dupa cat timp se simte mai bine dupa antibiotic?

dupa cat timp se simte mai bine dupa antibiotic? | Autor: laurabb

Link direct la acest mesaj

fetita mea a incurcat-o rau de tot azi,..am crezut ca e o simpla raceala,insa incepand de ieri a facut temp mare,chiar 40C,...ii administrez antitermice,insa din disperare,am apucat sa-i dau Augmentin,..maine ne ducem la pediatru.
Daca acesta ar fi indicat in cazul ei,as vrea sa vaintreb cam in cat timp,ar trebui sa-si revina,sa se simta mai bine,daca i l-am dat pe gura acum(6 ml),si repet la 12 ore?
Parca lumea se sfarseste cand copilul meu este bolnav,...ma simt asa de neputincioasa...
imi e teama de noaptea care vine..
va mult de sfaturi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

depinde de la ce are febra, poate antibioticul adimistrat de tine sa nici nu-si faca "treaba" pentru ce problema de sanatate are fetitza ta.
noi am patit-o cu augmentinul(dat de medic), baietelul avea otita si puroi pe amigdale(dar timpita de orl-ista nu s-a mai uitat si in gat...a zis ca are otita si atat), otita a tinut-o pe loc si nu mai facea febra asa de mare, noi am zis ca se simte mai bine dar cand ne-am dus totusi cu el la control avea inca puroi pe amigdale asa ca a luat alta saptamana de antibiotic.
oricum daca este sa-si faca efectul cam dupa 2-3 doze(daca-i administrezi la 12 ore) ar cam trebui sa se simta mai bine9cel putin asa a fost la noi)
sanatate multa fetitzei si daca poti merge la un dr ar fi cel mai bine

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurabb spune:

multumesc f f mult Monica.
Am citit undeva,ca daca are temperatura mare si in timpul zilei,este infectie bacteriana,..daca temp este numai seara,naoptea ,infectia este virala.
credeti ca e adevarat?
pana acum,la fetita mea cam asa a fost....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

laurabb, imi pare rau ca e bolnava fetita ta! Parerea mea e ca trebuie sa mergi neaparat la un medic bun cu ea, nu sa-i administrezi antibiotic. Si augmentinul e un antibiotic f puternic.
Si eu am patit-o cu Maria, fata mea mai mare. A avut febra 39 4 zile consecutiv, iar dr nu i-a prescris antibiotic. A zis ca e infectie virala. Si dupa 4 zile de tratament cu antitermice, febra nu scadea. Asa ca fuga la medic. Abia atunci ne-a prescris antibiotic, explicindu-mi ca infectia virala s-a suprainfectat cu bacterii.

quote:

Am citit undeva,ca daca are temperatura mare si in timpul zilei,este infectie bacteriana,..daca temp este numai seara,naoptea ,infectia este virala
Nu stiu ce sa zic.... Eu am terminat facultaea de biologie si din cite am studiat, febra apare si la infectia bacteriana si la infectia virala, nu depinde de zi sau noapte....
Va dorim multa sanatate!

Mergi la inceput