Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (15)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Roxana, ce bine suna! Baga si reteta!

Fetelor, eu vin cu o intrebare, stie cineva cum se face crema de cozonac? Am mai mult cozonac adus de la tara, care s-a cam uscat si nu prea se maninca. Ma gindeam sa fac o crema din el, sa umplu vreo prajitura. Astept sugestii si idei!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze



Noi cozonacul uscat il insiropam si-i punem mot de frisca.Daca e bine copt iese ca o savarina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Pentru Natali :

CREMA DE COZONAC (Sanda Marin)
300 g cozonac, sirop de zahar, cafea, cacao sau marmelada;.
Siropul: 1l2 pahar apa, 100 g zahar, rom dupa gust.
Se moaie o felie de cozonac uscat cu câteva linguri de sirop facut din apa si zahar. Se freaca bine, adaugând rom si sirop cât se cere, pâna se face ca o crema potrivit de groasa. Dupa ce este bine amestecata, se adauga, dupa dorinta, putina esenta de cafea, cacao, sau 2 — 3 linguri de marmelada. La fel se poate face din piscoturi uscate sau chiar din tortul pe care vrem sa-l umplem cu crema. Pentru aceasta se taie tortul în trei felii transversale, cea din mijloc ceva mai subtire. Aceasta se scoate, se inmoaie cu sirop si se procedeaza la fel ca mai sus.

sau o reteta pe care o facea si mama cu cozonacul ramas:

Torrijas
1 cozonac mai vechi (cam 12 felii), 2 galbenusuri, 1 lingura de lapte, 1 lingura de vin, 1 lingura de zahar pudra
Galbenusurile se freaca cu zaharul, se adauga laptele si vinul si apoi se inmoaie feliile de cozonac. apoi acestea se prajesc pe ambele parti pana devin crocante si rumene. Se servesc presarate cu scortisoara amestecata cu zahar pudra sau cu cacao amestecat cu zahar tos.

Ma gandeam ca in loc de marmelada recomandata de dna Marin ar merge lemon curd, dar poate fara cafea.

Gratiela, Mariuca si Stefu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gratiela, merci mult! Reteta a doua pare chiar mai atractiva ca prima, poate chiar am s-o incerc curind.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Natalia, bunica mea ne facea tort din cozonac, adica feliile uscate le insiropa cu un sirop simplu, aromat cu rom, si le aseza pe farfurie. Peste ele punea o crema de lapte cu cacao si apoi alt rand de cozonac...
Si tot asa pana se termina.
Iesea ceva super!

Tu poti face ce crema vrei si urma reteta. Merge cu o crema pe baza de lapte, zic eu...

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

Balbina dece nu ai congelat din ei si cind aveai pofta scoteai afara din congelator unul si erau si mai buni ca si proaspeti.Iti spun asta din propie experienta in domeniu ,cozonacul congelat este mai pufos ca cel copt in aceasi zi daca faci comparatia asta.Bineinteles ca trebuia congelat atunci dupa 2 zile maxim cind vezi ca nu se mai mâninä din ei.

Sa aveti o zi usoara si plina de surprize placute
Fabya


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Mai, ce de retete delicioase cu cozonac uscat Pacat ca eu n-am cozonac (adica mai am 3 felii, dar e cu mac mult si se sfarma tot cand il tai, si din cate vad eu, la retetele astea se preteaza cozonacul simplu).

Natalia weekendul asta as vrea sa 'comit' si eu o portie de brownies (ca tot nu ma puteam decide intre cremes si tarta cu fructe) si as vrea sa te intreb: cat de mare e paharul si implicit cana pe care le folosesti tu? De cati mililitri? Merci anticipat.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adriana, buna si ideea ta de pus in aplicare, merci.

Fabya, am si congelat din cozonac, bineinteles. Dar mai am o bucata in frigider pe care lumea se face ca n-o observa. De fapt, e si normal, ca ofer eu alternative (ba prajituri, ba torturi ). Dar lasa ca-i vine rindul si cozonacului.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, paharul considerat standard (in unele bucatarii) este cel de 240 ml. In el incape circa 140 g faina si 200 g zahar. Eu folosesc canile fumurii de lapte de la Arcoroc, au 237 ml fix.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Alina,eu folosesc o cana normala de 240ml.

Ma innebuniti cu dulciurile voastre. Si eu nu am timp sa fac decat in week end.
Pana una alta in seara asta am sa ma multumesc cu niste cozonac prajit! Gratiela

Miha si Robert


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Miha stai linistita ca si eu numai in weekend le 'comit'.

Natalia m-ai facut sa zambesc, uite o , cata precizie. Eu intrebam pentru ca am 2 feluri de pahare (ma refer la astea uzuale, din bucatarie, nu alea de vin, sampanie, etc) unele mai mici (pe care n-am avut curiozitatea sa le masor), iar altele de 300 de ml. Cani idem, 2 marimi. Asa ca nu strica putina precizie .


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput