Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (15)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Aura, wow, chiar nu ma asteptam sa-l faca cineva atit de repede, ma bucur ca ti-a placut rezultatul! Ai facut cu blat de biscuiti sau de aluat? De unde ai gasit lapte condensat? Ideea cu jeleu am s-o aplic si eu, pentru ca fructele puse fara el isi pierd aspectul destul de rapid, dar cu jeleu se pastreaza frumoase mai mult timp. Cu fructe de padure tre sa iasa o combinatie mortala.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

iaca,vin din nou pe la voi doar ca sa ma laud

tort facut acu' vreo 2 saptamani si care per total a fost un fiasco din cauza cremei (ganache) de la truffles cake.am reparat=o intr-un final.dar nu vreau sa-mi mai aduc aminte.stiu unde am gresit,ma rog asta e,n-o sa se mai intample:-)




I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ortansa, vai, ce tortulet simpatic ti-a iesit! Omuletul parca ar fi din ala cumparat, din plastic. Ai un talent extraordinar, bravo!
Despre crema de la truffle cake, ea e perfecta pentru umplut un tort, dar nu si pentru uns cu ea o suprafata peste care vrei sa pui fondant, intrucit proportia de frisca e prea mare. Nici nu poate fi numita ganache crema asta, e destul de subtire. Ganache-ul adevarat are mult mai putina frisca in compozitie si este mult mai gros la consistenta.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ghiocela spune:

Am folosit blatul de la Tortul nemtesc cu branza pentru ca din ala mai facusem o data si am zis ca sunt putine sanse sa dau gres. In plus, mi se pare un aluat foarte usor de facut si modelat.

Lapte condensat am folosit din rezervele mele strategice pentru ca de fiecare data cand ajung prin strainatate am grija sa cumpar cateva cutii, sau, dupa caz, imi chinui cunostintele sa imi aduca ele. Chiar ma gandeam ca ar trebui sa facem o petitie catre diversi producatori ca sa importe lapte condensat si in Romania, pentru ca sunt sigura ca ar avea piata de desfacere :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Ortansa super mortal tortul tau.

Gratiela pana la urma n-am comis reteta de la tine, am facut prajitura cu foi de napolitana reteta de la gonghy, ca pe asta a ales-o sotzul. A si avut super succes, ca deja a ramas jumate. O sa o fac si pe cea de la tine, numai sa-mi refac stocul de cocos.

Natalia eu astept reteta aia de lapte condensat ca sa incerc si eu cheesecake-ul cremos.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Ortansa,frumos tare tortuletul..mi-as dori sa pot face si eu un omulet atat de frumos...In curand o sa trebuiasca sa fac si eu un tortulet cu un pescar(pt sot-pescar inrait)Ai cumva poze din timpul fabricarii pescarului undeva?Si undita cum ai facut-o?
Felicitari !

Edit sa spun ca eu am pus pasta de zahar pe crema ganaj ..nu s-a intamplat nimic,insa le-am ornat in aceeasi zi in care s-au mancat..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

Natalia, eu intru rar pe aici pt ca rar fac prajituri. insa ieri am facut prajitura cu mere care a iesit ffff buna. i-am pus 3 linguri de zahar dar parca ar fi mers putin mai dulce
ai aici 2 poze sa imi spui daca asa trebuia sa iasa
o zi minunata si spor la bucatarit

MirelaV
pupicei pe burticei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, hehe, pe linga faptul ca sint o puturoasa, mi-am dat seama ca sint si uituca. Am postat reteta asta mai demult, intr-un subiect deschis de Ortansa, exact aici. Scuze ca te-am facut sa astepti. Prajitura cu foi Lica arata bestial! Foile de napolitana nu se inmoaie de la crema fierbinte? Vad ca in poza ele par crocante.

Aura, ai mare dreptate. Sa stii ca prin 95-96 am vazut intr-un La fourmi lapte condensat de la Nestle, dar costa atit de scump, iar eu eram pe vremea aia atit de neinteresata de domeniul prajiturilor, incit pur si simplu l-am ignorat.

Mirela, prajitura ta arata f. bine, dar vad ca nu e prea "bronzata", la mine iese mai rumena, dar probabil depinde de cuptor. Important e sa fie buna la gust. Zahar poti sa pui cit vrei tu, eu am scris in reteta minimul necesar, dar tinind cont de mere mai dulci. La mere mai acrisoare merge mai mult zahar.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Natalia_crema am folosit-o la umplut tortul ofcarz,dar nu mi-a iesit din cauza de ciucalata proasta(dintr-un ou de ciucalata de Paste).pe deasupra am pus Finetti ca n-am avut timp sa mai frec unt-si nici asta nu mi-a placut,pt ca s-a vazut printre firele de cocos culoarea maro.

Adi-n-am poze,imi pare rau.eu m-am inspirat dintr-un tutorial de pe cakecentral,imi pare rau ca am pierdut linkul-cauta dupa membrul aine2(daca ai cont) si asa ai sa gasesti pe undeva unde explica ea pas cu pas cum se fac omuletii.e o artista tipa asta




edit:am uitat sa spun de undita:este dintr-un set cu pestisori de-al lui fiu-meu.catelusul e din plastic dintr-un ou kinder.N-am mai avut rabdare sa fac si catel.:-)

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

Natalia, mi-era ca daca o mai las la bronzat, se lipeste. a iesit super ok...facuta toata in mijloc...dar poate data viitoare ma risc sa o colorez mai tare
merci de sfat

MirelaV
pupicei pe burticei

Mergi la inceput