in ciorap si le colorez cu foi de ceapa).


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Alynutza .. cred ca era cam 1 l de apa sau 1,5 l ... nu era mai mult cit sa fierb vreo 4 -6 oua ... Nu stiu ce sa zic de ceaiul de capsuni .. asta de fructe de padure mi-a venit ideea cind am vazut cit de tare pata farfurioara si fata de masa .. si am zis ca dc iese asa tare culoarea din el o iesi si pe ou ... Il aveam de peste 1 an poate chiar 2 si nu il bea nimeni asa ca l-am sacrificat pe altarul oualer de Paste ... Tu inmoaie plicul de ceai in apa si vezi cit de colorata e picatura care curge din el pe farfurie .... pe urma te orientezi .... Pune mai multe plicuri de ceai ca asta nu strica , nu e toxic ... si chiar dc se sparg ouale nu se intimpla nimic ....

Mama mea le facea cu foi de ceapa si rosie si alba si ieseau foarte frumoase .. si noi tot cu frunzulite sau cu animalutze ( intr-un an chiar am avut niste pitici cu felinar ) decupate cu grija de mama din cartile pt copii si puse pe ou cum zici tu de bulinele de la perforator ....

Eu cred ca ajung tot la hirtie creponata ca pe asta o am in casa, restul nu se stie ce voi gasi ... ceapa e cam aiurea sa cumpar numai pt foi ( noi nu mincam ceapa, nu punem nici in mincare deci nu stiu ce as face cu ceapa si cum sa cumpar numai foile fara ceapa ).. insa o sa iau exemplu de la tine si voi pune si niste floricele de hirtie dc nu apuc sa iau frunze ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

Am testat hartia creponata pe un ou. A iesit frumos!
Am avut hartie albastra si a iesit un bleo mai inchis.Muncesti putin mai mult ca si cu vopseaua, dar eu zic ca merita.

http://community.webshots.com/user/tincadiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Crista multumesc de sfaturi. Pana la urma n-o fi un capat de lume daca iau ceai de fructe de padure (ar fi si mai bine daca gasesc la pliculetz ca nici noi nu-l bem). Mi-ar place si hartia creponata, dar eu nu suport mirosul de otet, asa ca nici vorba de asa ceva. Eu foile de ceapa le iau de la mama, la cata ceapa folosim si noi , cred ca nu mi-ar ajunge un an de zile sa strang pentru vopseaua de Pasti. Totusi, poate intrebi la un aprozar, ceapa se mai 'exfoliaza' si nu cred ca i-ar costa nimic sa-ti dea cojile cazute de pe ceapa. (Si da, ai dreptate, si noi punem cateva foi de ceapa rosie, dar numai cateva-cateva, doua-trei).


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picasso spune:

Eu anul acesta am ramas fara vopsea...Nu am hirtie creponata si nici prea multe foi ce ceapa,de aceea ,ina_nz ai putea sa detaliezi despre vopseaua alimentara.Stiu ca este si aici,asa cca,daca esti buna explica pe intelesul unei babe ca mine.Dupa ce pui vopseaua in bol...ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picasso spune:

Am uitat sa multumesc!Scuze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Picasso a zis fata : "Se fierb ouale si se racesc putin.
Apoi se rastoarna vopseaua nediluata in niste boluri mititele sau in paharele si se tin pana se coloreaza." Probabil ca daca vopseaua nu le acopera de tot le mai invirti tu cu lingura sa se coloreze bine pe toate fetete..Cind vezi ca s-au colorat le scoti cu o lingura pe hirtie absorbanta sau de ziar ca si pe cele vopsite cu Gallus ...le lasi sa se usuce si gata ...

Alynutza eu n-am aprozar numai supermarket .. Avantaj: iubesc otetul.. as putea sa il si beau daca as stii ca nu mi-ar face rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picasso spune:

Scuze<am zis ca sint batrina si senila[am zis?????]Dar acele vopsele nu sint lichide,ci praf.Ce fac,le tavalesc prin praf?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

praf?? pai atunci pui apa ca a devina ca o cerneala ( un lichid colorat ) .. poate scrie pe ele mai mult... Aici sunt lichide si puse in sticlute ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picasso spune:

Crista esti tare draguta!Dar scrie in japoneza...
Oricum multumesc pt ajutor!
Paste fericit si liniste in suflet!

Mergi la inceput