Va rog ajutati-ma cu sfaturi !

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Eu am cununat si frate si sora.Mi-s dragi amandoi insa ultimii imi sunt mai aproape de suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea81 spune:

Draga Canne-Marie, linisteste-te....eu te inteleg perfect, mai ales k si eu am trecut prin asta acu'...1 saptamana... in cazul meu lucrurile stateau asa...socrii mei ne-au impus nasii pe care i-au crezut ei de cuviinta...nici sotul meu nu-i voia (nu k am avea ceva cu oamenii), dar k sa nu-i supere pe ai lui, nu a intervenit cu nimik..dar io, NORA,am avut impreuna cu sotul o alte optiune, care consta in nasii din partea mea, care sunt unchiul si matusa mea...sunt de treaba, super de gasca, sunt tineri, asa k am considerat k asta ea alegerea cea mai buna...apropo, nunta mea o sa fie in Moldova, acolo se poarta mai multi nasi, deci cu 2 perechi era perfect..dar ce te faci cu socrii, k ei nu vor sa ne lase sa ne spunem deloc punctul de vedere, sun pretextul k: PE BANII NOSTRI, FACEM CE NUNTA VREAM NOI!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A, da? atunci nu aveti decat sa va faceti voi nunta, noi ne descurcam altfel!!!! Nici ca mine sa nu faci, k e urat, dar la noi nunta asta a adus ce e mai rau la suprafata...Asa ca, am dat telefon la primii nasi si i-am intrebat daca ii deranjeaza daca o sa ne cunune si cineva din partea mea, raspunsul fiind negativ, am vorbit si cu ai mei.Deci a ramas ca o sa avem 2 perechi de nasi.
Sfatul meu:1. e nunta voastra, pune-te TU SI CU SOTUL DE ACORD, anuntati nasii ceilalti k vreti pe altcineva, iar de blestem sa nu iti fi frica, pentru k daca o sa spuna ceva de rau, O A SE INTOARCA IMPOTRIVA LOR !!!!
2.Conteaza ca voi sa va simtiti bine si multumiti! Bineinteles k sa poata sa va cunune ori fratii ori surorile, cu conditia sa fie casatoriti fiecare.
3. Cadou pt. nasi: Eu una o sa vad ce vor cei din partea mea, pentru ca socra-mea le-a cumparat celorlalti un serviciu de cristal.
4. Nu te mai enerva, si SPUNE-TI SI TU PUNCTUL DE VEDERE!!!!!DOAR E NUNTA TA!!!!!!!!!!!!!!!!

~Este mai importanta; pacea decāt dreptatea...(Parintele Arsenie Boca)

~Tragedia vietii nu este ca se termina atāt de repede, ci ca am asteptat asa de mult sa o īncepem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canne-marie spune:

Fetelor iata ca am sosit ,nu am vesti ff bune, am fost la nasa parintilor lui, si am intrebat-o daca copilul lui poate sa ne cunune,el fiind plecat in Italia de ceva timp,deci va imaginati ce situatie de kk.Si ete raspunsul din partea ei : Maica stiu ca ati pus nunta in augus NOI ,de unde si pana unde s-a inteles in august nu stiu ca e in sept. toata ziua, cand a auzit ca e in sept. i-a venit rau,ca ea stie si toata lume din familia ei stiu de aug., ca baiatul ei vine la 1 aug si pleaca pe 1 sept. ca toata Italia are concediu atunci.Noi i-am zis ca nu ne suparam daca nu poate , dar macar sa ne zica ceva. Concluzia nu se stie inca,s-ar putea sa da sau nu,raspunsul final il vom avea maine seara.Va dau de veste luni ,cand ma reintorc.
Acum voi ce zice-ti de situatia asta ?
Crede-ti ca vor acepta sau nu ? Eu ma rog sa zica nuuuuu.

Si ma mai gandesc si la faza ca el este plecat si ca nu mai formeaza o familie ( sunt desparti-ti de distanta , ea fiind aici cu copilul,el acolo ),si daca ne vor cununa tot va pleca si tot asa.

annes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canne-marie spune:

Neata miresici frumoase.Am rezolvat problema, am vb.cu nasa batrana , care i-a cununat parintii lui si a fost femeia super inteleapta,a zis ca nu este nici un fel de suparare daca nu ii vrem si daca ne alegem pe altii.Asa ca va trebui sa ii dam un raspuns,cand nu stiu.Dar vreau sa va zic ca soacra mea e o femei de milioane ,nu se baga intre noi si ne lasa sa facem ce vrem noi,darrrrr in schimb am un SOCRU de tot kk,e vai steaua lui.Auzi ce imi zice mie ca nu am nici un drept sa vorbesc, ca e nasul lui de botez ( al sotului ) si ca e obligatoriu sa il luam pe ala si face de genu asta.Fetelor a inceput sa tipe la mine ,si eu m-am INTORS CU SPATELE AM PLECAT SI L-AM LASAT SA VB SINGUR,si a intervenit sotiorul meu scump si a zis sa nu se mai bage si sa ne lase.Si el de colo ca el comanda ca el face si drege.Ce sa comande frate cand nu ne-a ajutat cu nimic ? Nu mai pot sa -l sufar,imi vine sa cand il vad,si nici sotul meu nu il inghite si nici mama soacra,asa ca am destui aliati.

annes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea81 spune:

Gata draguto, revino-ti, totul o sa fie bine....mai bine k ai intors spatele, decat sa te fi certat aiurea....si asculta sfatul meu, mai ales ca si eu trec pintr-o situatie asemanatoare: NU TE MAI ENERVAAAA!!!!

~Este mai importanta; pacea decāt dreptatea...(Parintele Arsenie Boca)

~Tragedia vietii nu este ca se termina atāt de repede, ci ca am asteptat asa de mult sa o īncepem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Imi bag si eu nasucul pe aici!
Faza cu blestemele mi-a incretit piele pe mine..brrrrr....eu as zice sa te tii departe de astfel de oameni si sa va luati ce nasi doriti voi nu ce vi se impune ca voi trebuie sa fiti fericiti si sa mergeti cu drag la ei nu cu groaza. Si ar fi mai frumos sa aveti nasi mai apropiati de varsta voastra pt ca altfel se mentin legaturile.

Cu cadoul pentru nasi, nush ce sa zic, eu una n-am auzit sa fie ceva obligatoriu, numai daca vreti voi neaparat.
Alte chelutuieli din partea lor ar fi biserica, lumanarile si tortul. N-au alte chelutuieli.

Nu lasa pe maine ce poti face azi, ca poate maine nu mai trebuie facut!

Mergi la inceput