avort spontan

avort spontan | Autor: marynik

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor , acum cateva zile am suferit un avort spontan la 5 saptamani ; ce este mai tragic este ca sunt la a doua experienta de acest fel , as vrea sa stiu daca si alte fete au mai trecut prin acesta tragedie , ce pasi au urmat , ce analize au facut , cat timp a trecut pana la urmatoarea incercare de a ramane insarcinata , etc. Va multumesc anticipat , orice mi-ar fi de folos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Draga mea, imi pare foarte rau pentru pierderea suferita, stiu cum este... Te inteleg, dar nu-mi face placere sa vorbesc, sa-mi amintesc despre asta...
Intra la Durerea pierderii unei sarcini si vei gasi multa compasiune, sustinere si raspunsuri pt intrebarile tale.




Mami de Sebi (04.02.2004)

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutz@ spune:

Incep prin a-ti spune ca imi pare rau pt ce ti s-a intamplat.
Stiu cum e - am trecut prin asa ceva in 24 aprilie 2005 si in august 2005 am ramas iar insarcinata, iar acum am un baietel minunat. De aceea pot vb usor despre acea perioada acum.
Am pierdut sarcina la 5 saptamani.
Imi amintesc ca desi fizic m-am refacut usor, psihic eram distrusa si plangeam in fiecare zi. Nu suportam sa vad femei gravide, sau bebelusi. Credeam ca e sfarsitul lumii, ca n-am sa mai am copii vreodata. Dr mi-a recomandat sa incerc dupa 3 luni , dar n-am avut rabdare decat 2 si am incercat dar...nimic. Asta m-a ingrozit si mai rau.Dupa doua incercari nereusite imi pierdusem speranta (mult prea repede de altfel).Atunci mi-am zis ca mai bine nu ma mai gandesc si daca dupa 6 luni nu reusim sa incep sa ma duc la medic pt tratamente de fertilizare (asa de zapacita eram).
Dar surpriza a venit chiar dupa a 3-a incercare cand chiar nu mai speram dar tot continuam cu plansul "de ce mi s-a intamplat mie asa?"

Ca analize am facut: Chlamidia, Listeria, Toxoplasmoza, Rubeola - rezultat negativ -cauza avortului neprecizata.
Ce te pot sfatui eu, ar fi sa nu-ti pierzi speranta si sa fii optimista (pt ca si asta conteaza f mult- sa gandesti pozitiv). Iti spun asta atat din experienta mea cat si a cumnatei sai a unei vecine - amandoua au pierdut cate o sarcina la cateva saptamani si acum una are un baietel de 2 luni si cealalata asteapta sa nasca in iunie. Asadar, se poate, chiar daca acum pare imposibil.
Multa sanatate acum si multa rabdare. Daca te mai pot ajuta cu ceva scrie-mi pe mail: dana_ispas01@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claui spune:

eu am pierdut sarcina la 8 sapt si analizele pe care mi le-a rec dr sunt urmatoarele: toxo, citomegalo, anticorpi antifosfolipidici, factor leyden, proteina s, cariotip( ambii parteneri),det IGG si IGM pentru: mycoplasma, chlamidia, listeria, richettzzi, virus herpetic1,2,1+2./ colposcopie, examen complex al secretiei vaginale, citotest. Pt partener - spermograma si analiza completa a spermei. Sper ca iti este de folos lista. Dr care mi le-a recomandat este recunoscuta ca fiind buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

marynik, imi pare tare rau. Din cate stiu eu avortul spontan poate fi si o cauza a lipsei progesteronului in organism. Incearca data viitoare, caci cu sigurant va mai fi o data viitoare, sa suplimentezi progesteronul eventual cu ovule utrogestan.
La mine sarcina pe care o credeam de 5 saptamani era de fapt oprita in evolutie. S-a intamplat si la mine cam de 2 saptamani. Asa ca te inteleg prin ce treci.

Monica

Mergi la inceput