Mononucleoza

Mononucleoza | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Informatii despre Mononucleoza:
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1091





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
NOU:www.supereva.ro

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anasol spune:

am facut si noi marti lui david testul de sange pt virusul epsteinbarr,asteptam rezulattul sambata.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gogosica_lu_solo/my_photos
anasol si david-andrei(06.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasol spune:

acum am primit rezultatetele:
AC.ANTI EBV-IgG-ABSENTI
AC.ANTI EBV-IgM- ABSENTI
DECI E BINE.......

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gogosica_lu_solo/my_photos
anasol si david-andrei(06.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viana spune:

Si VIAN a avut si i-a trecut fara tratamenr.Cei drept i-au ramas ganglionii mariti.Stiti ce urmeri pot avea acesti ganglioni mariti?Se poate intimpla ceva de la ei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kate spune:

Dragelor,
Va scriu si eu - in cunostinta de cauza.
Baietelul meu de 2.2 ani a facut mononucleoza.
Boala a debutat destul de zgomotos la el, cu febra ( 38.5 ), i s-a umflat foarte tare gitul ( ganglionii submandibulari ).
Cind am chemat Salvarea ( care a venit dupa 3 ore...), mi-au spus ca are oreion.
Pediatra noastra ne-a trimis de urgenta la Budimex, unde am stat internati 4 zile, apoi am stat cu el in concediu medical inca 7 zile, cu indicatia de a nu face efort ( a avut ficatul si splina marita ).
Acum, dupa aproape 1 luna, mai are un pic ganglionii mariti, insa sta acasa cu bunicile.
Daca mai vreti informatii suplimentare, va stau la dispozitie !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Vladut al meu a facut mononucleoza cand avea 5 luni. Probabil o luase de la noi, ca si noi am avut simptome, dar nu atat de accentuate. La Vladut s-a manifestat cu febra 40,2, iar mononucleoza i-a provocat si o trombocitopenie moderata. Asa ca sfatul meu e ca in cazul in care copilul ia aceasta boala sa-i faceti si o hemoleucograma, pentru a preveni si trata la timp o eventuala complicatie a bolii.

Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea
aproape major

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Interesant subiectul. De ce s-au inmultit cazurile in ultima perioasda?

Mamica celor doua printese, Ilinca (26.07.2007) si Alexia (27.06.2000)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doctorC spune:

Pentru detalii despte cauza, manifestarile, tratamentul si complicatiile mononucleozei infectioase am scris pe blogul meu cu acelasi nume, sa nu mai mai repet si aici. Complicatiile iomediate cele mai serioase sunt date de riscul de ruptura a splinei deja maride prin infectie, din cauza unui traumatism sau efort fizic excesiv. Ganglionii mariti nu prezinta nici un risc pe termen scurt, doar eventual cel prin comprimarea cailor respiratorii si aparitia respiratiei dificile, mai ales in pozitie culcata.

Mergi la inceput