Vaccinurile obligate in UE...Franta !

Vaccinurile obligate in UE...Franta ! | Autor: aileene

Link direct la acest mesaj

Buna , ma adresez acelor persoane care traiesc in UE , ca si in cazul meu , care locuiesc in Franta ! Pana acuma nu am fost nevoita sa-mi fac vreun vaccin , doar acum cativa ani , facand o analiza de sange dr constatase ca daca as fi in prezenta unui bolnav de rubeola as putea sa ma molipsesc si eu , deci l-am facut imediat !
Intrebarea mea , este dat fiind faptul ca am 38 ani , iar perioada vaccinarilor din copilaria mea , fiind f vaga , fara vreo urma , nu stiu exact ce vaccinuri am facut si ce nu ! Stiu doar ca vaccinul de variola e facut (acea urma de pe brat , care ramane pe piele toata viata) , de care dr. mi-a spus ca acest vaccin nu mai exista , datorita faptului ca boala a fost eradicata si nu mai exista , decat fff izolata prin laboratoare !
Infine . Aici vizitele la "medicul de lucru" (medecin du travail) sunt obligatorii , o data pe an ! Ultima mea vizita a fost acu' 3 zile , iar dr. de-acolo m-a intrebat daca am un carnet de vaccinari ! La care i-am raspuns ca nu , evident ! Iar el mi-a spus ca sunt obligata sa fiu vaccinata in Fr. asa este legislatia si trebuie respectata ! Zis si facut , m-am dus la medicul meu generalist si el mi-a facut o reteta de 2 vaccinuri ! 1 vaccin l-am facut deja , poliomielita..."REVAXIS" , dupa o luna , va urma celalalt , tetanus , difterie..."REPEVAX" , iar dupa un an din nou acelasi lucru ! Dupa care vom astepta 10 ani ca sa refacem din nou aceeasi procedura , zau daca mai inteleg ceva ! Ma doare bratul de primul vaccin si e umflat si rosu , dar si fierbinte ! O fi normal ! Dar daca eu am facut deja toate astea in copilarie , oare o fi existat , or fi fost obligatorii pe timpul acela ? Am o multime de intrebari in capul meu , la care mi-ar place sa gasesc un raspuns ! Daca cumva va gasiti in aceeasi situatie , va rog sa-mi spuneti si mie , cum ati facut la randul vostru ! Si cum aveti in evidenta vaccinurile facute in copilarie , ptr ca aici toata lumea are un carnet de vaccinari , pe cand eu pe timpul acela cand eram mica , nu exista ! Doar la medic , in arhiva pe care le puteam duce pe unde ne duceam , prin scoli , intreprinderea unde lucram , cum am facut si eu , dar ultima data cand am vrut sa recuperez dosarul , mi-au raspuns ca l-au pierdut ! Deci n-am nici o evidenta despre mine ! Sunt un om sanatos , multam lui D-zeu , n-am avut nevoie pana acuma , dar as fi fost interesata sa stiu totul despre trecutul meu medical de dinainte !!!
Va multumesc din suflet ptr raspunsuri , o zi buna tuturor

"Atunci cand arati luna cu degetul , nu uita sa-l si retragi..."!
Aileene...Alexandre...
De ce toti spun ca eu sunt mic doar 7 ani am implinit...(22-sept'99)
amintiri

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Reactiile la vaccin sunt diverse, ceea ce faci tu e tipic. Daca te vaccinezi inca o data si ai fost in copilarie fara sa o stii, nu e grav. practic nu se intimpla nimic.
Daca reactia ti se pare prea violenta suna-ti medicul de familie si intreaba-l.

Venita acum foarte multi in Franta, am fost intrebata de medic daca eram le zi cu vaccinurile, raspunsul a fost ca nu si le-am facut pe toate dupa un calendar destul de precis. Carnetul de vaccinari, e un carton mic pe care doctorul noateaza data si vaccinul si schema de vaccinare in creion. E bine sa-l ai tot timpul in porte-feuille alaturi de hisrtia cu grupa de singe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

Mik iti multumesc ptr raspunsul tau ! M-am mai linistit catusi de putin ! Vad ca nu ma mai doare atat de tare locul vaccinului , sau poate dimineata il simt mai altfel , cine stie ! Oricum , vroiam sa fiu cat mai in clar cu acest lucru f important ! Dat fiind faptul ca n-aveam idee despre ce si cand am fost vaccinata , in anii trecuti (destul de indepartati) ai copilariei mele , cu toate ca-mi aduc aminte de cateva ori c-am fost nevoita fiind copila sa fiu vaccinata , in repetate randuri , in acelasi timp cu colegii din clasa (scoala) ! Dar ce vaccinuri erau n-am deloc idee . Asta ma roade cel mai mult !!!
Da , stiu despre ce carnetel e vorba , am si eu unul , e micut asa cum spui si tu , dar n-aveam trecut pe el decat vaccinul ptr rubeola ! Eu sunt de 14 ani in Fr. dar niciodata n-am avut nevoie (inafara de rubeola) sa fiu vaccinata . Ma gandeam ca e important doar la copii , dar vad ca nu numai !
Si o mica precizare dar f importanta ptr care-mi cer mii de scuze este "Titlul subiectului" pe care l-am creat !
...ROMANIA face si ea parte din UE , dar nu mi-am dat seama ca subiectul a fost construit pe fuga , trebuia sa plec si uitati ce-a iesit ! Deci mii si mii de scuze , sa nu mi-o luati in nume de rau , n-a fost cu intentie ...

"Atunci cand arati luna cu degetul , nu uita sa-l si retragi..."!
Aileene...Alexandre...
De ce toti spun ca eu sunt mic doar 7 ani am implinit...(22-sept'99)
amintiri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Vaccinul BCG (contra tuberculozei) se face in Franta?

Cristina

BEST OF ROBERT
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

quote:
Originally posted by Cristina_C

Vaccinul BCG (contra tuberculozei) se face in Franta?

Cristina

BEST OF ROBERT
Cresc...



Vaccinul nu e obligatoriu, dar e foarte recomndat.
Procedura e ca in Ro : se vaccineaza si la diferite intervale de timp se face testul la tuberculina sa se vada daca e nevoie de facut rapelul.
(eu sunt vaccinata, la fel copilasii)



Zuzilici-zisaCami-Indra-Mik


Mergi la inceput