help-informatii

help-informatii | Autor: nusicasiely

Link direct la acest mesaj

am o cumnata insarcinata in aproape 28 de saptamani(maine le implineste)si a avut aseara contractii.am dus-o la maternitate,la sfatul doctoritei ei,si azi dimineata la eco,i-a spus ca bebe a inghitit lichid amniotic si ca are sacul gastric marit si nu mai stiu ce,ceva ce mai apare la baieti(ea nu a retinut),ceva care inainte era mortal,dar acum s-ar trata in prima saptamana.chestia e ca ea asteapta o fetita.
trebuie sa precizez ca ii face injectii si perfuzii si ca ii da ceva sa se dezvolte plamanii lui bebe mai repede.asta inseamna ca se asteapta sa nasca preatur.ea acum e internata la maternitatea bucur,la bucuresti,la d-ra constantinescu camelia.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

a uiitat sa precizez ca ea are tensiunea mica,asa a avut mereu,si doctorul o suspecteaza de trahicardie si a avut si niste probleme neurologice,a fost suspecta de scleroza in placi,dar se pare ca a fost o raceala netratata,care s-a dus la coloana,a mancat mielina si ea a paralizat cand avea 15 ani,dar dupa o luna si-a revenit.acum doctora i-a zis ca are colul scurt si moale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

oare trebuia sa postez la prematuri?daca da,rog moderatorii sa mute mesajul,unde cred ei ca e mai bine.multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

rog moderatorii sa mute subiectul la :prematuri,ca poate acolo stie cineva ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaclaudia spune:

Nusicasiely imi pare tare rau de ce i se intampla prietenei tale.
Si eu am avut o prietena care a nascut prematur la Bucur la 36 sapt si pt ca spitalul nu este prevazut cu terapie intensiva pt bebe copilul ei a murit pt ca nu avea suficient de bine dezvoltati plamanii.
Parerea mea este sa se mute de urgenta la polizu sau municipal daca vrea sa treiasca bebe! Cei din Bucur sunt la pamant cu neonatologia.
Ii dorecs tot bine din lume si sa fie bine !
Deci sa se mute in alt spital !
a si am uitat prietena mea este doctor si chiar daca stia ce inseamna terapia intensiva pt un prematur nu a mai avut ce face , era prea tz se nascuse deja,dar poate prietena ta mai are o sansa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaclaudia spune:

Scuze nu retinusem bine despre cine este vb : cumnata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

inca nu a nascut
i s-a inmuiat colul ,ii fac injectii sa se dezvolte mai repede plamanii copilului si sa tina sarcina.a mai avut dureri si azi,dar ii mai trece cu nospa.problema ei este,ca doctorii,mai multi,au vazut la ecograf ceva la bebe,dar nu vor sa ii spuna inca ce,dar a zis ca pareau ingrijorati si ca luni o mai consulta.o sa ii spun,ca daca se agraveaza sa plece de acolo.vrea sa astepte pe doctora luni.

Mergi la inceput