America-o curiozitate

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

lucia nebuni sunt peste tot... daca citesti cu atentie cu topicul la care faci referire o sa vezi destule intamplari neplacute petrecute in romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia3 spune:

si eu am patit-o cind eram la scoala veneam cu colegele spre casa si asupra noastra au tabarit o gasca ce ne-a pindit vreo 2 zile urmarile au fost niste sperieturi zdravene caci a avut cine sa ne scape

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia3 spune:

dar in America unde este atita libertate si sunt alte conceptii...(sau poate de asta o ia lumea pe aratura)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapacila spune:

America vazuta de mine e destul de frumoasa, nu m-as mai intoarce in RO, exceptand vacantele. Cand am fost gravida toata lumea se purta super frumos aici, in vacantza in tara am preferat sa iau taxiul :)) mai comod si puteam sa stau jos. Am circulat odata si cu mijloacele de transport in comun doar pentru ca imi era dor, am avut noroc, au sarit doi baietzi sa imi ofere locul. La dr nu am avut de ce sa ma duc, norocul meu as putea spune. Noi avem o asigurare medicala foarte buna aici, nu ma plang iar de fiecare data cand am fost la dr a fost bine, ceea ce nu mi-a placut in veci a fost ER , acolo se schimba foaia, intra pacientii in ordinea in care sunt mai bolnavi, nu conteaza ca ai bebe super mic te lasa sa astepti si cate 4 ore.
Am locuit in 3 state pana acuma si cel mai mult imi place California.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina2000 spune:

Daca chiar esti interesata cum este adevarata America eu ti-as sugera sa reformulezi si sa te intrebi de ce este America asa cum este?
La aceasta ultima intrebare te poti duce sa ii afli raspunsul citind despre razboiul de independenta din USA si facand un studiu comparat.
Incerca sa citesti mai multe variante pure ale decrierii acestuia si apoi sa le compari, incearca varianta americana, cea engleza, cea canadiana, si orice crezi ca te poate aduce mai aproape de adevarul istoric.

Din perspectiva mea America insemna USA si daca te vei uita la fetele care au raspuns majoritate sunt din USA. Tot din experienta mea din contactele avute cu oamenii si locurile din USA iti pot spune ca daca ceva este centru lumii apoi USA este!

In USA eu personal m-am simtit ca acasa, oamenii sunt deosebit de deschisi si foarte important este o societate de tip concurential! Sa nu credeti ca sistemul relational nu exista (ba bine ca nu...) insa performantele individului (daca exista performante reale) depasesc sistemul de relatii atat prea bine apreciat in alte tari. Este o societate foarte deschisa unde un individ depinde in mare masura de el insusi si ce face. Este o societate care nu lucreaza cu jumatati de masura este hotararea ta unde vrei sa fii.
Sunt zone safe si unsafe, oameni f bogati si mai mult decat saraci, cu asigurari bune dar si fara asigurari, insa ce m-a impresionat pe mine este ca este o societate normala, adica cu bune si rele,dar care iti da voie sa progresezi - iar acest lucru depinde numai de tine!E o societate care te obliga sa te uiti in toate partile (apropo de unsafe - sa iti verifici spatele foarte bine) si mai mult decat orice iti da voie sa privesti in sus. Este o vorba in USA "sky is limit"
Sunt oameni care s-au adaptat la acest tip de societate pentru ca le place, altii care nu si prefera societati de tip conservator, unii care din diverse motive (sanatate, personale) au preferat sa plece, eu insa cred ca pentru un tanar USA ramane locul de start.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Marybell, San Francisco e un oras scump. Daca stati cu chirie acolo, chiriile sunt mari. Din pacate, daca sotul tau are salariul de $2500 inainte de taxe, dupa taxe ramane cu cca $2100-$2200. Daca el vine cu contract de muna, mai mult ca sigur tu nu ai voie sa lucrezi aici legal. Daca gasesti ceva la negru, ok, dar eu nu m-as risca, e periculos. Insa, din experienta mea, salariul sotului tau pt 3 persoane e destul de mic. Cu cca aceeasi suma, aici in South California, abia-abia te descurci, insa San Francisco se stie ca e mult mai scump decat aici. Si mai intervin asigurarile medicale de care nu ai spus. Sa zicem ca iti iei plasuta de medicamente pt tine si te feresti 2 ani sa te imbolnavesti (mai greu, dar se poate, sa va ajute Dumnezeu), dar din cate am vazut ai copil mic, iar pana la 2,5 ani are vaccinuri obligatorii, deci vrei-nu vrei ai nevoie de medic pt el. Vaccinurile din cate stiu eu sunt gratuite la copii, dar ce te faci ca riscul ca in 2 ani copilul tau sa se imbolnaveasca e f mare si crede-ma ca nu vrei sa mergi la medic fara asigurare, e ffff scump. Deci aveti nevoie obligatoriu de asigurare in special pt cel mic. Ca sa nu mai zic de masina, fara care este IMPOSIBIL sa traiesti in California, benzina care a inceput sa creasca. Ca sa eviti chiriile mari din SF, probabil ca o sa va uitati de ceva in afara orasului, asta inseamna obligatoriu masina. Deci dupa cum vezi, sunt alte lucruri pe care le-as lua in calcul. Puneti sotul sa intrebe si sa fie fff sigur pe ce semneaza. Sa ceara asigurare medicala pt familie, eventual benzina sa-i fie decontata, sa va ajute sa va gasiti ceva de locuit si mai ales sa fie sigur daca salariul de care ai spus e inainte de taxe sau dupa taxe si daca exista posibilitatea de renegociere dupa 3-6 luni (de obicei se face review dupa 3 luni). Pt ca eu una nu m-as incumeta sa ma mut in SF pe un asemenea salariu pt 3 persoane timp de 2 ani. Dar poate ca mai are si alte beneficii (gen asigurare, masina, benzina, mai stiu eu ce) care adaugate la salariu sa va faca viata mai usoara.

Bafta multa si daca mai ai nevoie de ceva, spune-mi!

Carmen & Ericutz (15.06.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 " target="_blank"> Povestea nasterii!

Am un anisor deja!

2 anisori...uraaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaCan spune:

quote:
Originally posted by Carmenbr

Marybell, San Francisco e un oras scump. Daca stati cu chirie acolo, chiriile sunt mari. Din pacate, daca sotul tau are salariul de $2500 inainte de taxe, dupa taxe ramane cu cca $2100-$2200. Daca el vine cu contract de muna, mai mult ca sigur tu nu ai voie sa lucrezi aici legal. Daca gasesti ceva la negru, ok, dar eu nu m-as risca, e periculos. Insa, din experienta mea, salariul sotului tau pt 3 persoane e destul de mic. Cu cca aceeasi suma, aici in South California, abia-abia te descurci, insa San Francisco se stie ca e mult mai scump decat aici.



Marybell, eu zic ca merita sa incercati, pt ca totusi in SUA compania care il aduce pe sotul tau cu contract pe 2 ani, nu poate risca sa ii dea bani atat de putini incat sa nu puteti trai. Firmele au niste grile de salarizare sub care nu pot cobori doar pt ca esti emigrant din Ro, iar acele grile de salarizare sunt facut pt americanul de rand sa poata trai din el. Intra-devar chiriile sunt mari in orice oras mare dar ajunsi acolo va orientati si voi si mai mult ca sigur cei din firma sotului va vor da sfaturi si indruma spre solutii optime.
Nu vreau sa spun prin cele de mai sus ca 2500$ sunt bani multi, dar nici sa nu te gandesti ca nu veti putea trai din ei.

Bafta si tine-ne la curent cum e in San Francisco!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybell spune:

buna fetelor, va multumesc din suflet pentru raspunsuri si ptr promptitudine. ne-ati oferit o multime de informatii importante, de care sotul meu va incerca sa tina cont la momentul cand va negocia contractul.
in prima faza i-a spus doar ca salariul va fi de 2500$, nu s-a pomenit nimic de asigurare, de locuinta, sau de transport. i s-a spus doar ca poate sa duca familia cu el. oricum in mai va fi negocierea contractului si va voi spune atunci ce se va discuta.
inca o data mii de multumiri fetelor.

Marybell si bb Erik (23 dec 2006)
poze bb
poze Botez

varsta Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Marybell sa nu uite sotul tau sa ceara cheltuieli de relocare. Sumele pt. mutarea peste ocean is undeva la 5-7.000 de dolari. Nu stiu cum e in SF dar noi in Boston am avut salariu de 2.700 de dolari dar chiria, transportul si masa asigurate de companie. Si eram numai noi doi si pisica:)
Am vazut ca intreba cineva daca americanii chiar isi vand la strada lucrurile cand se muta. Da si nu numai cand se muta. "Actiunea" se numeste garage sale si ei o fac mai mult pentru fun:) La garage sale ai ocazia sa cumperi tot ce iti imaginezi mai pe nimic (am vazut la un moment dat o frumusete de mobila de dormitor din lemn. 25 de dolari). Americanii nu sunt genul de oameni care sa se ataseze de farfuriute si alte zdranganele plus ca dupa ce-si vand lucrurile merg la shopping (sport national). Sunt magazine deschise pana tarziu in noapte, sunt reduceri de pana la 90% etc. La garage sale ai sa vezi desigur echipe de profesionisti rusi care cumpara pe mai nimic si vand tot in tarile ex sovietice:)
Sigur ca se impusca oamenii mai mult decat in alte parti pt. ca e destul de lejer sa-ti cumperi o arma.
Succese!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Papa, reducerile alea de 90% sunt o data pe an sau mai rar!

Alina, fara offense, dar crede-ma ca mai bine stim noi cele care locuim aici daca se poate descurca cu banii aia! Cred ca Americii ii puteai zice tara tuturor posibilitatilor acum multi, multi ani. Acum nu mai e chiar ceea ce se aude. Par example, stau in Ca unde se zice ca sunt joburi engros. Crede-ma pe cuvant ca imi caut job de 4 luni si nika. Si am si experienta si am si cursuri terminate aici si nika (pile n-am ca sigur era alta situatia aici). Poate ca vanzatoare gasesc pe undeva, dar stii ca e o problema si daca esti over-qualified pt un job, ca nu te accepta. Asa ca...
Iar ca sa vii aici unde nu ai pe nimeni (ca nu vii la rude) si sa mai ai si un copil mic, e crima curata cu banii aia (repet doar banii aia, fara alte beneficii!). Si 100% sigur ca ea nu are drept de munca daca el vine pe contract de munca! Nimeni nu zice ca e o sansa, dar...oi fi eu mai cerebrala poate!

Carmen & Ericutz (15.06.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 " target="_blank"> Povestea nasterii!

Am un anisor deja!

2 anisori...uraaa!

Mergi la inceput