Mamici de martie - aprilie 2007 (30)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ElenaGiulia spune:

Felicitari Absoluta sa-ti traiasca grasunica!!!
Lumi iti tin pumnii,poate deja ti-ai vazut minunea.Elyanne sunt niste scumpi puiutii tai sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei!!
Acum sa venim si noi cu vesti ,azi am fost la santem bine santem si noi maricei avem 3100g si tot mai crestem pana saptamana viitoare,am facut o gramada de analize si multumesc lui D-zeu toate au iesit bine,acum mai avem un control pe 22 si pe 27 ma interneaza(mai e asa de putin)acum va pup si va las ca nu mai pot de oboseala am stat toata ziua in piciore,maine trebuie sa ies dinou sa cumpar patutul pentru bebicu.
36+ARTHUR

Wolf Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Buna fetelor! De ieri suntem acasa!
Profit de putinul timp in care bebelul meu frumos si drag doarme ca sa intru pe forum... mi-a fost dor de voi!
Nu am reusit sa citesc din urma... deh, timpul e cam scurt acum... dar poate o s-o fac zilele care urmeaza in masura in care Deiutzu va dormi mai mult.
Cu siguranta v-ati mirat de nasterea mea pe nepusa masa. M-a luat si pe mine prin surprindere, chiar daca toata sarcina am stiut c-o sa nasc inainte de termen, dar parca nu cu atat. Travaliul meu s-a petrecut in mare parte acasa si a debutat cu dureri intense la 15 minute. N-am dat importanta zicandu-mi ca e alarma falsa. Acestea au continuat astfel ca pe la 2 noaptea imi inghesuiam bagajul pregatit deja in valiza... "just in case"-gandeam eu. Dimineata, dupa ce nu inchisesem un ochi toata noaptea, durerile erau cumplite dar neregulate. Am sunat dr i-am descris ce simt si de cand si m-a chemat urgenta la Bucuresti. Tot drumul am avut contractii dureroase dar nici urma de ruperea membranelor, fapt ce ma conducea la gandul ca nasterea e undeva departe totusi... ce naiva! In sfarsit am ajuns la spital unde, dupa ce am asteptat in multimea de oameni de pe hol cam o jumatate de ora, am reusit sa fiu consultata de dr mea care era de garda. STUPOARE! Dilatatie 7... "naste intr-o jumatate de ora!" Inlemnisem... nici macar nu luasem prenatalul si eu nasc! NASC!!!!
Asta se intampla pe la 11 fara ceva... cert e ca la 11.30 am nascut. Partea grea a fost in momentul expulziei pentru ca din cauza unei probleme la bazinul meu (nedepistata pana la nastere, fapt care ma face sa ma intreb de ce mergeam la control la dr... nu si pt mine?) si a faptului ca nu impingeam destul de eficient, dr a folosit forcepsul. Din fericire este o dr cu experienta in aplicarea forcepsului si nu au fost si nici nu sunt probleme.
Acum sunt in perioada de revenire (am epiziotomie) si de adaptare cu frumusetea mea de copil! Sa va spun ca noaptea trecuta nu am dormit... inutil. Arat ca un om mai mult mort decat viu de nesomn, bebelul papa putin si des, plus ca eu nu am mameloanele bine formate, mi-a facut si ceva rani dar ne iubim mult si trecem peste toate!
Sper sa intru cat de curand sa citesc tot ce ati scris si mai scrieti!

A, si sa nu uit: LUCA ANDREI A AVUT 3000 G, 50 CM SI SCOR APGAR: 9, asta pentru listuta de la inceput!

FELICIT SI EU MAMICILE CARE AU NASCUT IN TIMP CE EU N-AM MAI INTRAT PE FORUM! NASTERE USOARA SI CELOR CARE SE PREGATESC!

Rebiana 36+ Luca Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Ufff.. semnatura! O modific cand mai intru!

Rebiana 36+ Luca Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina.todor spune:

Buna fetelor!
Despre celulele stem- am vorbit si cu medicul meu (ca si eu am avut problema cu prelevatu lor) si mi-a spus ca cercetarile in domeniu sunt inca la inceput si ca singura boala la care se face tratament cu aceste celule este leucemia si nu in toate formele ei sunt doar cateva forme de leucemie in care se pare ca au avut rezultate.
Restul de boli in care se presupune ca s-ar putea utiliza aceste celule cum ar fi boli ale inimi si ale altor organe interne sunt inca in faza de studiu si inca nu exista rezultate concrete.
Bineinteles ca probabil medicina va evolua suficient in viitorii 20 de ani astfel incat sa se gaseasca tratamente pentru aceste boli cu ajutorul celulelor stem.
Pe de alta parte aceste celule stem pot fi recoltate si de la adult si tot in faza de cercetare este si varianta in care sa se faca autotransplant de celule stem la adulti.
Deci daca ai bani suficienti ( in Timisoara mi-au spus ca prelevarea celulelor stem costa in jur de 1000 euro iar pastrarea lor intr-o banca specializata in Slovacia mai costa 20 euro/an) atunci poti sa faci aceasta recoltare, dar daca nu stai foarte bine cu banii atunci ... nu cred ca se merita. E ca si cum ai da bani pe ceva care s-ar putea doar sa aiba un rezultat undeva intr-un viitor neclar.
Eu personal am renuntat. Sper sa nu imi para rau peste 15-20 de ani.(din pacate nu am 1000 de euro la care sa pot sa renunt foarte usor)

Doina 38 si BB Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

quote:
Originally posted by gabdyd

Revin cu intrebarea mea din ultimul capitol, daca a facut cineva de la noi prelevare de celule stem si ce parere aveti??
Trebuie sa ma hotarasc destul de repede si eu.




spun cateva idei despre asta desi nu voi face prelevare de celule stem....
...la cursul de mamici am discutat despre asta....
Moasa si medicul care au participat la curs au zis ca este o idee buna, o investitie in viitorul copilului, un as in maneca in caz de nevoie (dar mai bine sa nu fie nevoie). Cu toate astea, toate discutiile care s-au purtat pe tema asta mi s-au parut ca sunt oarecum rezervate, adica nu a fost o discutie f deschisa si nu am inteles de ce. Intai a fost intrebata moasa daca se face prelevare de celule stem la maternitatea noastra, a raspuns clar da, dar sa il intrebam pe dl. dr. Cand a venit dr si a fost intrebat a zis clar Da, se face dar nu a vrut sa dea detalii, cat costa cine face cum si ptr ce tarife etc. A fost mentionata firma de la Cluj, care are si www.cordbloodcenter.com/" target="_blank">site web care tb contactata si da tot felul de detalii despre tarife, logistica necesara etc. In caz de urgenta poate furniza contractul si kitul de prelevare foarte repede.
Cred ca la bv inca e in stadiul de pionierat toata chestia asta si din cauza asta toata discutia a fost invaluita de un abur de incertitudine.

Cam atat stiu, cam atat se intampla la noi.

roxana 38+ cu Rares Teodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Buna, fetelor!!Hai ca am intrat un pic, ca am vazut ca sunt fete care au probl cu constipatia. Si eu dupa cezariana eram balonata rrrau, plus constipata, asa ca o asistenta de treaba mi-a spus sa incerc cu supozitore cu glicerina, iar daca nu merge asa, cu carbune vegetal.Asa ca iau carbune zilnic(2capsule) si chiar ajuta...!!!Norit se numeste carbunele.
As vrea sa pun si eu niste poze in album, dar in mom asta sunt atehnica...daca ma puteti ajuta...
Fetelor, cate kg ati lasat la maternitate?? Eu din 14kg am lasat 8...
Elyanne, eu am fost la salonul 9.unde am stat vreo 3zile.Oricat de bune erau conditiile, luni cand am plecat acasa cu fata, parca imi ispasisem sentinta de la puscarie...
Cam atat ca trebuie sa-l sun pe sot sa-mi ia Galactogil, sa marim productia de lapte, sa creasca printesuca Teodora mare, ca frumoasa e !!!
Va pup mamici, bebici si burtici(carora le tin pumnii si nasterea sa fie usoara)
teodora Ioana, iubita nostra

carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Anamana si Rebiana, bine ati revenit. Sanatate multa la copilasi si voua cat mai multe clipe linistite alaturi de ei.

Ana, cred ca ai trecut prin clipe tare grele la inceput, sper ca acum e bine puiutza.

Eliana, ce sa zic.....cand ii vad pe amandoi, parca sunt sigura care e Andrei (pe el reusesc sa il gasesc primul), dar cred ca daca pui o poza doar cu unul dintre ei si imi zici ghici cine e? am sanse mari sa ma incurc

roxana 38+ cu Rares Teodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Ma scuzati, am stat in salonul 11....

carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Mi-am facut si eu bagajul ptr spital. O sa ziceti ca is nebuna da mie imi incape intr-o punga de Selgros. Oare am uitat ceva?!

roxana 38+ cu Rares Teodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

quote:
Originally posted by roxanici

Mi-am facut si eu bagajul ptr spital. O sa ziceti ca is nebuna da mie imi incape intr-o punga de Selgros. Oare am uitat ceva?!

roxana 38+ cu Rares Teodor



din cate vad eu... ar mai fi o lingurita, inca un prosopel sa fie diferit cel de sani de cel de maini si corp, si niste fasa sterila sa imbraci vata in ea sa nu se lipeasca de tine,... nu am vazut camasi de noapte, minim 2 ca chiar daca nu se murdareste de sange in spitale e foarte cald si transpiri,si inca un pachet de vata, eu in prima zi am terminat 1
cam astea ar mai fi , din ce am avut eu in plus fata de ce vad la tine
edit: eu am mai avut servetele umede care au prins foarte bine dupa ce am avut scaun , zic asistentele sa te duci sa iti faca ele toaleta dupa dar.... cine le gasea
si in plus mi-au cerut pt bebe pampers, bephanten, servetele umede si baneocin pudra ( care uimitor mi-au fost inapoiate la externare)
Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze, poze2006, Poze printesica

Mergi la inceput