Rezultat dublu test

Rezultat dublu test | Autor: OanaP

Link direct la acest mesaj

Am facut in saptamana 10+4zile un dublu test ca urmare a unei translucente nucale de 3mm. Rezultatul pentru sindrom down a fost socant: 1/4 in conditiile in care nu am mai mult de 35 de ani si in familie nu exista rude cu SD. A iesit prost bhcg-ul la 2.361 Mom. A mai avut cineva asa rezultate? Daca da, care au fost urmarile?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Eu am avut risc de 1/50 si in urma amniocentezei rezultatul a fost OK.

Cunosc pe cineva cu risc 1/8 pentru trisomia 21, cu rezultat la amniocenteza OK.

Esti sigura de valorile pliului nucal? Pentru ca dupa cate stiu eu metoda de apreciere a riscului combina rezultatele ecografice (pliul nucal) cu rezultatele analizei de sange. Poate nu ar strica sa repeti ecografia.

Multa bafta!

Valentina 31+ cu bebe Mariuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Ce sa zic, nu stiu daca pliul e tot aia cu translucenta, dar doctorul a stat ceva timp pana a masurat-o. Cand l-am intrebat daca e totul in regula mi-a spus ca e la limita superioara a normalului, deci este normal. Cred ca rezultatele ar fi fost mai bune daca as fi avut un bhcg mai mic de 2 Mom, dar mie mi-a iesit 2.361 Mom (348.1ng/ML). Saptamana viitoare o sa ma duc la spitalul judetean ilfov sa stau de vorba cu un medic genetician. Doctorul care ma supravegheaza a spus ca nu a intalnit pana acum niciodata un asa rezultat (e ca si cum as fi ramas insarcinata la peste 50 de ani!!). Poate cei de la judetean au mai multa experienta...
Mie totusi rezultatul mi se pare "out of range", cand am fost la doctor am crezut ca o sa imi dea eventual alte analize de facut, abia i-am smuls un triplu test si o tinea mortis ca oricum nu vad nimic fara amniocenteza, ca e copilul prea mic.
Nici nu stiu ce sa mai cred. Mi se pare imposibil...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaSiRoxana spune:

OanaP, mult succes! Oricum, ala e doar o statistica, nu diagnostic, asa ca nu te speria.
Ce ai mai facut? Tine-ne la curent.

Anca (mami de Roxana, 26.08.2005 si bebe2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

La noi pliul a fost de 2 mm la 13 sapt si un pic, insa acum la 16-17 sapt a ajuns la 3 mm (sau mai mult dc ne luam dupa dr Iosup). MOM la Bhcg a fost de 2,5 pe un test si de 4 pe alt test, si totusi riscul a iesit 1:132 cel mai prost. Nu inteleg cum putea sa iasa asa prost la tine, poate e AFP mica, cat e MOM la ea?

Ce ai facut? Eu am refuzat amnio si astept morfologia.

Rox 17+si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Sa raspund in ordine:
- am facut amniocenteza la Titan dupa multa documentare asupra riscurilor; dl. doctor Predoi (parca) nu a dat niciodata gres (cel putin nimeni nu a venit sa spuna ca a patit ceva); oricum asistentele si d-na doctor care face ecografia au fost foarte atente, pentru ca dupa amniocenteza am facut un atac de panica foarte aiurea si m-au mai tinut o zi; amniocenteza insasi a fost dificila pentru ca bb se tot misca si m-a tot intepat de mama focului;
- rezultatele au fost 99.9% bune, adica bb e sanatos;
- intr-adevar e doar o statistica; eu banui ca undeva a fost o greseala, insa nu stiu unde (probabil din cauza ca nu am ciclu regulat, iar saptamana sarcinii nu era cea reala); nasterea am facut-o prin cezariana pentru ca bb era in pozitie pelviana, asa ca nu prea stiu exact ce saptamana era.
- ecografii am facut vreo 3; trebuie sa recunosc ca Herghelegiu stie meserie, desi de la ecografie nu se da diagmnostic, el mi-a spus ca sunt sanse 90% ca bb sa fie sanatos. Mai e un doctor renumit la CMU care se pricepe la ecografii ,dar el a preferat sa o dea scaldata, nu se vede, dar nu se stie niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

oanap felicitari ca totul a fost ok si bb e sanatos si voios..vezi tu pana la urma este cum vrea Dumnezeu..sincer ma bucur si mie mi-a iesit bhcg-ul mare..acuma noi suntem in asteptarea bb-ului care speram noi sa fie sanatos...
sanatate si numai bine
29+Dimitrie

Mergi la inceput