Constipatia dupa cezariana

Constipatia dupa cezariana | Autor: paula75

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!
Am o fetitza de 3 sapt. si ma confrunt cu o problema f. serioasa la mine...dupa cezariana m-am constipat acum exista scaun dar cu f, multa durere..s-a facut si rana si imi vine sa urlu...
Noroc ca am laptic pt. cea mica dar e frustrant ca nu pot manca ce ma ajuta pe mine sa ies afara fara probl.. .beau f. multe lichide acum dau la popou si cu hemosan ca am facut hemoroizi dar sincer mi-e teama sa nu patesc ceva mai grav.
Paula mamica fericita de Eliana Ioana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Paula, incearca si ia dimineata, pe stomacul gol, o lingurita de miere. Si eu tot prin cezariana am nascut dar n-am avut probleme cu constipatia. In schimb am avut cand eram gravida, si s-a rezolvat cu miere.

Si sper sa nu ma insel, dar pare-mi-se ca si ceaiul ptr colici ajuta . Daca alaptezi e bun oricum si ptr bebe.

Numai bine si sa-ti traiasca bebelusa sa se faca mare si frumoasa

Roxana,deCalin(9.11.2006),Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniboni spune:

In primul rand: sa-ti traiasca fetita, sa te bucuri de ea..
Eu tot prin cezariana am nascut si la mine cel mai bine au fuctionat supozitoarele cu glicerina.(mai ales in situatii de criza).
In rest..miere, fructe, cereale, lactate.

pupiu

mamica de rockerash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Si eu m-am confruntat dupa nastere cu aceiasi problema si primul lucru pe care l-am facut a fost sa am grija cu alimentatia. In primul rand foarte multe lichide si o data pe zi obligatoriu ciorba. Apoi dimineata pe stomacul gol o lingurita de miere si toata ziua beam ceai de anason, fenicul si chimen pt lapte. Nu in ultimul rand am folosit Proctolog, care este o crema rectala ce poate fi folosita si atunci cand alaptezi. Costa cam 120000 lei. Cu timpul situatia s-a ameliorat cam dupa 1 luna jum 2 de la nastere.
Multa bafta si rabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


doua fructe de kiwi seara + un iaurt inainte de culcare sau lapte cald (200 ml amestecat cu o lingurita de unt)

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Luna, Kiwi si iaurt nu ii fac bine fetitei Paulei pt ca ii da colici. De asemeni Paula este alergica la mierea de albine. Eu sunt prietena ei si am urmarit acest topic caci in curand voi deveni mamica de BB2 si la prima nastere numai cu supozitoare m-am ajutat. Paula din pacate nu le mai suporta nici pe acestea... Eu as vrea sa stiu daca exista ceva ceaiuri ne-interzise pe per alaptatului si care ajuta digestia...

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si 27s cu baby-boy2

Forum despre Flori Presate (3)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

felicitari pt fetita ta, sa-ti traiasca, sa creasca mare si sanatoasa!
eu am nascut normal si 5 luni de zile cat am alaptat am fost ft constipata, desi am baut destule lichide,cereale, aveam si de farmacie miniclisme, degeaba. apoi dupa ce l-am intarcat pe bebe, a fost totul ok. mi-am intrebat doctorita si mi-a zis ca din cauza alimetatiei, fiindca incercam sa mananc numai alimentele permise, insa totusi avea bebe colici.
sanatate, claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarrice spune:

Si eu m-am confruntat cu aceeasi problema dupa nastere cam vreo doua luni. Ceaiurile si tonele de lichide pe care le-am baut nu m-au ajutat in nici un fel. Iti pot spune doar ca, in ceea ce ma priveste, smochinele sunt un adevarat remediu. Am scaun cu siguranta a doua zi dupa ce am consumat smochine.Deasemeni si painea graham este foarte importanta pentru tranzitul intestinal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns memyself spune:

si eu tot cu cezariana am nascut si am fost contipata bine tot cam o saptamana dupa... si tin minte ca mama m-a sfatuit sa beau ceai de musetel si s-a rezolvat. acest ceai este laxativ si nu ii face rau copilasului, in cazul in care alaptezi.

mult succes si felicitari pt bebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Prune dimineata sau prune uscate .
Daca nu se rezolva problema poti sa te duci la doctor sau sa iei niste purgative daca acestea nu ajung in laptele matern.

Mergi la inceput