Este greu sa redevenim copii?

Este greu sa redevenim copii? | Autor: iulian1969g

Link direct la acest mesaj

CUM IA NASTERE O PARADIGMA?

Un grup de oameni de stiinta au pus intr-o cusca cinci maimute si in mijlocul custii o scara, iar deasupra scarii o legatura de banane. Cand o maimuta se urca pe scara sa ia banane, oamenii de stiinta aruncau o galeata cu apa rece pe celelalte care ramaneau jos.

Dupa ceva timp, cand o maimuta incerca sa urce scarile, celelalte nu o lasau sa urce.

Dupa mai mult timp nici o maimuta nu se mai suia pe scara, in ciuda tentatiei bananelor.

Atunci oamenii de stiinta au inlocuit o maimuta. Primul lucru pe care l-a facut aceasta a fost sa se urce pe scara, dar a fost trasa inapoi de celelalte si batuta.

Dupa cateva batai nici un membru al noului grup nu se mai urca pe scara.

A fost inlocuita o a doua maimuta si s-a intamplat acelasi lucru.

Prima maimuta inlocuita a participat cu entuziasm la baterea novicelui.

Un al treilea a fost schimbat si lucrurile s-au repetat. Al patrulea si in fine al cincilea au fost schimbati.

In final, oamenii de stiinta au ramas cu cinci mainute care, desi nu primisera niciodata o baie cu apa rece, continuau sa loveasca maimutele care incercau sa ajunga la banane.

Daca ar fi fost posibil ca maimutele sa fie intrebate de ce ii bateau pe cei care incercau sa se catere pe scara, raspunsul ar fi fost:

"Nu stim. Lucrurile intotdeauna au fost asa aici..."

Iti suna cunoscut?

(autor necunoscut)

"E mult mai usoara dezintegrarea unui atom decat a unei prejudecati"- Albert Einstein

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anomis spune:

CORECT...numai ca mie imi place sa cred ca nu-s maimuta si nici n-am fost maimuta la ...origini!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulian1969g spune:

quote:
Originally posted by anomis

CORECT...numai ca mie imi place sa cred ca nu-s maimuta si nici n-am fost maimuta la ...origini!



Bineinteles. Sunt de acord cu tine. Desi... este greu sa ne amintim ce am fost inainte de aceasta nastere...


Giuliano

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis spune:

Ai perfecta dreptate!Cateodata, imi vine greu sa-mi dau seama ce sunt si dupa ''aceasta nastere''!
Dar cred ca deja ne indepartam de subiect!
In alta ordine de idei, cred ca ar fi minunat sa poti ramane copil macar......in timpul liber.......daca-l ai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulian1969g spune:

"In alta ordine de idei, cred ca ar fi minunat sa poti ramane copil macar......in timpul liber.......daca-l ai!"

Daca nu avem timp liber pentru a redeveni copii (in sensul puritatii, al iubirii curate), ar trebui sa ni-l facem, nu?

Daca pentru un scop atat de nobil nu ne gasim timp, cu ce ne ocupam atunci timpul?



"Nu va ingrijorati ce veti manca, ce veti bea sau cu ce va veti imbraca. Toate acestea neamurile le cauta.

De ce va ingrijorati de mancare? Uitati-va la pasarile cerului...

De ce va ingrijorati de imbracaminte? Uitati-va la crinii campului...

Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu, si toate celelalte vi se vor da pe deasupra." (Iisus Hristos)

Tu ce parere ai?



Giuliano

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis spune:

Parerea mea? Eu sunt atat de neansemnata!!!!...
Eu nu mai exist decat pentru a invata un copil sa nu uite sa ramana copil...Cat imi doresc asta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulian1969g spune:

quote:
Originally posted by anomis

Parerea mea? Eu sunt atat de neansemnata!!!!...
Eu nu mai exist decat pentru a invata un copil sa nu uite sa ramana copil...Cat imi doresc asta!!!



Eu cred ca trebuie multa maturitate sufleteasca cuiva pentru a putea "invata un copil sa nu uite sa ramana copil..."

De aceea, cred ca esti..."atat de insemnata!!!!..." :-) Parerea mea!


Giuliano

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vanina spune:

Super...ce adevarat...si ce trist ca asa e de multe ori in viata...chiar daca nu suntem maimute...prea departe vad ca nu suntem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cismaru spune:

E interesant! A compara omul cu vreun animal nici nu poate fi vorba .Dar studiind caracterul acestora s-ar putea sa aiba cava in comun.Problema care se pune este :cine de la cine invata rautatea? Sau rautatea si invidia sunt virus care ne contamineaza? De unde vine acest virus ? Vrem sau nu vrem sa ne tratam ? Majoritatea o
considera folositoare rautatea.E un fel de protectie ...poate !?
Oricum se stie ca rautatea se dezvolta in mediul prostiei. Si,prostia
supravietuieste in lipsa Adevarului.Prostia ne duce la nebunie si in
final la moarte. A fi ignorant este ca si cum iti semnezi condamnarea la moarte.E de plans situatia omenirii :au trecut 2000 de ani in care
nu s-a schimbat nimic :violenta si rautatea s-au extins ca o epidemie. Dreptatea ar fi solutia ,dar multi nu o doresc .Vlad Tepes a facut o monstra de dreptate ,dupa care a fost ucis prin tradare .
Nu exista incredere . Nu putem citi gandurile altora.Nu avem detector de minciuna.Intr-un cuvant:suntem vulnerabili.Oricum oamenii sunt entitati foarte ciudate .Toate religiile vin cu ideea moralei si
nimeni nu asculta,vin cu promisiunile vietii vesnice si nimeni nu are nevoie .Exista doi samburi care tin omenirea:dorinta si marirea (Cugetari -Mihai Eminescu).
Dorela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryam spune:

E bine ca exista experimente si ca putem explora tot ce ne inconjoara, fie ca ne seamana, fie ca nu, insa ceea ce merita sa facem doar pentru ca am vazut la ceilalti este doar ceva bine.Poate ca asta ar trebui sa invatam noi, iar pe urma sa-i invatam pe copiii nosrtri..
Numai bine tuturor!

"ZAMBESTE, MAINE VA FI MAI RAU"
maryam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moto spune:

O lege a junglei intr-o cusca ....Delia si bb-ul Seby

Mergi la inceput